František Fuka: I distributoři si musí filmy stahovat z internetu

Marie Grafová, 20.02.2009, 01:36, 20,421 přečtení

František Fuka

Projekty: FFFilm, RedMeat česky

Profil: osobní web, blog (anglicky), heslo na Wikipedii

Programátor počítačových her, filmový recenzent, kritik a překladatel, publicista, milovník technologií a výrazná osobnost českého internetu.
Pozn.red.: Spoluautorem článku je David Šmehlík.

Jaký je Váš vztah k českým médiím?

Nijaký. Nezajímá mě česká politika, nezajímají mě české celebrity… a vše ostatní, o čem se v českých médiích píše, je převzato z těch zahraničních – se zpožděním a často špatně přeloženo. V českém internetovém rybníčku sleduji jen výrazné osobnosti, buď zajímavé a inteligentní lidi, nebo naopak šílence, kteří píší legračně, často aniž by o tom věděli.

To, co je ryze české a dozvím se o tom jen v českých médiích, mě vlastně ani nezajímá. Není to tím, že bych neměl rád Čechy, ale je to nuda. I co se týče bulváru – nezajímá mě, že Iva Kubelková měla problémy při porodu (obrací se na aktuální vydání novin visící za námi), ani nevím, kdo to je. Na zahraničních serverech se dozvím větší pikantnosti psané vtipněji, určitě mám spíše přehled o tom, jaké krávoviny dělá Britney Spears než Lucie Bílá.

Nebaví mě ani sledovat sportovní reprezentaci. Připadá mi bizarní, aby jedenáct vybraných lidí reprezentovalo desetimilionovou zemi a snažili se být lepší, než jiných jedenáct vybraných. Přišlo by mi vtipnější, kdyby spolu aspoň hráli Pacmana.

Kdy jste česká média sledovat přestal?

Já je snad ani nikdy nesledoval.

Do roku 1989 jsem se o ně logicky nezajímal vůbec. Velmi záhy po revoluci začali na ČT v noci vysílat CNN, to jsem sledoval. Tím jsem se naučil anglicky. Nemám žádné překladatelské vzdělání, jen jsem sledoval CNN, četl si komiksy a měl při práci puštěné anglicky mluvené zpravodajství jako podklad. Pak už jsem u zahraničích médií zůstal.

Mám pocit, že jste se postupně stáhnul i z českého internetu… Ještě si pamatuju doby, kdy jste se virtuálně fackovali s Danem Dočekalem, to byla docela zábava.

Možná jsme v té době měli trochu víc volného času a mohli jsme se těmhle blbostem věnovat. Většinu toho jsme dávali na Kompost, který už je dnes v podstatě mrtvý. Nemám už na to čas a ty vtipy by se už opakovaly. Mohli bychom se fackovat dál, ale bylo by to stále to samé a byla by to hrozná nuda. Když si z někoho děláme legraci, není už často poznat, že to děláme my, dáváme si pseudonymy.

Což mi tak připomíná, že jsem někde zaslechla, že píšete Radka Hulána.

Tak dobrý nejsem (směje se).

Ale asi před dvěma lety existoval nějaký blog, o kterém si spousta lidí myslela, že ho píšu já nebo Baldýnský. Autor psal neuvěřitelně debilní recenze na filmy a počítačové hry. Vypadalo to tak, jako bych si já dělal v těch recenzích legraci. Tohle neděláme, nemáme potřebu si zakládat falešnou doménu a za někoho se vydávat. Je to smutné, ale nestojí nám to za tu námahu.

Je nějaká akce s Tomášem Baldýnským, na kterou vážně rád vzpomínáte?

Při premiéře Borata jsme dělali Borat Nite. Byl tam živý medvěd, dělali jsme soutěže, házel se Žid do studny, vrhalo se kamení na ženu… Já a Baldýnský jsme tam pobíhali v Boratových miniplavkách. Jsou z toho i fotky na Flickru.

Byla to jednorázová akce, poslední dobou se nestíháme věnovat něčemu souvislejšímu.

