Jiří Kosek: Vývoj HTML 5 sleduji spíše z povzdálí

David Šmehlík, 22.04.2009, 00:01, 12,525 přečtení

Jiří Kosek

Pozice: XML guru, autor knihy „PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací“ (nakladatelství Grada)
Profil: Facebook, LinkedIn, blog, web

Jakým způsobem ses dostal k publikaci vlastních technologických publikací?

Na začátku jsem čistě pro peníze společně s tehdejší přítelkyní napsal knížku o uživatelském používání internetu. K dalším knihám jsem se dostal díky tomu, že jsem znal tehdejšího šéfredaktora Grady, společně jsme organizovali soutěž v programování pro děti. Asi rok jsem mu říkal, že by bylo dobré, aby Grada vydala knížku o HTML. Tvrdil, že se to neujme, a nakonec mi volal s tím, že by podobnou knížku potřebovali velice rychle vydat. S knihou o PHP to bylo dost podobné. Nikdo nečekal, že to bude mít takový úspěch. Říkal jsem si, že to bude kniha pro pár bláznů, a pokud se prodá pár tisíc výtisků, bude to dobré. Kdyby se ta kniha nakonec prodávala jako beletrie, leckterý autor by s tím byl asi spokojený.

Tehdy se na VŠE rozjížděl předmět, kde se učil internet a statické/dynamické stránky. S pár dalšíma klukama jsme to tam jako studenti učili a z toho to nějak vyplynulo.

Myslíš si, že se z tvé dnes již několik let staré knihy dají některé části stále aplikovat?

Určite, ty základní principy fungování webu, http protokol a další dodnes platí. Problém je, že kniha byla o PHP verzi 3, dnes je tu verze 5, kde je spousta věcí jinak. Další problém je, že kniha vznikla v době, kdy byl internet dobou pravdy a lásky, nějaká bezpečnost se moc neřešila. Kdybych psal knížku o webových aplikacích dnes, prvních 500 stránek by bylo o pochopení veškerých bezpečnostních rizik. Pak teprve by si mohl člověk napsat nějaký jednoduchý skript.

Co se týče postupu verzí PHP, sleduješ stále změny v nových verzích?

Matně. Sleduju to proto, že dokončuju knížku o tom, jak se v PHP pracuje s XML. V knížce o PHP jsem slíbil, že na web umístím nějaké materiály o tom, jak to funguje. Už takhle byla kniha dvakrát delší, než bylo v původním plánu, což se nakladatelům nikdy moc nelíbí.

Těch pár stránek na web trvalo 11 nebo 12 let, nakonec to bude spíš 300 až 400 stránek.

Znamená to, že neplánuješ vydání další verze knihy?

V tuhle chvíli ne, zaměřuju se na jiné věci. Psaní knížek je spíš takový koníček, na který nezbývá času. Spíš bych psal knížky o XML apod.

Kam ses posunul ve vnímaní podobných technologií?

No, to PHP byl takový omyl. Od začátku se zabývám publikováním informací, ať už v tištěné, nebo elektronické podobě. Přesto jsem se dostal k webu a statickým stránkám. Statické stránky přestávaly v polovině 90 let stačit. Mě spíš baví právě to publikování informací, dostal jsem se k XML a k technologiím, které umožňují informace uložit a publikovat.

Jaká technologie ti momentálně přijde nejzajímavější?

To je složitá otázka. Asi XSLT 2.0, to je takový pěkný transformační jazyk. Spousta lidí, kteří jsou z oblasti webu, nemají XML v lásce. Jediné, kdy s ním přišli do styku, je XHTML, což je zrovna takové nešťastné použití XML. XSLT dokáže s dokumenty dělat úžasné věci,kdyby to chtěli lidé udělat v jiném jazyce nebo měli vstupní data v jiné formě, budou dělat mnohem složitějším způsobem.

Jak výrazně sleduješ vývoj ohledně HTML 5?

Sleduju, vzhledem k tomu, že jsem členem pracovní skupiny W3C.

To byla spíš taková filozofická otázka – jak vidíš posun od HTML 4.1 k XTML, které bylo spíše slepou větví, a novou specifikací HTML 5?

HTML 5 je v podstatě důsledek toho, co se dělo v posledních letech. W3C konsorcium, které mělo na starosti vývoj jazyka, se trochu odtrhlo od reality. HTML 5 je pokus dostat se zpátky na zem a opravit chyby z minulosti. Místo toho, aby se to dělalo po nějakých menších krocích, jakými je opravení chyb a dodefinování návaznosti na skriptování nebo přídání 3 nových elementů například na video, se konsorcium rozhodlo řešit spoustu dalších věcí. Tím, že dělají podobně rozsáhlou specifikaci, bude to trvat spoustu času.

Kdy myslíš, že se dá HTML 5 nasadit reálně do provozu?

HTML 5 je takový neustále běžící styl. Některé z technologií, které jsou v něm navrhované, už jsou dnes implementovány v prohlížečích, například canvas umí všechny prohlížeče kromě Internet Exploreru, kde se dá přes některé vrstvy nasimulovat. Spíš je to taková velká knihovna věcí, které půjdou dělat, některé prohlížeče je implementují za 10 let, některé za 2 měsíce, některé je umí rok a některé je nebudou umět nikdy. Člověk si bude moct vybrat, přesto bude muset dlouho sledovat, co který prohlížeč podporuje.

