Ladislav Nosákovec: Potenciál v internetovém prodeji je velmi silný

David Šmehlík, 07.01.2009, 00:01, 11,368 přečtení

Ladislav Nosákovec

Projekty: Nadovču.cz, HledamPravnika.cz
Firma: Ladislav Nosákovec
Profil: Facebook, Twitter, blog

Několik let jsi působil jako autor herních magazínů. Co tě přimělo s touto činností skončit a začít s podnikáním na internetu?

Dělal jsem tuhle práci od svých čtrnácti let, tedy vlastně od dětství, a v té konečné fázi už jsem jednoduše cítil, že to není ono, že to není ta cesta, kterou bych se rád dál ubíral. Mým velkým snem bylo psát jednou do papírového časopisu a to se mi povedlo za necelé tři roky „novinářské kariéry“, takže osobně jsem měl splněno a po postupu někam dál jsem zase až tak netoužil.

Celkově ale na tohle období hrozně rád vzpomínám, protože jsem díky psaní získal zajímavou zkušenost, trochu jiný pohled na práci obecně, získal jsem taky své první vydělané peníze a především jsem v jedné z redakcí potkal svého společníka Martina Demigera. Právě s ním jsme se společně domluvili, že psaní pro nás do budoucna nemá zase až tak velký smysl – toužili jsme po něčem vlastním, chtěli jsme být svými pány a nemít nikoho nad sebou, to byl ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodl s psaním seknout a věnovat se podnikání.

Samozřejmě to ale nešlo tak rychle – oba jsme v té době byli (a stále jsme) studenti a začátky podnikání jsme museli nějak financovat. Půjčka nepřicházela v úvahu, v podstatě ani nebylo od koho si půjčit (sám sobě bych v té době asi nepůjčil :)) a tak jsme museli ještě zhruba rok dál psát a tím své podnikání živit. Ve chvíli, kdy jsme věděli, že podnikáním dokážeme vydělat více peněz, jsme dráhu pisálků ukončili…

Posledním rokem jsi se specializoval převážně na vývoj a realizaci e-shopů. Jaký potenciál cítíš v internetovém prodeji?

Potenciál v internetovém prodeji je určitě velmi silný a kdo včas nezareaguje a minimálně náznakem nepropojí svůj kamenný obchod s internetem, mohl by mít za pár let čím dál tím větší problémy. Zároveň mám ale pocit, že prosadit se s internetovým obchodem u nás je stále těžší – na jedné straně vidím silné hráče se stamilionovými obraty, na té druhé neustále vznikající stovky nových malých obchodů, které často tlačí ceny na nesmyslně nízkou hranici a tím ničí trh.

Jaká je v tuto chvíli forma tvého podnikání? Nenašel jsem žádnou zmínku o existující společnosti za tvými zády.

Podnikám normálně na ŽL, firmu nemáme a ani neplánujeme (alespoň ne tento rok)  – je to tak pro nás výhodnější, máme méně starostí a řekl bych, že i větší volnost. Navíc si naprosto věříme.

Na začátku roku 2008 jsi spustil internetový obchod s hračkami Pongo.cz. V srpnu téhož roku jsi jej prodal za částku 250.000,–. Co bylo tou poslední kapkou, díky které si se rozhodl k prodeji zaběhnutého e-shopu?

Tou úplně poslední kapkou byl nejspíš okamžik, kdy jsem v jednom parném letním dni sám balil (+ dělal vše ostatní, co k tomu patří) asi patnáct velkých krabic a vezl je několikrát na otočku na poštu – hrozně ze mě teklo, cítil jsem se jako nějaký dělník a proklínal jsem sám sebe za to, co jsem si to na sebe ušil :).

„Prosadit se s internetovým obchodem u nás je stále těžší.“

Těch důvodů bylo samozřejmě více – velký podíl měla ztráta chuti a zapálení pro projekt a taky počínající stereotyp. Celkově jsem v tom po čase neviděl absolutně nic, co by mě motivovalo a naplňovalo. Plus pokud připočtu neschopnost z naší strany „rozjet“ projekt nějak zajímavěji (netroufali jsme si někoho zaměstnat a celý obchod mu předat) a ne úplně uspokojující finanční výsledky, nabízel se prodej v podstatě sám. Na druhou stranu mi to taky hodně dalo a hodnotím to jako velice dobrou zkušenost.