Jak jste se vlastně s Tomášem Baldýnským seznámili?

Tomáš tvrdí, že na FidoNetu, já si to nepamatuju. To byla éra před internetem, komunikovali jsme přes BBSky a modemy. Prý jsme se poznali tak, že jsem mu jednou vynadal, že nám má tykat a ne vykat, že si na FidoNetu všichni tykáme. A pak jsme se viděli na nějaké oslavě, moje tehdejší přítelkyně se s ním znala.
„Přišlo by mi vtipnější, kdyby spolu fotbalisti hráli Pacmana.“
Ani nevím, kdy přesně jsme spolu začali podnikat ty naše akce. Už je to určitě více než deset let.

Ještě ke Kompostu – co se stalo s RedMeatem?

Stále je na internetu, aktualizuji jej, když se mi zrovna chce, což bylo naposledy asi před rokem. Dostaly se ke mně zvěsti, že ho teď chce Albatros vydat.

Ale to je přeci Vaše autorské dílo.

Tak jej asi vydají s překladem někoho jiného. Kvůli publikaci mě nekontaktovali.

Třeba napíší „zdroj: internet“ (směje se)

Předpokládám, že koupili práva od původního vydavatele a sami si to přeloží. Nezávisle na tom mám já sám od autora povoleno stripy vybírat a překládat, takže to budu dělat i nadále. Doufám, že mě pak Albatros nebude žalovat (směje se).

Jak vzpomínáte na doby MAmedia?

MAmedia patřila Milanu Votavovi a Aleši Němečkovi, proto taky to MA. Milan v té době bydlel u nás, protože chodil s mojí sestrou. Počítač, na kterém to celé vznikalo, byl u mě v ložnici. Vždycky večer, když Milan uložil sestru, přišel za mnou a programovali jsme (směje se).

Pak jsme se za docela nepříjemných okolností rozešli, dneska už se zase „kamarádíme“, ale to by bylo na docela dlouhé povídání.

Legrační je, že dodnes jsou na MAmedia ikonky pro anonymní uživatele, které jsem dělal já před těmi asi dvanácti lety, a asi na třech z nich je dokonce můj rozmazaný obličej. To byly ty skvělé doby, kdy jsme ještě dělali všechno na koleni.

Z MAmedie se pak stalo Mageo. Jaký je Váš vztah k diskusním serverům?

Osobně jsem se znal s majitelem Okouna, už velmi dlouho. Mám diskusní servery rád, občas se na nich vyskytnu. Mám účet na Nyxu, Lopuchu i Okounu, kam chodím nejvíc. Ventiluju si tam ty svoje debilní vtípky v klubech s nepublikova­telnými názvy. Do jisté míry jsem si tam přenesl to, co jsem dříve dělal na Kompostu.

Využíval jste i moderní formu, Twitter. Pak jste svůj účet zrušil. Proč?

Z čistě technických důvodů, blblo to a nefungovalo, jak mělo.

V současné době mám prakticky všechno na Googlu. A protože se mi nechce mít dvě různé služby, používám produkt Googlu. Ten poskytuje stejnou službu, jako byl Twitter, takže pokud někoho zajímá, jak se mám a co zajímavého jsem našel, má možnost sledovat feed, který se vypisuje i na mých webových stránkách.

Takže už ani nesledujete zajímavé Twitter kanály ostatních uživatelů?

Kvůli tomu přece nemusím mít účet na Twitteru, máme přece RSS. Ty informačně hodnotné se mi stahují do čtečky.
„Když nějakému úplnému začátečníkovi pomáhám s počítačem, rovnou mu nainstaluji Jabber a tvrdím, že je to ICQ.“
Hodně lidí jej používá k tomu, aby psali, kde zrovna jsou. Pak k čemu Twitter, když tady mám Google Latitude (ukazuje svůj Android) a vidím, kde jsou zrovna moji kamarádi? (Vytahuje Android a dívá se na Latitude.) Třeba Milan Votava je tak 200 m odsud. Tamten je někde na Vinohradech a ta je zrovna doma… (ukazuje dál svoje kamarády na mapě).

