John Vanhara: Berte krizi jako výzvu

David Biksadský, 15.12.2008, 08:00, 18,272 přečtení

John Vanhara

Projekty: Shipito.cz, Podnikání v USA, XYZBikes.com, IncParadise.com
Firma: EastBiz.com, Inc
Profil: blog, Facebook

V současné době se celý svět potýká s následky finanční krize, která začala právě na americkém trhu. Jak se krize odrazila na Vašem podnikání?

John VanharaPodnikám ve více různých oborech a nezaměřuji se pouze na americký trh. Proto moje samotná firma nebyla nijak ohrožena. Krizi a její následky vidím spíše jako příležitost. Pokud je firma zdravá, může toto období nejen přežít, ale také využít k rozšiřování aktivit. Nyní je například vhodná doba pro vstup na americký trh. Zdejší spotřebitelé nebo firmy jsou citliví na ceny, hodlají více šetřit, a pokud jim nabídnete produkty za nízkou cenu, mohou jim dát přednost před americkým zbožím či službami.

Navíc řada firem důsledky krize neustojí, budou koupeny nebo jednoduše zaniknou. Některé z nich nemusí mít dostatek zdrojů, aby čelily nové konkurenci. To je výzva třeba pro české a slovenské podnikatele. Jsem připraven jim se svojí firmou IncParadise.com pomoci vstoupit na trh v USA.

Kurz dolaru vůči koruně se ovšem dlouhodobě snižuje. To obchodníky příliš nepotěší. Hodně si stěžují zejména provozovatelé internetových stránek používající na svých stránkách jako zdroj příjmů Google AdSense.

Provozovatele webů chápu. Na druhou stranu AdSense je využíván inzerenty k podpoře prodeje a žádná firma si nemůže dovolit přestat marketingově podporovat vlastní produkty. Online reklama je levná a měřitelná -  byla by škoda ji vyřazovat ze hry nebo škrtat rozpočty. Exportérům se to nelíbí, ale pro české zákazníky a některé podnikatele je to dobrá zpráva. Místní služby jako třeba webhosting, software a další produkty jsou levnější.

To je pravda. Česká pošta dokonce přestala stíhat doručovat levné zásilky z USA.

Statistiky České pošty uvádí, že v říjnu z USA přišlo 17 500 balíků, za prosinec se čeká dokonce 25 tisíc. Řeknu vám hezký příklad. Jedním z hitů letošních Vánoc je třeba inteligentní robotický dinosaurus Pleo od společnosti Ugobe. V České republice tuto hi-tech hračku seženete za 9 490 korun. V amerických internetových obchodech za 4 731 korun. Za tuto cenu se už vyplatí nakoupit v zahraničí.

Skoro se mi nechce věřit, že některé americké obchody stále nedovolují zasílat zásilky mimo USA. Proč se tito podnikatelé nebo firmy dobrovolně připravují o zajímavou část příjmů?

John VanharaMyslím si, že to je neoprávněná obava ze zahraničních zákazníků. Možná mají strach ze zbytečných nákladů v případě nevyzvednutých zásilek. Četl jsem, že internetový obchod Kasa stojí nedoručené zásilky 390 000 korun, obchod s počítačovou technikou Alza zase udává 250 tisíc korun. Samozřejmě v porovnání s ostatními příjmy je to malá částka. Zkuste si ovšem představit, kolik by to stálo, kdyby obchody umožňovaly zasílání zásilek do zahraničí.

Dalším důvodem může být nepřipravenost webových obchodů a logistiky na jiné státy. Je to smutné, ale pro některé Američany je Česká republika často neznámé místo na mapě a z pohledu byznysu příliš malý trh. Když už firma z USA do Česka přijde, je to většinou v rámci dalších aktivit v Evropě.

Neochota nebo neznalost amerických internetových obchodů vás přivedla na myšlenku poskytovat službu Shipito.cz a umožnit Čechům doručovat zásilky z obchodů v USA. Jak to funguje?