Jak probíhala přímá transakce prodeje? Co vše bylo potřeba zařídit a kolik času tě to stálo?

Celý prodej probíhal kompletně po internetu, s kupcem jsem se dokonce ani osobně nesetkal :). Prodej byl jinak zcela standardní – smlouva, kontrola právníkem, ověření notářem, odeslání peněz, převod domény, mailů, hostingu a následně nějaké úpravy, které si nový majitel přál. Celé to trvalo kolem měsíce.

Nakonec byla myslím spokojenost na obou stranách. Nedávno mi nový majitel Ponga psal, že o Vánocích nestíhali (návštěvnost byla kolem 1500 lidí/denně), měli dvě brigádnice a do budoucna zvažují i možnost dalších obchodů a možná i kamenné pobočky. Ideální konec…

Na svém blogu (www.nosi.cz) píšeš o pokoření magické hranice 1 milion korun obratu za rok 2008. A nejen to, mluvíš i o tom, že jste tuto hranici o dalšího 1,5 milionu překročili. Co bylo během roku 2008 tvým hlavním zdrojem příjmů? Jak vnímáš váš konečný obrat?

Zdroje příjmů jsou tématem, které řeším poměrně nerad, takže spíše jen obecně: jedním z hlavních příjmů bylo letos právě již zmiňované Pongo, naše další projekty (například Nadovcu.cz), tvorba internetových obchodů a konstantně příjmy z různých reklamních systémů a jiných menších věcí. Druhé polovině roku pak vévodil jednoznačně affiliate marketing – to je obor, kterému jsme se v poslední době věnovali naplno a který nám to úsilí vrátil měrou vrchovatou.

„Affiliate marketing – to je obor, kterému jsme se v poslední době věnovali naplno a který nám to úsilí vrátil měrou vrchovatou.“

Co se čísel a obratu týče, úplně přesně to ještě nevím, ale tak nějak to bude :). Vnímáme to samozřejmě pozitivně, kdyby mi tohle někdo řekl na začátku minulého roku, pravděpodobně bych se mu vysmál – nechci ale usínat na vavřínech, ta cesta je a bude ještě dlouhá…

Na blogu píšeš o své drobné pracovní schizofrenii, o tom, že stále nemáš přesnou představu, jakým směrem se v podnikání ubírat. Čemu se hodláš věnovat následující rok?

V podstatě můžu říct, že se stále ještě hledáme a úplně jasnou představu nemáme – na jedné straně máme stovky menších stránek různého zaměření s různou formou monetizace, na straně druhé několik větších projektů, které ale vyžadují větší pozornost a práci. Snažíme se najít takovou tu rozumnou střední cestu – na příští rok počítám, že spustíme dva větší plnohodnotné projekty a zároveň i desítky až stovky menších projektů různého zaměření (rádi bychom se letos zaměřili na bankovní a finanční služby, dále na náš oblíbený turismus a také se více orientovali na zahraničí). V plánu máme také větší provázanost našeho internetového podnikání s tím kamenným, nespolupracovat čistě jen s prostředníky, ale přímo s firmami a jejich produkty.

Pojďme si trochu zavěštit – jaký obrat očekáváš za rok 2009?

Osobně bych byl rád, pokud bychom překročili hranici pěti milionů :). Je tady ale dodatek, že bychom toho rádi dosáhli opět pouze ve dvou lidech – žádní zaměstnanci ani nic podobného. Pokud bude obrat ještě větší, zlobit se nebudu ;).

Co je tvým primárním osobním i pracovním cílem do následujícího ro­ku?

Mým primárním osobním cílem je cestování – dal jsem si před několika týdny za cíl, že každý měsíc navštívím minimálně jednu zemi, ve které jsem ještě nebyl. Zatím mám koupené letenky do Dublinu a Paříže, další budou následovat, takže na tohle se vážně hodně těším :). Pracovní cíle jsem si zatím žádné nedal, ale počítám s tím, že se budou týkat především většího kladení důrazu na dokončování projektů a hlavně udržení tempa, které jsme nastavili koncem roku.

Díky za rozhovor.
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 23

dsm

07.01.2009

Pěkný rozhovor. Je vidět, že vedle kopírovačů a parazitů tu jsou i sympatičtí lidé jako Láďa a Martin, kteří tvoří jak malé kvalitní informační weby, tak i projekty, které mají větší smysl :-).