Vidím, že vás to docela chytlo.

Je to nová hračka, teď služba běží nějakých čtrnáct dní, tak zkouším. Funguje to docela příjemně, zvlášť, když máte Android telefon, který co pár minut pošle těch několik bajtů – pokud si to samozřejmě nezablokujete, třeba když jedete za milenkou (směje se). Za normálního stavu Latitude ukazuje Vašim kamarádům, kde zrovna jste. Je to užitečná služba, třeba vím, jestli má cenu se za někým stavovat v práci.

Ale stejně to zavání potenciálním průšvihem.

To je hloupost. Kdo nechce, aby se o něm vědělo, službu si vypne. Připadá mi nesmyslné, jak se všichni bojí, že nastoupí Google Velký Bratr.

Už jste zkoušel zadávat fake polohu?

Zkoušel jsem to, zajímalo mě, jestli to jde a jak to funguje. Ale nepotřebuji to.

Přítelkyně Latitude používá taky, ale má Nokii, takže její poloha se aktualizuje jen tehdy, když si mapy spustí ručně. Teď zrovna vidím, kde byla předevčírem (směje se). Služba sice umí běžet i na pozadí, ale hrozně to vybíjí baterku. Stačí mít nové GoogleMaps a při odchodu z aplikace se samy zeptají, jestli mají běžet na pozadí, když je necháte, tak se Vám Latitude pořád obnovuje.

Androidu to snad baterku nevybíjí?

Android je online nepřetržitě, takže hodně baterky žere automaticky.
„Když si člověk stáhne film, ještě to neznamená, že by na něj šel i do kina.“
Máte vyzkoušeno, jaký datový tok to dělá měsíčně?

Mám traffic nějakých 150 MB měsíčně, do toho musíte samozřejmě započítat i další věci, které na internetu přes mobil běžně dělám.

Traduje se, že když nějakou novinku začne používat Fuka, bude to hit…

To jsem nikdy neříkal, to tvrdil Lukačovič (směje se). Ale objevil jsem tamagoči (směje se). Co jiného jsem ještě měl zavést?

Říká se, že ICQ, mobil a tak.

To je blbost, znám Čecha, který má nižší ICQ číslo než já.

Když už jsme u toho – používání ICQ se teď vůbec snažím minimalizovat. Mám operační systém Linux a tam jsou s ICQ pořád nějaké problémy. Navíc jsem v rámci Google dostal Jabber účet, takže se snažím využívat spíše ten. ICQ se z bizarních důvodů uchytilo jen u nás a v Izraeli, nikde jinde se skoro nepoužívá.

Když nějakému úplnému začátečníkovi pomáhám s počítačem, rovnou mu nainstaluji Jabber (program Pidgin) a tvrdím, že je to ICQ, protože tenhle pojem jim, na rozdíl od „jabber“ něco řekne.

Ale schválně, zkuste se svým odhadem předpovědět třeba budoucnost Androidu.

Myslím si, že není pro každého. Před několika dny jsem o něm psal na svém blogu. Android je skvělá věc pro člověka jako já. Pokud máte svůj život organizovaný přes Outlook, asi Vám víc sedne Windows Mobile. Já všechno honím přes Google, takže mi samozřejmě více vyhovuje tohle.

Líbí se mi filozofie vývoje Android aplikací, myslím si, že se z něj stane nástupce Palmu. Ten mi neuvěřitelně vyhovoval. Skvělá byla verze 4, pak stagnoval. Windows Mobile mi přišlo úplně nepoužitelné. Používal jsem Nokie se Symbianem, ale nebylo to ono.
„Ventiluju si na diskusních fórech ty svoje debilní vtípky.“
Teď mám browser, který se nehroutí, mapy, které fungují, skvělou synchronizaci kontaktů…

Je to při tom všem pořád telefon, který telefonuje? Problém WM třeba je, že často nelze zvednout hovor.

