Jiří Tvrdek: Grafika pracujícího na Macu bych si nenajal

David Šmehlík, 12.05.2009, 00:30, 30,139 přečtení

Jiří Tvrdek

Pozice: freelance grafik
Portfolio: Tvrdek.cz, Grafikův blog
Profil: Facebook, Twitter, LinkedIn

Pozn.red.: Najděte 5 rozdílů mezi tímto rozhovorem a Jakub “Whitwa” Krčmář: Grafika pracujícího ve Windows bych si nenajal.

Jak dlouho se věnuješ grafice a co bylo tím počátečním impulzem?

Zkoušel jsem to spočítat, je to tak 4 až 5 let. Tehdy jsem chodil na VOŠku do Písku. Začal jsem si, vlastně ani nevím proč, kreslit wallpapery hokejistů v Photoshopu. Pak jsme si s kamarádem říkali, že bychom mohli začít dělat webové stránky, ale z toho sešlo.

Po VOŠce jsem šel na ekonomku do Prahy a potřeboval jsem nějaký příjem. Dal jsem si inzerát a ozvala se mi firma, pro kterou jsem tehdy udělal jeden leták. Tímhle způsobem jsem se později dostal do DTP studia, na začátek jen na ořez fotek. Vydržel jsem tak asi rok.

Poté jsem si založil blog a začal jsem tam psát, jak jsem ze všech nejlepší a všechno umím. Tehdy se mi ozval Honza Rozehnal z Artic Studia, jestli bych pro ně nechtěl dělat weby. V té době jsem začal chodit na Institut digitálních médií. Časem to začlo být „vážnější“, šel jsem z práce pryč a s Honzou jsme asi rok dělali Artic Studio. Od té doby jsem na volné noze.

Jak jsi se dostal na Institut digitálních médií?

Viděl jsem reklamu v metru. Institut digitálních médií, to znělo strašně „veliké“. Přijel jsem na Nové Butovice a hledal jsem to tam v těch nových věžákách, tam to nebylo. Pak jsem ho našel v takové malé zapadlé škole.

IDM vychovával budoucí grafiky, fotografy a webdesignery. Tyhle 3 oblasti tvořily základ výuky.

Jak dlouho taková výuka trvala?

Myslím, že to bylo dohromady asi 200 hodin celkem. 40 hodin bylo věnováno „důležitějším“ předmětům jako je typografie a webdesign.

Máš pocit, že ti to něco dalo?

Neříkám, že to bylo všechno dokonalé, ale jsem rád, že jsem tam byl. Oni ti nemohou během roku nalít do hlavy všechno, co o své práci ví. Někteří ti lidé mě ohromně inspirovali, například Honza Tippman nebo Jakub Krč. Ukázali mi detailně základ a tím mi přidali hrozně moc.

Hrdě o sobě tvrdíš, že jsi grafik pracující na PC. Proč myslíš, že se tvrdí, že Mac je platforma pro grafiky, střihaře apod.?

Já bych si samozřejmě grafika pracujícího na Macu nenajal. :) Měl jsem příležitost týden pracovat na Macu v reklamce a nezvykl jsem si na to. Bylo to ale hodně o tom, že tam měli neuvěřitelný „bordel“ v datech a já jsem na Macu musel okamžitě dělat, takže mám na něj nepříjemnou vzpomínku. Sám si ale myslím, že je jedno, na čem člověk dělá.

Stihnul jsi zmigrovat na Photoshop CS4?

Já jsem pořád na CS2! Podle mě nemá cenu hrnout se do toho a cpát peníze do nové suite jen kvůli těm „pár“ novým funkcím.

Jak vnímáš možnost pracovat jako freelancer? Myslíš, že je v Čechách problém se uživit na volné noze?

Asi jak pro koho. Někdo těžko snáší nejistotu. Podle mě freelancing není ani tolik o té nejistotě, jako spíš o tom se k práci donutit. Když nad tebou nesedí šéf, je často těžké nevstávat v 10 a dělat, co máš. Hlavně ze začátku je ta svoboda super. Když si uvědomíš, že nemusíš do práce, můžeš si vybrat, co budeš dělat a když tě klient štve, rozejdeš se s ním.

Vzpomínáš na své freelance začátky? Neměl jsi problém se na začátku uživit?

V podstatě jsem to neměl tak těžké. Při práci s Honzou Rozehnalem jsem psal hodně do blogu a přicházely mi zakázky zaměřené čistě na grafiku. Ten přechod pro mě nebyl tak výrazný. Dal jsem si pár inzerátů, že sháním spolupráci. Tehdy se mi ozvali kluci z IQ Group, lépe řečeno Honza Bacík, který tam už dnes také nepracuje. Pro něj vlastně dělám dodnes.

Co vlastně dělá Honza Bacík dnes?

