Martin Opatrný: Obíhat mají data, ne občan

Redakce 30minut.cz, 04.03.2009, 00:01, 8,193 přečtení

PhDr. Martin Opatrný

pozice: tiskový mluvčí projektu OpenCard

OpenCard je kartou hlavního města Prahy.

Načrtnete nám stručnou historii projektu OpenCard?

Projekt byl nastartován v roce 2006 rozhodnutím zastupitelstva hl.m. Prahy dne 25.5.2006 o za­hájení budování Pražského centra kartových služeb. Já sám stojím u projektu od začátku druhé fáze, tzn. od srpna loňského roku.

Pilotní provoz byl spuštěn v roce 2007, kdy bylo zahájeno vydávání karet, se službami úhrady za parkování, průkazky v městské knihovně a přístupu na portál hlavního města Prahy. V srpnu 2008 pak došlo ke spuštění Dopravní aplikace pro Pražskou integrovanou dopravu. Iniciátorem a patronem projektu je Magistrát hlavního města Prahy.

Kdy vznikla samotná myšlenka na OpenCard?

Myšlenka existuje již několik let, průběh její realizace jsem již naznačil výše. Na začátku stál úmysl zavést v Praze městské karty po vzoru Londýna, Hong Kongu a dalších velkoměst. Inspirovali jsme se již hotovými projekty, mnoho věcí, které již fungují v zahraničí, bychom rádi nabídli i v Praze.

Kolik lidí v tuto chvíli OpenCard využívá?

V tuto chvíli (únor 2009, pozn. red.) máme zhruba 330.000 držite­lů karet.

Jaký je princip funkce OpenCard?

Opencard je multi-aplikační karta, která využití tzv. RFID technologie, což je čip, který je aktivován pomocí terminálu, na které probíhá vlastní realizace nejrůznějších služeb.

Do jaké míry hodláte OpenCard propojit s webovým portálem?

Projekt OpenCard už částečně s různými weby pracuje. Můžete například využít dobíjení „tramvajenky“ přes e-shop. Ten v současné době využívá zhruba čtvrtina vlastníků předplacených kuponů pro MHD. Na internetu si vyberete kupon a zaplatíte jej kreditní kartou či bankovním převodem. Pak je, stejně jako u ostatních internetových obchodů, zapotřebí „zboží“ doručit. To znamená, že virtuální elektronický kupon je potřeba „dostat dovnitř“ do čipu OpenCard. K tomu jsou připraveny validátory – samoobslužné automaty v metru, kam přijdu, vsunu kartu a automat pozná danou kartu a ta „převezme zboží“.

Rád bych také upozornil na propojení se sítí městských knihoven. Zde lze kartu využít pro elektronickou rezervaci knih, přístup do databáze knihovny a samozřejmě výpůjčky knih, CD a DVD. Vedle toho například knihovna nabízí některé filmové projekce, které mají držitelé OpenCard zdarma.

Plánujete například i propojení s elektronickými podatelnami pražských úřadů?

Tato možnost je ve hře a jednáme o ní. Jak se říká, obíhat mají data, nikoliv občan. Proto bychom se touto cestou určitě rádi ubírali.

Osobně mě zaujala součást OpenCard – portál Vím, jak řídím. Kdy byl spuštěn?

Služba Vím, jak řídím je součástí služeb portálu hl.m. Prahy, byl spuštěn již v roce 2007 a je to taková naše první vlaštovka v komunikaci mezi úřadem a občanem. Rádi bychom spustili i další aplikace, které občanům usnadní komunikaci s Magistrátem hlavního města Prahy.

V čem spočívá jeho funkcionalita?

Na portále Vím, jak řídím, mohou registrovaní návštěvníci zjistit, jakých dopravních přestupků se na území hlavního města dopustili a jaké bodové postihy jim hrozí.

Jak s aplikací pracovat?

Registrace probíhá na kontaktním místě ve Škodově paláci, kde je potřeba předložit osobní doklad a malý technický průkaz od auta. S webovou aplikací je práce velice jednoduchá – po přihlášení na portál praha.eu v záložce Služby kliknete na „Vím jak řídím“ a tím se dostanete k seznamu svých případných přestupků.