Ano.

Tady třeba vidím: Marie Grafová (roluje Kontakty), podržím si kontakt, otevře se. Je provázaný s Gmailem, takže automaticky vidím i e-mail a další věci. Třeba U Pergamenky 2… Tam pracujete?

Je to sídlo redakce. Ale mám ho jenom v podpisu, ve vizitce ne.

Tak jsem to buď zodpovědně vložil já sám, nebo je ten systém chytřejší, než jsem si myslel.

Vraťme se zpátky. V čem vizionář Fuka vidí internetovou budoucnost?

Budoucnost je v tom, že budou lidé přemýšlet, jak spojit několik existujících služeb do jedné. Vemte si třeba ty Android aplikace… (Otevře Android Market a rolluje).

Vidím, že těch aplikací vychází docela dost (asi 10 aplikací denně, pozn. red.)

Je to trochu jiné, než u iPhone. Tyto aplikace může opravdu publikovat, kdo chce. Jediné, co musí, je zaregistrovat se, to stojí 25 $. Registrace je určitým způsobem ošetřená, aby bylo možné daného člověka vysledovat, kdyby publikoval něco nelegálního, ale to je tak všechno.

Co Vy a stahování „nelegálního“ obsahu?

Dělám to, ale z úplně jiného důvodu, než většina ostatních. Stane se mi, že mám napsat recenzi na nějaký film, ale nemám jinou možnost, jak jej vidět. Nebo mám vytvořit české titulky, ale od distributora dostanu film v mnohem horší kvalitě, než v jaké je ke stažení na internetu.

S nadsázkou se dá říct, že když není film na PirateBay, tak se na to vykašlu. Nedá se to stíhat, dneska máte pět premiér týdně a novinářské projekce se často kryjí. Je rychlejší a pohodlnější si film stáhnout. Když nežijete jen filmem, tak si nemůžete dovolit jít 5× v týdnu na promítání.

Takže souboj kino vs. rip vyhrává kdo?

Rozhodně jdu raději do kina, takže v mém případě filmové společnosti rozhodně nepřicházejí o peníze. Ale když si poslechnete protipirátské argumenty filmových společností, jsou dost nesmyslné. Řeknou, že vstupenka stojí deset dolarů a tisíc lidí si stáhlo film, takže přišli o 10.000 $. To je blbost, když si člověk stáhne film, ještě to neznamená, že by na něj šel i do kina. Naopak, díky pirátství dnes průměrný člověk vidí mnohonásobně více filmů než kdy dříve.

Co na to Vaši distributoři?

Docela pikantní je, že si filmy někdy nelegálně stahují i oni.

To je vtip?

Ne, vážně. Zahraniční distributor někdy neposkytne včas kopii a tak ten český neví, jaký film že to vlastně pouští do kin. Takže si jej stáhne, nebo mu jej dokonce stáhnu já. A víte, proč je ze zahraničí včas nedodávají? Bojí se pirátství!

Mají distributoři možnost své „ušlé zisky“ nahnat někde jinde?

Ilegálnímu šíření určitě nezabrání. Ani kdyby zavedli, že se za to bude popravovat, problém nevyřeší.

Pokud budou chtít přežít, budou muset vymyslet jiný distribuční model. Já to vidím tak, že by mohli v kině udělat bonus nějakého zážitku, který v obýváku nezažijete. Ale když jdu do kina, dám za to 170,– Kč a film mi vypnou dříve, než dojedou závěrečné titulky, někdo tam u toho dělá rámus a samotný film je poškrábaný – to je argument, proč do kina příště nejít a stáhnout si DVDrip. Pak se distributoři nesmí divit, že si lidé filmy stahují.

Poškrábaný film? Jak se to stane?