Milan Kryl

07.01.2009

Kde je obligatni otazka:

Vašich nejlépe prožitých 30 minut?

:-)

David Šmehlík

07.01.2009

@Milan: ahoj milane, tak me napada takova obligatni odpoved na obligatni otazku „vasich nejostreji prozitych 30minut?“ „krylovice“ :-)

mirecekp

07.01.2009

O nosim asi ještě hodně uslyšíme. A je to jedině dobře, fandím mu a tak trochu mě to nutí nesedět na zadku a taky se drobet snažit něco dělat.

Ctenar

07.01.2009

„Je vidět, že vedle kopírovačů a parazitů tu jsou i sympatičtí lidé jako Láďa a Martin, kteří tvoří jak malé kvalitní informační weby, tak i projekty, které mají větší smysl “

to silne koliduje s

„na jedné straně máme stovky menších stránek různého zaměření s různou formou monetizace“

takze bych rekl ze MFAcek budou mit hodne a nadovcu.cz s navstevnosti 650/den asi nebude ten hlavni zdroj prijmu

Pavel Horalík

07.01.2009

Ztotožňuji se s názorem mirecekp, že Nosi je jedna z osob českého internetu, které mě inspirují a ženou kupředu! Díky za to

deg

07.01.2009

Pěkný článek. Nosi je jeden z mála kterému úspěch opravdu přeji.

Tomek

07.01.2009

„na jedné straně vidím silné hráče se stamilionovými obraty, na té druhé neustále vznikající stovky nových malých obchodů, které často tlačí ceny na nesmyslně nízkou hranici a tím ničí trh.“

To je blbost, malé obchody si přece nemohou dovolit jít s cenou tak dolu jako ty s velkým obratem. Pokud někdo deformuje trh tak právě velké e-shopy, kterým stačí nižší ziska na jednom kusu zboží, ale při prodeji několikanásobně vyšším než mají malé obchody stejně vydělají více.

L. Nosakovec

07.01.2009

Ctenar: Hodne tech MFA neni, zalezi co beres jako hodne – v nasem podnikani drzi spis minoritu a uz nejakou dobu je nedelame. Ale ono i tyhle stranky muzes delat „poctive“ – kdekdo si na ne dela ruzny roboty, nebo proste vezme nekde fotky a texty z Wiki, nahaze vsude reklamy a je vymalovano. My, kdyz uz to delame, tak nekomu platime za napsani originalniho textu, kde se clovek treba i dozvi co potrebuje – zkus si nejake nase najit a porovnat s takovym tim klasicky zazitym MFA ;-). Jinak co se Nadovcu tyce, tam byl problem ten, ze tam jeste relativne nedavno chodilo kolem 1k-2k lidi, nicmene kvuli prodeji (ktery se nakonec nerealizoval a ktery trval par mesicu) jsme ten web nechali v podstate umrit, nase vina. Kdyz se podivas za dva mesice, ta navstevnost bude zpet, plus novy kabat a dalsi veci :-). Jen co Vitek Dlouhy dodela design…

Tomek: Mas urcite pravdu, ale ten muj nazor byl ze zkusenosti prave v odvetvi hracek a asi az moc se od toho odvijel. Ono obecne kdyz si jednotlivec/mensi firma spusti eshop, rozhodne nepocita, ze by konkuroval tem velkym hracum, to v podstate nejde – ver mi, ze mnohem vetsim trnem v oku (treba v pripade hracek) jim jsou maminky na materske, ktere nemaji skoro zadne naklady a ktere jsou schopne prodavat Lego za dva tisice s padesatikoru­novou marzi.

Jinak diky vsem za prijemna prani a pekna slova, dnes se mi bude usinat krasne, diky za to :-).

koudyko

07.01.2009

Reakce na komentář Tomka:
„To je blbost, malé obchody si přece nemohou dovolit jít s cenou tak dolu jako ty s velkým obratem. Pokud někdo deformuje trh tak právě velké e-shopy, kterým stačí nižší ziska na jednom kusu zboží, ale při prodeji několikanásobně vyšším než mají malé obchody stejně vydělají více.“

To bohužel není pravda, nový začínající obchodník má jako neplátce DPH o 19% vyšší zisk než větší obchodník a proto si může dovolit stlačit cenu na minimum.
Zažil jsem to, když do našeho oboru přišel nový prodejce, zkazil ceny a po roce a půl zkrachoval, protože s obratem nad 1 milion korun se musel přihlásit k placení DPH a neustál to, že má najednou o 19% menší zisk.