„Hlavní město je rušné a má složitou infrastrukturu, vytvoření této „všeobecné“ karty je zde svým způsobem nutnost.“

Kolik držitelů OpenCard v tuto chvíli využívá Vím, jak řídím?

Službu zatím využívá cca 2.000 uživatelů, z toho přes 1.200 používá bezpečné přihlášení pomocí OpenCard s kontaktním čipem (zbytek má uživatelské jméno a heslo).

Je Vím, jak řídím propojeno s databází Policie ČR?

Ne, data jsou čerpána z evidence přestupků Městské Policie Praha (MPP) a z databází Odboru dopravních přestupků (ODP) MHMP. Komunikace probíhá dávkově, tzn. MPP a ODP MHMP posílají do portálové aplikace záznamy o přestupcích, u nichž se shoduje SPZ auta a jméno, datum narození a bydliště jeho vlastníka s registrovaným uživatelem v aplikaci.

Plánujete další funkční rozšíření OpenCard?

Určitě ano. Náš projekt má sice svou startovní čáru, ale určitě by neměl mít tu cílovou. V letošním roce bychom se chtěli zaměřit především na aplikace zaměřené na sport a kulturu. Plánujeme spustit elektronickou peněženku a napojit ji například na rezervační systémy divadel. Vše samozřejmě opět poběží přes internet, je to pro občany nejpohodlnější způsob.

„Rádi bychom spustili i další aplikace, které občanům usnadní komunikaci s Magistrátem hlavního města Prahy.“

Služeb, které OpenCard ve webovém prostředí nabídne, bude neustále přibývat. Chceme se zaměřit například na zjednodušení komunikace občana s městem. Elektronizace státní správy je trendem v celé Evropské unii a my nezůstáváme pozadu.

Jak se stavíte k tomu, chtěl-li by nějaký komerční subjekt zapojit OpenCard do svého projektu?

Záleží na konkrétním subjektu a na konkrétní službě, s níž by karta fungovala. Pokud bude zajímavý pro veřejnost, pak je Magistrát otevřen rozšířením služeb OpenCard.

Co dalšího zajímavého můžeme najít na webu samotné OpenCard?

Snažíme se o kontakt s uživateli, nedávno například na našem webu proběhl online rozhovor, ve kterém se lidé mohli ptát na vše, co je zajímalo. Sbíráme zde také údaje o uživatelské spokojenosti se službou OpenCard. Poskytujeme důležité informace a možnost stáhnout si potřebné formuláře ke zřízení samotné OpenCard. Chystáme instruktážní online video, aby lidé nemuseli číst žádný návod, jak kartu používat.

Je možné si OpenCard objednat přes internet?

Zatím to bohužel možné není, ale nyní analyzujeme, za jakých podmínek by realizace této služby byla možná. V tuto chvíli si můžete kartu pořídit i na počkání např. v paláci Adria či Škodově paláci v Jungmannově u­lici.

Vize OpenCard může někomu připadat příliš „pragocentrická“. Existuje vize „celorepubliko­vé“ karty?

Je to krásná vize a není až tak nereálná, ale je to běh na dlouhou trať. Rád bych v této souvislosti podotknul, že OpenCard je sice někde označována jako „karta Pražana“, ale to rozhodně není oficiální název – jde o kartu hlavního města Prahy. Tu mohou využívat jak občané města, tak i návštěvníci. Hlavní město je rušné a má složitou infrastrukturu, vytvoření této „všeobecné“ karty je zde svým způsobem nutnost, není to v žádném případě svévolný pragocentrismus. Podobná karta již funguje například v Plzni.

V čem konkrétně se liší anonymní a „osobní“ karta?

Jak je již z názvu patrné, osobní karta je personalizovaná, zatímco anonymní ne. Z tohoto důvodu se pochopitelně liší i funkce, které oba typy karet nabízejí. S anonymní OpenCard nemůžete například využívat služby Městské knihovny v Praze. Na rozdíl od osobních karet je anonymní karta zpoplatněna, resp. je zpoplatněn její výdej a to částkou 200,– Kč. Osobní karta je minimálně do konce března 2009 vydávána zdarma, poté by měla stát rovněž 200,– Kč, ale o termínu zpoplatnění musí nejdříve rozhodnout Rada hl.m. Prahy.