Myslíš si, že se někdy začnou globálně využívat i mikroformáty?

Určitě. Některé z nich už teď podporuje Microsoft Explorer.

Zatím dost mizerně…

To jistě, ale spousta důležitých stránek je používá minimálně na marketingové úrovni. Používá je i Google. To je to, čemu se dnes říká „globálně“. Když dneska člověk hledá v Google Maps, výsledky jsou otagovány mikroformáty.

Bojím se jen, aby to nedopadlo jako s vyhledávači. Jednu dobu bylo hrozně populární do stránky vkládat meta data a klíčová slova, protože to posouvalo výsledky ve vyhledávačích. Když to zjistily ty masy lidí, které vytvářely stránky, začaly to zneužívat. Vyhledávače na to zareagovaly tak, že tyto údaje začaly víceméně ignorovat. Něco podobného se může stát i mikroformátům – každý dobrý úmysl bude po zásluze potrestán.

Jakým způsobem funguje komunikace uvnitř pracovní skupiny pro HTML 5?

Pracovní skupina většinu věcí řeší po e-mailu, jednou týdně se konají telekonference a párkrát do roka je f2f meeting. Já nemám na telekonference a osobní setkání čas, sleduji to spíše z povzdálí. Kdyby chtěli vymyslet něco, co poruší kompatibilitu s technologiemi jako XSLT, řekl bych „Takhle ne!“.

Kolik členů má pracovní skupina?

Když se zakládala, bylo to něco kolem 700 lidí. Většina z nich není aktivní, musel bych se podívat.

Jak ses do pracovní skupiny pro HTML 5 dostal?

HTML 5 skupina je velice specifická, každý mohl „nominovat“ sám sebe. Jinak to ve W3C funguje tak, že firmy a instituce platí členské poplatky a mohou být v jakékoliv skupině, ve které chtějí. Předseda pracovní skupiny může pozvat experta, který neplatí poplatky, zabývá se například open source implementací dané technologie. Do HTML 5 se ale mohl přihlásit každý.

Komunikuje pracovní skupina s vývojáři internetových prohlížečů?

Mezi členy pracovní skupiny jsou i zástupci firem, v tom problém není. Některé firmy ale nesdělují své plány v předstihu, jelikož jsou zvyklí věci spíše tajit. Předseda pracovní skupiny je z Microsoftu, jsou tam i lidé z Apple, Opery …

Martin Hassman představoval na přednášce mini JuniorInternetu animace vektorových objektů ve webovém prohlížeči …

To bylo pravděpodobně udělané v SVG. Nová verze umí dělat úžasné věci, například aplikovat geometrické transformace na jakýkoliv objekt na stránce. Vložíš do stránek video, ořízneš jí do kruhu a to celé třeba rotuje či běhá po obrazovce.

Veškeré výpočty probíhají na straně uživatele?

Všechno běží na klientovi.

Čím se momentálně živíš?

Teď jsem měl výbornou klobásku na černém pivu, ale tam asi otázka nesměřovala. Dělám školení XML a konzultace pro firmy v téhle oblasti. Pak mám jisté koníčky, třeba výuka na vysoké škole.

Kde učíš? Na VŠE?

Ano. Je to nejlepší škola pro lidi, kteří chtějí pracovat při škole, protože nezabere tolik času.

Máš čas na to sledovat technologické novinky a gadgety?

Člověk sleduje tak všechno, něco více a něco méně.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 10

Kamil Vorel

22.04.2009

Kdy zmizi HTML a bude pro web stranky pouze Flash/Flex / jina technologie?:

Opravdu budeme jeste za 10 led kodovat stranky v HTML 9?

Ahio

22.04.2009

Kamil Vorel: za 10 let (led necháme raději v mrazáku) nebude ještě dokončeno ani HTML 5, natož nějaké 9. Takže ano, budeme a je to tak dobře.

Jozef Benko

22.04.2009

Rozhovor mi prišiel dosť nudný na to, že ide o Jiřího Koseka. Autor sa mohol možno lepšie pripraviť a vyspovedať Jirku viac.

Ahio: nevidel by som to tak pesimisticky. HTML 5 má celkom pekný nábeh.

Hannes

22.04.2009

rozhovor opravdu nic moc ale jirkovi patri dik za knihu o php, urcite to nastartovalo karieru rady soucasnych mladych milionaru :)

a stejne tak jeho legendarni prednasky na vse, kdy snad jako jediny vyucujici pravidelne popiji „pivo“ primo behem vykladu :D

Borek

22.04.2009

Mně se rozhovor líbil, díky za něj.

Lukáš Churý

22.04.2009

Pěkný rozhovor, ale do hloubky se moc nešlo.

Matěj Černý

08.05.2009

Konečně další profík, co nesedí 24/7 jen u počítače…

Martin

31.05.2009

Souhlas, mám raději ty, kteří u toho nesedí moc u počítače. Mimochodem jsi taky ze Šumperka ,viď?

Martin Kravec

23.08.2010

Tiež chválim rozhovor.. Je to borec … má svoj štýl…

David Kosek

28.02.2014

Nevědel jsem že mám takového praprapradědečka

Vložte svůj komentář