Marek Stejskal

07.01.2009

Celkem slušný článek. Btw. ty reakce na podnikání patří do fór daň. poradců. Nechápu jak to může někdo řešit, když o tom nic neví.
User: Také jste mohli napsat, že velcí obchodníci si určují prodejní cenu maliobchodům…

Misha

08.01.2009

Láďo, tak tady nějaký váš kvalitní MFA web ukaž :) Nic ve zlém, ale člověk by měl za svou prací stát a když si za ní stojíš, tak není důvod ji skývat :)

Jan N.

08.01.2009

Láďo, když už děláš naprosto typické MFAčka (nic proti tomu), tak bych to aspoň nazval pravým jménem a nanazýval jednostránkové MFA typu http://nabytek-ratanovy.cz/ nebo http://laminatoveplovoucipodlahy.cz/ informačním miniwebem s užitkem. Prostě děláš naprosto typické MFA, tak proč to nenazvat pravým jménem ;)

Na druhou stranu – pongo nebo nadovču – pěkné.

L. Nosakovec

08.01.2009

Misha + Jan N. – Ja jsem nikde nepsal ze jsou kvalitni, to ze jejich kvalita neni valna, o tom vim sam. Rikal jsem, ze je delame jinak nez ostatni (originalni texty, fotky z sxc.hu) a ze se na nich clovek muze leccos dozvedet (coz je myslim misty pravda).

Ale jak jsem psal vyse, tohle uz v podstate nedelame a stale to drzi minoritu – krom zisku maji ty stranky ucel vylozene jako lionkfarmy pro nase ostatni weby ;-).

Ale tohle bych tady skutecne nerad resil…

Miloš

11.01.2009

Oba uvedené weby bych zrovna za MFA neoznačoval.

matto

14.01.2009

Tak Nosimu teda drzim palce v dalsej kariere… Je pre mna vzor a jeho uspechy ma nutia prekonavat svoju lenivost :)

Bishop Berry Smith

04.02.2016

Ahoj,

Hledáte podnikatelský úvěr, osobní půjčky, domácí úvěr, auto úvěr, studentské půjčky, půjčky konsolidaci dluhu, nezajištěné úvěry, rizikového kapitálu, atd. .. Nebo jste byl odmítnut úvěr u banky nebo finanční uspořádání jednoho nebo několika důvodů. Jste spíše jejich úvěrové řešení! Jsem Pastor, soukromé věřitele, úvěrů pro firmy a jednotlivce v nízké a cenově úrokovou sazbou ve výši 2%. Máte zájem? Kontaktujte nás a léčit úvěru následovat převod do 48 hodin. KONTAKT: bishopberrysmith@hotmail.com
Podrobnosti Aplikace

Jméno:
Datum narození:
Pohlaví:
Stav:
Adresa:
Umístění
Postavení:
PSČ:
Země:
Telefon:
E-mail:
Státní Účel úvěru:
Částka půjčky:
Půjčka Doba trvání:
Čistý měsíční příjem.

Zpět ke mně co nejdříve s výše uvedené informace pro více informací.
Doufám, že to slyším od vás.
Díky a Bůh vám žehnej,
Bishop Berry Smith

Mr Ryan

05.03.2016

Ahoj !

Potřebujete legitimní a rychlou půjčku služby?

Použít Nyní a dostat své peníze naléhavě!

  • Půjčit mezi $ 5000 až $ 50.000.000
  • Vyberte si mezi 1 až 30 let splácet.

JMÉNO:
ČÁSTKA PŮJČKY:
doby trvání:
ZEMĚ:
TELEFONNÍ ČÍSLO:

Všechny tyto plány a více, kontaktujte nás emailem: ryanloanfunds@gmail.com

Pozdravy

Sean Kent

28.04.2016

Hledáte velmi skutečné úvěr? Za přijatelnou úrokovou sazbou? Zpracováno během 2 až 5 pracovních dnů. Už jste byla odmítnuta neustále podle svých bank a jiných finančních institucí? Zde je legitimní nabídky, protože otázka úvěru a bezpečnost je něco, co zákazníci jsou stále více znepokojeni, Gratuluji vám, úroková sazba pro naší nabídky je 3% Pokud máte zájem o získání finanční pomoci, kontaktujte nás ještě dnes na adrese: seankentco-operative@hotmail.com.