Má svůj redakční systém Spirit CMS a je projekťák. Najímá si mě na grafiku a spolupracuje s jedním klukem, který mu dělá kód.

Co ty a kódovaní?

Já vůbec. Když jsem dělal s Honzou Rozehnalem, vycvičil si mě v tom, co je v kódu možné a co ne. Kódu rozumím pasivně, když si potřebuju změnit rozměr, zvládnu to, ale víc moc neumím.

Nemáš pocit, že je dnes v podstatě průmyslovým standardem odevzdávat design i se šablonami?

Asi ano, ale moji zákazníci to po mně nechtějí, nikdo mě do toho netlačí. Rád bych uměl kódovat, abych si mohl rozjet vlastní projekty a nemusel nikoho otravovat. Když jsem se ptal svých klientů, co by ocenili jako rozšíření mých služeb, bylo kódování na posledním místě.

Co se umístilo na předních příčkách?

Dělání analýz a tvorba wireframů.

Slyšel jsem spoustu názorů na to, že jsou podobné analýzy velice subjektivní záležitostí …

Já si myslím, že jo, na druhou stranu ti lidé tvořící podobné analýzy mají obrovské zkušenosti s tvorbou webu.

Trochu odbočím. Četl jsem teď knížku od Nielsena o použitelnosti. Ta knížka je asi 9 let stará a říká, že 70% webů má menu vlevo, a proto doporučují dávat menu doleva. Takhle mohou někteří lidé vnímat analýzy. Podle mě je ale podobná analýza opravdu důležitá. Řekne ti, co má být na úvodní stránce, jak má být web veliký, jak mají být jednotlivé stránky provázané…

Nemáš pocit, že moderní pohled na webdesign podobná dogmata spíše vyvrací? Tvoje portfolio je toho krásným případem. 

Moje portfolio je krásným případem mizerných konverzí. Z nějakých 10.000 lidí, kteří přišli na mé stránky v určitém intervalu, se ozvali 3 a jen z jednoho z nich byla zakázka. Na to, v kolika galeriích se portfolio objevilo, kolika lidem se líbilo… Podle mého názoru na něm chybí nějaký ten přesvědčivý prvek, například testimoniály nebo větší popis toho, co vlastně dělám.

Momentálně mám v hlavě myšlenky, jak web doplnit. Současný web hodně pomohl tomu, aby si mě lidé zapamatovali. Kdybych si dal za cíl, že web bude podporou budování mého jména, tak byl velice úspěšný. Kdyby bylo cílem získat skrze něj nové zakázky, neplní ho.

Co je tvou inspirací během přípravy návrhu?

Většinou si projíždím Behance.net, kde jsou moc pěkně laděné věci. Hledám inspiraci třeba ve fotkách nebo v jiných oblastech, než jsou weby. Říkám si, jak by měl web působit, z toho mi většinou vyplyne barevnost. Poté si nasázím vedle sebe různé obrázky, které na mě působí tak, jak by měl působit celý web.

Kolik návrhů od tebe dostane klient, který si u tebe objedná design?

Jeden. Říkám, že udělám první návrh, když se nebude kompletně líbit, zaplatí klient skicovné, které dělá něco kolem 30% z ceny homepage. Pak dávám klientovi volnou ruku, jestli to se mnou zkusí znova nebo si vybere někoho jiného. Když mám pocit, že si nebudeme rozumět, doporučím mu jiného grafika.

Máš raději klienty s jasnou vizí, nebo ty, kteří očekávají tvou invenci?

Podle mě je daleko těžší pracovat pro klienta s jasnou vizí. Ten totiž nedá pokoj, dokud tu jeho představu nevytvoříš. V tu chvíli jsi jen rozhraní mezi ním a grafickým programem. Tenhle přístup nemám moc rád, jsem spokojenější, když mi klient dá nějakou volnost. Na druhou stranu je tu větší riziko v tom, že se absolutně netrefíš.

Jak dlouho trvá realizace návrhu?

Trvá to tak den až dva. Nejsem schopen to převést na hodiny, během dne jsou různé přestávky. Kromě toho ti třeba 3–4 hodiny zabere utřídění názoru na to, co se chystáš udělat. Nějaký čas zabere obcházení fotobanky, vyplatí se dát si práci s nalezením té správné fotky. Když si ten čas uděláš, povětšinou najdeš tu správnou.

Co ty a vektorová grafika?

Tím, že jsem pracoval v DTP studiu, jsem se dostával k tomu, že klient potřeboval vektorizovat loga z nejrůznějších formátů. Pořád je ale veliký rozdíl mezi tím umět vektorizovat a ilustrovat. Umím dobře „cestovat“, ale v ilustracích stále pokulhávám.

