Erik Brožek: SIUX je pro každého, komu záleží na firemním webu

Zdeněk Cendra, 22.12.2008, 00:01, 11,464 přečtení

Erik Brožek
Projekt: SIUX.cz – on-line monitoring dostupnosti WWW stránek
Firma: Network Images s.r.o.
Profil: LinkedIN
Blog: SIUX blog

Co Vás přivedlo k myšlence začít podnikat? V minulosti jste pracoval v Seznamu a LMC (Jobs)?

(smích) Poprvé jsem podnikal v 18 letech, což dopadlo špatně. Tehdy jsem získal negativní zkušenost s podnikáním na internetu. To bylo dřevní obobí, kdy bylo možné vydělávat v roce 1998 na dial-up připojení k internetu.

K podnikání mě přemluvil kamarád, který chtěl, abych podnikal s ním.

Takže přišel kamarád se skvělým nápadem?

Se skvělým nápadem ne – s utopií. Nápad byl živit se vývojem pro firmy. Utopie. (smutný smích).

Je to zajímavá zkušenost.

Kdy vznikla prvotní myšlenka napsat SIUX?

SIUX bylo vystřízlivění (smích). Když si založíte firmu, která není na trhu známá, sice máte několik kontaktů z předchozích zaměstnání, ale pro start firmy je to většinou málo. Říkali jsme si, že si situace musí sednout, musíme mít alespoň nějaký produkt. Postupně člověk zamíří k tomu, co umí a co na internetu není, z čehož vzešel monitoring.

Existující nástroje – Nagios, MON nebo Zabbix jsou open source nástroje, u kterých schází business vrstva. Siux jsme chtěli prodávat do větších firem jako komerční produkt se SLA – produkt se skutečným pozadím firmy nikoliv open source produkt, který někdo stáhnul z SourceForge bez jakékoliv podpory.

Jak vypadá typický zákazník monitoringu dostupnosti SIUX?

Původní myšlenka byla cílit na administrátory serverů. Toto bylo hodně mylné, protože administrátoři používají svoje stávající nástroje, na které jsou navyklí a neexistuje jednoduchá cesta změny. Naopak typický člověk, který pracuje ve firmě je manager a ten potřebuje znát dlouhodobou dostupnost projektu. Administrátor projektu chce pouze aktuální fungování. Manager potřebuje znát měsíční dostupnost. Ve smlouvě má napsáno 99,5%, takže se na konci měsíce podívá do SIUXe a pokud dostupnost serveru splňuje požadovanou hodnotu, může např. pochválit svého administrátora serveru.

Vůči zákazníkům nastavujeme určitou tvář. Díky SIUXu se můžou naši zákazníci porovnávat navzájem -  bez SIUXe by to nešlo. Neexistuje žádný jiný subjekt, který měří na trhu stejné parametry dostupnosti.

Typický zákazník je ten, pro kterého je důležitý business na internetu. Je jedno jestli se jedná o mobilního operátora, prodavače pomerančů nebo kohokoliv jiného. Všem našim zákazníkům záleží na webové prezentaci.

Kdo je dnes konkurencí SIUXu? Jak se stavíte např. k nástroji Monitoring-serveru.cz?

Monitoring-serveru.cz není vůbec žádná konkurence. SIUX přináší vysokou přidanou hodnotu. SIUX by se v ČR uživil i kdyby měl jen 4 kontrolní body. Monitoring-serveru.cz má kontrolní body dva. SIUX je o několik kategorií jinde – kontrolních bodů máme 15.

„SIUX plní dvě hodnoty: určuje dostupnost a vytváří alerty – hlášení.“

Našim cílem není mít po světe např. 40 bodů, ale mít menší množství států a v každém státě třeba 10 –20 kontrolních bodů a až následně jít do dalších států. Situace se bude opakovat – pokud se rozhodneme k expanzi do Německa – začneme s minimálně 5ti body a rozrosteme se do 10 – 20 kontrolních bodů. Tímto způsobem monitoring serverů pravděpodobně na světě nikdo nedělá.

Ostatní globální nástroje k monitorování dostupnosti mají v každém státě jeden až dva body.