Většinou to je tak, že u nás má film premiéru logicky až po Británii a Americe, takže distributor, aby ušetřil, koupí pro naše kina filmové kopie, které už se promítaly v zahraničních kinech. Jdete do kina v den premiéry, za plnou cenu, a koukáte na poškrábaný film. Dokud to takhle funguje, řekl bych, že jim to patří, protože je to od distributorů svým způsobem podvod. Rozčilují se, že jim někdo krade filmy, já se rozčiluji, protože mě nutí dívat se na něco nekvalitního.

Když už jsme u toho, který z P2P kanálů je podle Vás nejefektivnější?

Přiznám se, že se v tom moc neorientuji. Vím jen, co jsou to torrenty.

Jaký máte vztah k YouTube?

Mám tam účet, na který si dávám videa svých gay psů nebo třeba jak jsem byl někde v televizi (směje se). Občas tam sleduju různé divné a úchylné věci, třeba japonská videa. Je to výborná služba, obsahuje nepřeberné množství výborných videí, takže se pak nepotřebujete dívat na přitroublé české estrády.
„S nadsázkou se dá říct, že když není film na PirateBay, tak se na recenzi vykašlu.“
A jsme zase u toho – v českých televizích jsou v drtivé většině kopie zahraničních originálů, které někde jinde dělali lépe před deseti až padesáti letech. Stačí se podívat i na klasické televizní soutěže, které se v USA vysílaly někdy v 50.letech. Byly inteligentní a vtipné a měly inteligentní a vtipné moderátory a bylo zajímavé se na ně dívat. Na dlouhou dobu jsem na tomhle na YouTube „ulítl“.

Co Vás tam baví nejvíc?

Existuje třeba předloha českého Hádej, kdo jsem, jak tam sedí osobnost a porota se zavázanýma očima podle otázek hádá, o koho jde. Díval jsem se na pár starých dílů, někdy ze 60.let. Výborný byl třeba ten, kam přišel Salvádor Dalí. Je hrozně smutné pozorovat, jak takové pořady ovlivňuje to, jak dobrý je moderátor. Když dnes moderuje show žena, která je slavná tím, že s někým spala, není moc důvod se na to koukat.

Přitom Vy sám jste byl aktérem jedné show na TV Barrandov.

Mají tam nějakou soutěž, která spočívá v tom, že se pouštějí videa z YouTube a celebrity určují, které z nich má postoupit do dalšího kola. V jednom díle jsem účinkoval i já (díl z 1.2.2009, pozn. red.), natáčelo se ještě před spuštěním televize, takže jsem nevěděl, o co půjde.

Jaké to bylo?

Byl tam šílený moderátor, který měl blikající opasek s „Ahoj Františku!“ Pak mi řekl, že jsem František Fuka, takže mám v hlavě fukar, a začal se tomu hrozně smát. A tomu jsem tam měl tedy hodnotit vtipná videa. Měli je rozdělené do dvou kategorií: videa od diváků a reklamy. U některých nepoznali, že je to reklama, a zařadili je do druhé kategorie. Celkově to působilo dost bizarně. Stejně jako ostatně celá TV Barrandov, jak jsem potom zjistil.

Sledujete Stream?

Jaký stream? Myslíte stream.cz? Moc o něm nevím. Možná, že ta trocha, co jsem viděl, měla být vtipná tím, jak je dementní, ale takových videí najdu stokrát více na YouTube. Zase – neříkám, že Češi nejsou vtipní, ale čistě z hlediska pravděpodobnosti najdete více vtipných lidí mezi Američany než mezi Čechy, protože Američanů je celkově více, že ano. Je spousta skvělých zahraničních videí, které jsem dodnes neviděl, takže si říkám, proč bych se proboha díval na Streamu na další díl Čtvrtníčka, když jsem ještě neviděl tohle.

Jste zařazován jako milovník sci-fi filmů. Jaký máte vztah ke sci-fi kultuře?

Občas chodím dělat filmové přednášky na sci-fi cony a tam vidím, že jsem úplně mimo a vůbec tomu nerozumím. Běhají tam lidi převlečení za různé postavičky a já ani nevím, za jaké. A pak přijde nějaký sci-fi nebo komiksový film a distributoři mi volají, abych ho přeložil, protože jsem pro ně sci-fi expert. Překládal jsem všechny díly StarWars a pak jsem byl na nějakém sci-fi conu v soutěži o SW a vůbec jsem netušil, na co se tam ptají. Takže je to všechno dost relativní.

