Martin Hassman: Redakce Zdrojáku je můj notebook

Marie Grafová, 04.05.2009, 00:30, 8,031 přečtení

Martin Hassman

Projekt: Zdroják.cz, odborný magazín pro vývojáře
Pozice: šéfredaktor
Profil: Facebook, LinkedIn, Twitter, blog, druhý blog

České odborné magazíny

Proč má Internet Info několik pro laika svým způsobem podobných magazínů (Root, Zdroják, Lupu…)?

Ty magazíny si nejsou až tak podobné, čtenářská skupina je různorodá, průnik je hrozně malý. Myslím si, že bude jen minimum lidí, kteří by četli všechny magazíny.

Jak bys tedy charakterizoval čtenářskou základnu Zdrojáku?

Jsou to vývojáři – hlavně ti weboví. Od studentů po zkušené full-time programátory.

Tato témata se ale dříve vyskytovala na Lupě a pak se vynořil Zdroják…

To ano, ale Lupa se už delší dobu neprofiluje jako magazín o technologiích. Takže tato témata zmizela a pravděpodobně jednou provždy. Myslím si, že Lupu čtou hlavně lidé, kteří se aktivně pohybují na internetu a dělají na něm business. Ale to je jen můj soukromý pocit.

V čí hlavě vznikl nápad na Zdroják?

Impuls přišel zásluhou Pavla Kouta, který o tom asi ani neví. Loni mi poslal docela zajímavý příspěvek, napsal článek a chtěl, abych ho zveřejnil na svém osobním blogu. Já jsem se strašně divil, proč mi taková legenda webdesignérské scény posílá článek, abych ho zveřejnil u sebe, proč nešel za jinými bloggery nebo rovnou nějakým magazínem. Odpověděl, že ostatní bloggeři už dávno o webdesignu neblogují a magazíny nemagazínují, což je pravda. Jeho článek jsem tedy u sebe na blogu zveřejnil a překvapilo mě, kolik získal ohlasů – mnohem více, než jsem čekal.

Už delší dobu jsem měl pocit, že všechny starší zdroje, které publikovaly pro webové programátory, dávno vymřely. V tu chvíli se to u mě prohloubilo. Vše vyvrcholilo v záchvatu euforie, kdy jsem napsal jakýsi motivační dopis Internet Infu, že by rozhodně mělo využít této díry na trhu a spustit webový magazín. Původně jsem si představoval, že dopis skončí v koši. Co se nestalo, dostal jsem odpověď, dohodli jsme si schůzku a nakonec jsme si domluvili podmínky, za jakých může tento magazín vzniknout.

Nebál ses toho, že dopadneš jako Martin Malý s Dev::Info?

Martinovo Dev::Info byl projekt založený na dobrovolnosti a jak se sám Martin i všichni ostatní přesvědčili, něco takového asi nemůže pořádně existovat. Když jsem přemýšlel nad tím, že bych rád založil takovýto magazín, bylo jasné, že se toho bude muset chytit minimálně jeden člověk na full-time. Takže jsem Internet Info oslovil proto, abych vyřešil svůj zdroj příjmů a mohl se projektu plně věnovat.

Redakce Zdrojáku

Jaká je „redakční kultura“ Zdrojáku?

Redakce Zdrojáku se stěhuje se mnou z Dejvic přes kanceláře IInfa až po konference nebo kdekoliv jinde, kde se právě pohybuji se svým notebookem.

Pak máme spoustu přispěvatelů a externích redaktorů, kteří publikují své texty. Jsou to lidé, kteří se běžně pohybují v oboru, což je důležité. Například já, když se teď naplno věnuji psaní, už se nestíhám věnovat vyvíjení, takže můj pohled se může lišit od pohledu těch, co se na plný úvazek hrabou v kódu.

(Pro zájemce-přispěvatele na Zdroják doporučujeme Jak psát pro Zdroják, pozn. red.)

Existuje krom tebe ještě jiný full-time zaměstnanec?

Ne, neexistuje. Redakce Zdrojáku = můj notebook. :)

Takže dneska může médium bezproblémově fungovat i s takto pohyblivou redakcí?