Velmi jednoduše. Zákazník se registruje na Shipito.cz a obdrží zvláštní číslo, které označuje jeho poštovní schránku v sídle naší firmy. Podle toho poznáme, že zásilka patří právě našemu českému zákazníkovi. Následně zadá adresu naší firmy v USA společně s tímto číslem do objednávkového formuláře amerického internetového obchodu.

„Ověřil jsem si, že když si vytyčíte velké cíle, můžete jich časem vlastní pílí a snahou dosáhnout.“

Při zásilce do 13,6 kilogramů stojí naše služba 8,50 dolarů. K tomu je potřeba připočítat cenu poštovného, protože naše firma zásilky předává k doručení přepravním společnostem. Cena poštovného začíná od 25 dolarů a může se vyšplhat až ke 200 dolarům. Jestliže někdo nakupuje větší počet zboží, je vhodnější zásilky nechat zabalit do jednoho balíku. Ušetří se na poštovném. Tuto službu také nabízíme. A jestli nemáte nebo nechcete platit platební kartou, tak můžeme celou platbu zařídit za vás.

Když jsem se na rozhovor připravoval, viděl jsem vaše porfolio firem. Podnikáte v realitách, pomáháte zakládat americké firmy, prodáváte zvláštní plážová kola… Opravdu si troufáte doručovat zásilky uživatelům českého internetu, kterých je až šest milionů?

Podnikám od svých dvaceti let, v USA od roku 2002. Za tuto dobu se mi podařilo vybudovat tým vlastních zaměstnanců, kteří se starají o veškerou potřebnou administrativu. Kromě toho jsme dosud zásilky doručovali firemním zákazníkům IncParadise.com. Těm poskytujeme adresu v USA a přeposíláme došlé zásilky do jejich sídla. Rozšíření této služby pro koncové spotřebitele byl logický krok.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Přál bych si rozšířit službu Shipito.cz do dalších zemí. Ověřil jsem si, že když si vytyčíte velké cíle, můžete jich časem vlastní pílí a snahou dosáhnout. A pokud vás zajímají mé nejbližší plány, chystám se na dovolenou. Bez pravidelného odpočinku a dostatečné energie prostě nemáte šanci.
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 9

David Šmehlík

14.12.2008

Myslim, ze specialne John je pro cesky pohled na business velmi dulezitou osobnosti, proto mu jeste jednou velmi dekujeme za poskytnuti rozhovoru.

Hannes

15.12.2008

borec!

David Biksadský

15.12.2008

Johnovi fandím. Líbí se mi jeho intuice a odvaha se kterou se pouští do businessu. A připojuji se k Dufovi s poděkováním. Díky Johne!

Petr Brádler

15.12.2008

Všeobecně je to s tím nákupem v USA určitě pravda a většinou se to vyplatí. Jen zareguji na toho dinosaura Pleo, jehož jsme autorizovaným prodejcem. Pleo je charakteristický tím, že je to robot, má své unikátní číslo a podle toho se sleduje, kde byl prodán.

Pokud tedy koupíte Pleo v USA, tak na něj nemáte servisní záruku zde v ČR, což může být důvov proč ho koupit právě zde. To jen tak na okraj.

Petr Karel

15.12.2008

Existuje v CR nejaka jina sluzba, nez shipnito.cz, ktera vozi veci z USA? Nemuzu ji nikde najit … jinak Johnovi fandiim,

Bochi

16.12.2008

Pane Brádlere, pokud ten robot v ČR stojí dvojnásobek, pak věřím, že se vám na nějakou záruku lidé klidně vykašlou a do toho rizika půjdou. I kdyby se jim rozbil a měli si ho koupit celý nový, netratí na tom.

Petr Brádler

16.12.2008

@ Bochi: To je samozřejmě taky řešení. Ale

  1. ne každý to chce řešit takto
  2. cenu v tomto případě neurčujeme jen my (a hlavně toto jsem zde nechtěl řešit)
  3. Pleo je výjimka. Jak jsem psal, ve většina případů se to vyplatí.

» Marketing - Chud

25.07.2009

[…] se ud

Martin

11.03.2014

John je pro mě obrovský zdroj inspirace. Skvělý příklad podnikatele :)

Vložte svůj komentář