Tlumočíte i první filmové projekce filmů, k nimž ještě nejsou titulky. Máte alespoň čas na přípravu, aby se „vychytaly“ komplikovaněj­ší části?

Nene, je to většinou bez přípravy. Není na to čas, takže sám vidím film poprvé. Když to jde, dostanu vytištěný scénář, který taky vidím poprvé, ale aspoň v něm můžu listovat. Samozřejmě se počítá s nepřesnostmi, když je to třeba komedie, kde mluví přes sebe rychlým tempem banda negrů, to se nedá překládat precizně.

Klasická otázka na závěr: Jakých bylo Vašich nejlepších filmových 30 minut?

To je velice specifická otázka. Často se mi stává, že se mi líbí pár minut filmu. Často se mi stává, že se mi líbí 95 procent filmu. Ale zrovna 30 minut? (Uvažuje.) Asi závěr Transformers.
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 15

MArtin

20.02.2009

Upřesnění k Android Marketu: podmínky pro aplikace jsou podobně tvrdé, jako pro iPhone. Například tam nesmí být žádné prasečinky. Přitom dotyková obrazovka a prasečinky, to nabízí nekonečně možností :)

Jan Kaliba

20.02.2009

Hezky clanek, zlate okamziky Mamedie, Trafiky a Kompostu!

Jiří Tvrdek

20.02.2009

V linku na Frantův účet na YT vypadl user (http://www.youtube.com/user/fuxoft) (komentář klidně smažte)

mirecekp

20.02.2009

to Jiří Tvrdek: stačí odmazat koncové lomítko a jde to i bez „user“.
Jinak zajímavý článek po pár dnech…

Karel Korektor

20.02.2009

Link opraven, diky

Jan N.

20.02.2009

FF mám spojeno hlavně s časy ve Score a teprve později až s filmy – to byla doba ;)

Martin Malý

20.02.2009

Score? MaMedia? Kompost? To byla doba?

Frantu Fuku mám spojeného s Indiana Jonesem 1–3 („U nás v Praze se tomu říká Menu Driven“ – Jones 2), Diktátorem („Major Earthquake je v Leftotu“), Podrazem 3, MAD Loadem a s Amadeem. TO byly doby, když dovolíte… :)

Ludivitto

20.02.2009

Ho ho, konečně zajímavý článek bez PR pachuti. Díky.

Q

20.02.2009

Hm docela nudnej clanek… Snad si raci prectu o pocasi… Autor by mel asi radeji neco delat nez se doma nudit a vymjelst blbiny :)

SP|Dzodzo

20.02.2009

Mamedia? Kompost? Doba?… ja mam Fuxoft spojeny este s gameskou Jet Story na ZX Spectrum =)

Pan Klobouk

20.02.2009

Jet Story? Ale to bylo az dlouho po Jonesech, CZ Diktatorovi nebo Podrazu. Kdyz dovolite. :)

Jinak clanek zajimavy, ja se bavil.

Jakub Brabec

21.02.2009

Pěkný článek, díky, dozvěděl jsem se zase pár novinek :-) čím mě ale pánové rozsekali jsou ty fotky z uvedení Borata, směju se tu ještě teď. Skvělá práce ;-)

Jozef Benko

21.02.2009

Mne sa spája meno Fuxoft s predškolským vekom a svojim prvým Atari 130 XE. Na hrách ako Diktator alebo Podraz som sa učil chápať veci okolo. :-)

To byly časy.

Ondřej Surý

21.02.2009

Didaktik Gama a Fifo ;). FF je hrdina mého dětství :-D.

Jindřich

28.02.2015

Frajer ten pan Fuka,jeho recenze na hry na 8-bitech byly nenapobitelné

Vložte svůj komentář