Mně osobně vyhovuje, že jsem mobilní, mohu pracovat z domova a kdy se mi chce, třeba v noci/o víkendu, a naopak během dne mohu řešit své záležitosti.

Kolik času denně v průměru strávíš nad Zdrojákem?

To vím zcela přesně – nepočítaně.

Stíháš dělat něco krom toho?

Samozřejmě, ale není to vždycky tak ideální, jak by si člověk přál.

Co by se stalo, kdybys (ty jako celá redakce) odjel na dovolenou?

Dovolenou jsme ještě nezkoušeli, zjistíme to v létě. :)

Diskuse pod články

O debatách na Zdrojáku koluje, že se sem přesunula ta „vysoce diskutující“ část čtenářů Lupy…

To doufám ne. :)

Nicméně pod příspěvky některých autorů vznikají dost plamenné diskuse. Existuje u vás něco jako její moderování?

Rozhodně. Mám pocit, že bez něj dnes odborný magazín v ČR bohužel nemůže existovat. Říkám „bohužel“, protože při srovnání diskusí zahraničních a českých magazínů je, z nějakých pro mne stále záhadných důvodů, v zásadě jakýkoliv český magazín bez jejich moderování v katastrofálním stavu. Nechci, aby něco takového nastalo i Zdrojáku, a proto jej moderuji – občas velmi striktně.

Potěšilo mě, že se to u čtenářů setkává s velice pozitivní odezvou. Vznikl dokonce jakýsi sport: Když se v diskusi objeví „problematický“ příspěvek a já jej smažu, nastává soutěž, kdo stihl udělat jeho screenshot, vzájemně si jej posílají a baví se nad ním.

Proč si myslíš, že takovéto diskuse vznikají pod příspěvky právě třeba Davida Grudla nebo Martina Malého?

Není to jen u těchto dvou, je to pod články všech lidí, kteří něco dokázali, což není problém jen Zdrojáku. Tito lidé vzbuzují v ČR jakýsi neodolatelný odpor a proto se k nim čtenáři potřebují vyjadřovat. Je to asi součástí české mentality. Ale věřím tomu, že to není nutné, a že se bez toho dokážeme obejít.

Martin a Zdroják

Jaké máš se Zdrojákem plány?

Plány se stanovují těžko, protože v podstatě neexistuje konkurence. V tuto chvíli mohu říci, že Zdroják je nejlepší a nejnavštěvovanější magazín pro webové vývojáře v ČR, on v tuto chvíli u nás žádný jiný takový aktivní magazín není (opravte mě, jestli se pletu).

Chtěl bych jej dále rozvíjet a zkvalitňovat. Také bych chtěl dohnat jistý skluz, který vývojáři u nás často mají, ačkoliv si to sami nechtějí většinou přiznat. Spousta trendů k nám přichází s několikaletým zpožděním nebo vůbec. Takže mám v plánu několik takových témat zkusit otevřít a uvidíme, jestli se ujmou.

Umíš si představit, že by Zdroják vedl někdo jiný, nebo je to natolik autorský projekt, že by to prostě nešlo?

Stejně jako si dovedu představit, že budu v budoucnu dělat něco úplně jiného, dovedu si představit, že Zdroják povede někdo jiný.

Jaké je podle tebe „poslání“ Zdrojáku?

Poslání? Dost podobné jako u jakéhokoliv jiného odborného média: informovat a svým způsobem i vychovávat jednotlivé zájemce o obor.

Co třeba vychovat ze všech fanoušky Firefoxu? :)

To ne, snažím se být v tomto směru nestranný. Takže kdybych čtenářům Zdrojáku doporučoval jen ty programy, které se líbí mně, myslím, že by to velmi rychle poznali a hnali mě někam.

Bojíš se strašidel?

Strašidel? Jo… no… záleží na tom, jakých. Pokud je to strašidlo modré a vypadá jako éčko… Dříve jsem se ho bál, ale dneska už jsem to překonal.

Jaký je tvůj osobní názor na přebírání (ne vykrádání) článků?