Princip SIUXu je provádět monitoring na různých rychlostech a typech připojení (100 Mbps, DSL, wifi, kabelová telebize).

Nastane doba, kdy provozovatel webu nebude potřebovat vlastní monitoring serverů, ale vystačí si pouze se SIUXem? Lze se na SIUX zcela spolehnout? Nebo se jedná pouze o doplněk k monitoringu statistik dostupnosti?

SIUX lze již dnes použít jako jediný nástroj k monitoringu dostupnosti a vždycky zdůrazňujeme, že SIUX plní dvě hodnoty: určuje dostupnost a vytváří alerty – hlášení.

Nejlepší na měření z pohledu uživatele je mít monitoringy dva.

Používat SIUXe – jako venkovní monitoring, do kterého nemůže klient zasahovat a zároveň používat interní monitoring – např. MON nebo Nagios a těmito nástroji monitorovat interní stavy, které uživatel z pohledu SIUXu nevidí.

Pokud spojíte SIUX a např. Nagios získáte optimální stav.

Zároveň víte přesně, kde je chyba a znáte i dostupnost z pohledu uživatele i z pohledu různých rychlostí připojení, což je velmi důležité.

Připravujete službu SuperDNS. Bude se jednat o rozšíření SIUXe nebo se bude jednat o zcela nový produkt? A co bude nabízet?

SuperDNS je jiný produkt, zcela mimo oblast monitoringu.

Většina operátorů v ČR provozuje jeden, dva, maximálně tři DNS servery. My jich poskytujeme 8 v základní podobě.

Záleží na klientovi, kolik potřebuje DNS serverů. TTL typu hodina je pro nás nepřípustná hodnota. U nás je nastavena na max 5 až 10 minut.

Dnes garantujeme při použití 8 DNS serverů 100% dostupnost propagovaných DNS záznamů.

Kolik fyzicky serverů stojí v pozadí SIUXe?

Bodů je aktuálně 15. Připravujeme jejich rozšíření do Německa a přidáme druhý bod v Maďarsku.

Co znamená slovo SIUX?

Jedná se o zkomoleninu slova SIUXOvé. Škrtli jsme „O“ a vznikl SIUX. Chtěli jsme unikátní název, nechtěli jsme obecné slovo. Jedná se o synonynum k přezdívce jednoho ze zakladatelů Apache.

Jaká nová služba Vás zaujala v roce 2008?

V zahraničí znám řadu projektů.  Líbí se mi projekty, které spojují mobilní technologie s komunitními servery, ale v ČR naráží řada zajímavých projektů na neochotu mobilních operátorů.

Ideální by byl komunitní server, kde jste zaregistrován, ve svém mobilním telefonu máte staženu aplikaci a  souhlasíte s lokalizováním své polohy. Také akceptujete informaci o své poloze pro vybrané skupiny nebo kamarády. Když  potom navštívíte restauraci, může se stát, že z 50 návštěvníků je 10 zaregistrováno na stejném serveru a také hledají kamarády. Tedy shrnuto – model chci-li se seznámit, mohu skrze telefon zjistit potřeby ostatních, kteří jsou mi fyzicky blízko.

Vašich nejlépe prožitých 30 minut?

(dlouhý smích) Nechám to bez komentáře.

Děkuji za rozhovor.
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Čtyři komentáře

Katka Perna

22.12.2008

WOW, ten kluk je kocour..... chtela bych taky takoveho hezkeho programatora.

Mam doma programatora, ktery ma 140 kg a porad pije Colu!

Yuhů

22.12.2008

Hezké povídání, akorát je škoda držet se jenom tématu SIUXu, Erik má mnohem širší záběr.

(Technická připomínka: nelíbí se mi používání závorkovaného smíchu. Myslím, že je to nedůstojné a zbytečně familiární. Jednou se to dá překousnout, ale třikrát v jednom článku to ve mně vyvolává něco jako smutný smích.)

BoB

22.12.2008

Yuhů, myslím, že Erikův záběr se do 30 minut nevejde ;o)

řízkárna

11.10.2015

nedoporučujeme – pozor !!! nedává faktury za dílo, nezodpovědný, předává nekompletní zdrojové kody… zpronevěřil naší zaplacenou aplikaci …

Vložte svůj komentář