Kam se chceš profilovat nadále? Chceš zůstat po zbytek života webovým grafikem? :)

Nad tím přemýšlím asi posledního půl roku. Určitým způsobem má člověk pocit, že se z něj stává „fach-idiot“, sedíš furt doma a děláš weby. Najednou se nedokážeš s lidmi bavit o ničem jiném.

Hodlám tak nějak zůstat alespoň na 2 roky na volné noze a pak pojedeme s přítelkyní cestovat. Zatím nevíme, jestli jet na kole kolem světa nebo na rok pracovat na Nový Zéland.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 17

havlikp

12.05.2009

„Moje portfolio je krásným případem mizerných konverzí.“

  • ideální slogan ;-)

Michal Tuschl

12.05.2009

Na kole kolem světa s roční přestávkou na NZ. ;)

Martin Somka

12.05.2009

Pekny clanek, ale sel bych vic do hloubky.

Cena za praci, mnozstvi klientu, segmenty, aktualiyace grafiky, dlouhodoba spoluprace, kdo je jeho konkurence, jak funguje konkurence mezi freelancery, … atp.

Filosof

12.05.2009

Mám to s portfoliem podobně – mnohem lepší je na klienty blog a posléze osobní doporučení.. portfolio mám proto, abych nezapomněl, co jsem dělal :-)

Filosof

12.05.2009

Hmm.. když se na to tak dívám, tak to není úplně přesné – nejlepší je na klienty velký webdeveloper, přes kterého ty weby děláš.. nebo se stát tím developerem..

Jakub Brabec

12.05.2009

Hezký rozhovor, Jirka mi přijde jako hodně chytrej člověk, ale osobně neznám.

Jinak si, Davide, oprav chybku „Asi ano, ale moji zákazníci to po mě nechtějí, nikdo mě do toho netlačí.“ na „Asi ano, ale moji zákazníci to po MNĚ nechtějí…“

Roman

12.05.2009

Konečně jsem se dočkal a dozvěděl se o Jirkovi víc. Docela mě zaráží, že ti nechodí z tvého portfolia klienti s nabídkou práce. Mě se na mail ozvalo pár lidí a když tak někdy pracuju pro někoho, tak slyším, že se díval na moje portfolio a že tam mám spoustu dobrých designů.
Navíc si myslím, že tvoje práce jsou o něco lepší než ty moje :-)

Vembl

12.05.2009

Jirka Tvrdek je fajn grafik. Dělal mi nějaké weby a byl jsem vždy spokojen – jak s cenou, tak s kvalitou práce. Myslím si, že se v rozhovoru trochu podceňuje. Rozhodně toho umí víc než o sobě říká.

Daniel Kvasnicka jr

12.05.2009

No bud redakce prehnane zbulvarizovala ten titulek a nebo to pan Tvrdek myslel vazne a pak je otazka, jak rozumne je uvazovani ve stylu „grafika na Macu bych si nenajal, protoze jednou jsem to zkousel, byl jsem v pressu, v datech byl bordel a nezvykl jsem si“..............

Doufam, ze je to ten prvni pripad.

Jiří Tvrdek

12.05.2009

Martin Somka: U všeho se dá říct, že je to pokaždé trochu jiné. Je to na delší pokec u piva.

Filosof: No a úplně nejlepší je toho developera vlastnit ;)

Roman Holba: Skoro mám pocit, že staré portfolio, kde byl jen přehled všech prací a kontakt (http://jdem.cz/berg6), v tomhle ohledu fungovalo líp.

Daniel Kvasnička: To je jen vtip, reakce na rozhovor s Jakubem Krčmářem (http://jdem.cz/a93k9 ) a jeho – dnes už památnou – větu. :)

Gusto

12.05.2009

„Pozn.red.: Najděte 5 rozdílů mezi tímto rozhovorem a Jakub “Whitwa” Krčmář“

1. Tvrdek to má v hlavě srovnaný…

Pavel Horalík

13.05.2009

Pěkné! Jirka je klasik :-) S tou větou se trefil :-D

Mám stejný názor na klienty s jasnou vizí! Celkem to nechutí práci, když se z vašeho prvního návrhu vytvoří paskvil, který zákazník svými nápady doslova znehodnotí…

Miloš Savara

13.05.2009

Ked porovnam tento rozhovor s whitwakom, tak Jakub Krcmar je nedospele decko ktore by si malo vytiahnut hlavu zo zadku.

Martin

01.06.2009

Jiří Tvrdek je náhodou fajn.

Jirka

08.06.2009

Miloš Savara> Naprosto presne!

Martin

13.06.2009

Whitwu znám od průmyslovky, kam jsem chodil tak chodil i on. Skromně mi moc nepřipadá.

Honza

20.03.2013

Sranda je, že teď o tři a kus roku pouzději dělá Jirka na Macu :)

Vložte svůj komentář