Žadatel Osobní údaje.

Tvé jméno:
Částka potřebná:
Vaše země:
Půjčka Doba trvání:
Vaše adresa:
Telefonní číslo:
Měsíční příjem:
Sex:
Vaše číslo Fax:
Tvůj věk:

Kontaktní osoba: Sean Kent.
E-mail: seankentco-operative@hotmail.com

Ryan Knn

21.03.2017

Ahoj !

V současné době nabízíme 3% úvěrů všeho druhu, Obchodní, osobní půjčky, půjčky na auta, zemědělské půjček, nebo financování projektu? Nabízíme úvěry firmám a jednotlivcům po celém světě, konsolidaci dluhu, i když máte
nízké úvěrové skóre a bylo obtížné získat úvěry z místních bank nebo jakékoliv finanční instituce? A teď mají pevný čas zabývající se své banky, nebo jakýchkoli jiných finančních institucí? Potřebujete naléhavou půjčku pokud ano, napište nám zpátky přes (ryanloaninvestment@outlook.com) dáme všechny typy úvěrů.

Použít Nyní a dostat své peníze naléhavě!

  • Půjčit mezi 50.000 až 50.000.000
  • Vyberte si mezi 1 až 30 let splácet.
  • Flexibilní úvěrové podmínky.

Všechny tyto plány a více, kontaktujte nás.

kontaktujte nás emailem: pro úvěrové společnosti, která mě sem asistované je jejich kontaktní údaje (ryanloaninvestment@outlook.com)

S pozdravem
Řízení.
Call číslo: +27 (0603170517)
Obraťte se na Speedy úvěr teď!

Eversons

23.05.2017

Vážený pane / paní,
Vaše ocenění dnes a vaše možné záměry na těchto krocích.

Až do nedávné doby nabízíme všemožným druhům půjček všem osobám s maximálním minimálním druhem služeb s úrokovou sazbou 2%.
Potřebujete půjčku?

Velice vám děkuji, abyste brzy obdrželi svou brzká reakci.

S pozdravem,

Williams Everson
WILLIAMSEVERSONco.
Williamseversonloancompany@gmail.com

frederick merinder

04.10.2017

Myslíte si, že vám půjčíte? Myslíte si vážně, že potřebujete naléhavou půjčku k zahájení podnikání? Jste v dluzích? To je vaše šance dosáhnout vašeho přání, dáváme osobní půjčky, podnikové úvěry a podnikové půjčky a všechny druhy půjček s úrokem ve výši 2% pro více informací nás kontaktujte emailem: (fmerinder1111@gmail.com)

Inthupa Mammam

10.02.2018

Ahoj všichni, Jmenuji se paní Inthupa Mammamová, mluvím jako o nejšťastnějším člověku na celém světě a řekl jsem svému já, že každý věřitel, který zachrání moji rodinu před naší špatnou situací, řeknu jménu celému světu a jsem tak rád, že moje rodina je zpět za dobrou, protože jsem potřebovala 200.000 dolarů amerického dolaru, abych mohl začít svůj život, protože jsem sama matka se třemi dětmi a celý svět vypadal, jako by to bylo visí na mě a setkávám se s tímto božským posláním mi věřitele, který změnil můj život také s rodinou. Bůh, který se bojí věřitele, paní SUSAN JAMES LIAN FIRML COMPANY, byla to Spasitel, který poslal Bůh, aby zachránil svou rodinu, a nejprve si myslel, že to nebude možné, dokud mi 5. a 20. února 2018 neudělám půjčku ve výši 200 000 dolarů. , pozval jsem ji k mé rodině a poradí každému, kdo potřebuje půjčku, aby se obrátila na paní SUSAN JAMES LOAN FIRML COMPANY.Email: susanjamesloanfirml07@gmail.com or susanjamesloanfirml07@outlook.com or Website: https://susanjamesloanfirm.wixsite.com/loan-officer

Vložte svůj komentář