Pokud to není se souhlasem původního zdroje, je to určitě špatně, přebírat by se měly maximálně citace o velikosti několika vět či odstavců.

Se souhlasem je to v pořádku a přepublikovávané články určitě přínos mít mohou, protože se ke čtenářům dostane zajímavý obsah, který by jinak sami nemuseli najít.

Z biochemika žurnalistou

Co tě přivedlo k online žurnalistice a publikování na internetu?

Poprvé v CZille někdy v roce 2003, kde jsem asi dva roky vedl zprávičky. Nebyla to tedy klasická „žurnalistika“, ale získal jsem zkušenosti, jak informovat lidi a jak psát.

Jak bys sám sebe profiloval jako pozdějšího „odborného bloggera“?

Většinou píšu o tom, co mě zajímá, což jsou hlavně technologie. Ale osobně i po letech považuji slovo blogger spíš jako nadávku, takže označení „odborný blogger“ musím s poděkováním odmítnout.
Sponzor článku DataCamp.cz – nejmodernější datacentrum v Praze. Dopřejte svému serveru komfort. Pro každý server 2 x konektivita, neomezený přenos dat a Dlouhá packa. Neváhejte, změňte poskytovatele server housingu a užívejte.
Čím ses živil původně, než ses stal ajťákem a posléze šéfredaktorem odborného magazínu?

Vystudoval jsem biochemii a jednu dobu jsem myslel, že s ní strávím celý život a budu doživotně přednášet na vysoké škole. Ale potom mě nějak chytly počítače, takže jsem zmigroval a stal se ze mě vývojář (více o tomto tématu v příštím rozhovoru, pozn. red.). Pak se po letech ukázalo, že je potřeba, aby tady někdo vedl webový magazín, tak se ze mě stal novinář. Vůbec si nejsem jistý, čím se budu živit za další dva tři roky, možná to bude zase úplně jiný obor.

Tohle migrování mě baví – učit se nové věci a získávat jiný pohled na svět. Musím se přiznat, že pracovně jsem nevěrný, ale na své bývalé lásky rád vzpomínám.

Povídání o prohlížečích, konsorciu W3C atd. Davida Šmehlíka vyšlo na 30minut.cz jako Martin Hassman: Čím více je prohlížečů, tím lépe funguje jejich trh .
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 6

Petr Steinbauer

04.05.2009

Martine děkujeme, vedete to skvěle – Zdroják je čtivý.

( omluvte mi to srovnání: zdroják je stejně kvalitní jako býval interval.cz za dob Viléma Málka )

Jan Sladek

04.05.2009

Diky za rozhovor, uz se tesim, az Martin otevre dalsi zajimava, v CR neprobirana, temata :)

Jan

04.05.2009

Petře, nevím kterou dobu myslíte, ale měl jsem pár možností s panem Málkem komunikovat přes e-mail a musím říct, že ten člověk je naprosto neschopný. Možná že v té době před dvěma roky byl už Interval dávno mrtvý, ale s komunikací Martina a hlavně fungováním Zdrojáku se Interval nemůže – kam má paměť sahá – srovnávat.

Martin Kupec

04.05.2009

Z Martina Hassmana cítím neokatou zapálenost pro věc, kterou dělá a vnímám ho velmi pozitivně.

Gianluca

04.05.2009

Take velmi rad ctu zdrojak i blog. Martin je vyrazna postava Ceskeho internetu. Doufam, ze bude pritomny i na letosnim WebExpo! :)

Petr Steinbauer

07.05.2009

Honzo, nevím moje zkušenost se liší.
Ale nešlo mě primárně o komunikaci s redakcí, ale o ten skvělý pocit, že jsem se těšil co na interval.cz vyjde za nový článek. To už s novou redakcí neplatí. Ted to samé prožívám se zdroják.cz – těším se co nového vydají.

Uznávám, možná je to jen něco, co bych nazval „profesní“ či „tématický posun“, zajímá mě právě zdrojak.cz a interval.cz uz není v u mě kurzu ;o)

Vložte svůj komentář