Oba typy karet mají samozřejmě své výhody. Velkou předností anonymních karet je především jejich přenositelnost. To v praxi znamená, že třeba firma může pořídit několik kusů anonymních opencard, nahrát na ně přenosné kupony Pražské integrované dopravy (PID) a půjčovat je zaměstnancům dle potřeby. Totéž platí pochopitelně třeba i pro rodiny, jejíž členové nejezdí PID denně.

Jaké je technické zázemí webu opencard.praha.eu?

Web opencard.praha.eu je součástí široké webové rodiny Magistrátu hl. m. Prahy. Spolu s ostatními mnoha weby je provozován na serverové infrastruktuře MHMP, jestli vás to zajímá tak konkrétně portálová rodina praha.eu je na 2 publikačních serverech , jednom produkčním editačním a jednom záložním editačním.

Jakým způsobem je postaven web opencard.praha.eu, kolik lidí se o něj stará?

O weby v portálové rodině praha.eu, včetně opencard.praha.eu se starají čtyři lidé. Opencard.praha.eu je postaven tak, aby co největší mírou provázanosti jednotlivých stránek co nejvíce usnadnil návštěvníkům orientaci v problematice opencard. Nabízí také všechny potřebné dokumenty a popisy postupů, které uživatel opencard (nebo nový zájemce) může potřebovat.

„Velkou předností anonymních karet je především jejich přenositelnost.“

Jakým způsobem šifrujete údaje uživatelů OpenCard?

V čipu karty v podstatě žádné údaje nejsou. Je v něm uloženo pouze datum narození držitele – a to je zabezpečeno způsobem, který odpovídá všem standardům a obdobným systémům.

Jakou návštěvnost má web opencard.prahe.eu? Zaznamenáváte systematický růst?

Rozhodně největší návštěvnost zaznamenaly stránky v říjnu a před koncem roku 2008, kdy šlo až o desítky tisíc lidí denně. Pochopitelně to bylo způsobeno zájmem lidí stihnout slevu na roční kupon PID a tedy včas si zažádat o kartu, později snahou zjistit, do kdy si mohou kupon pořídit. Od nového roku se návštěvnost ustálila na úrovni několika tisíc návštěvníků denně.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 10

petrof123

04.03.2009

geek

04.03.2009

„Pak je, stejně jako u ostatních internetových obchodů, zapotřebí „zboží“ doručit. “

Ano, ale u ostatnich internetovych obchodu zbozi doruci domu a clovek nemusi behat po nejakejch validatorech. Resp. nechapu, proc je vubec ten system tak komplikovany. Navic ten krkolomny eshop, kde musim pokazdy vyplnovat polovinu udaju, i kdyz jsem zaregistrov, moc tomu nepomaha.

Martin

04.03.2009

OpenCard je především megatunel a podvod na daňové poplatníky. Jak můžete říct, že jste se inspirovali v Londýně? To jste tam asi nebyli, anebo jste se inspirovali hranatým tvarem jejich karty. A naše je tedy také hranatá!

Rozhazovat cizí peníze za blbosti je tak snadné, co?

Marek Prchal

04.03.2009

Kupodivu v Londyne byli.

Michal

04.03.2009

Opencard je hodne zpochybneny a zfusovany projekt  – namatkou problemy s bezpecnosti, nezvladnuty start, slozita registrace, podraz radnice na DP Praha s dotacy atd… navic opencard zavedli roky po te co podobny system bezi v nekolika mesich mestech aneb nejde tedy vubec o prevratnou novinku a prukopnickou vychytavku jak se to snazi magistrat prodat…

Chtelo by to trochu drzosti a novinarske zvidavosti a ne jen to pochlebovani co tu celou dobu redakce predvadi…
Bez dobrych novinaru se dela novinarina blbe, jenze dobri novinari jsou v Cechach nedostatkove zbozi…

Michal

04.03.2009

ups, s/dotacy/dotaci/ samozrejme :)

bizi

05.03.2009

Raději jsem zůstal u klasického dražšího plovoucího kuponu na 90 dnů. Ani po několika hodinách, investovaných do získání OpenCard, se mi ji nepodařilo získat. (několik přeposlání mezi stanicemi metra, několik vzdaných dlouhých front, nesmyslně rozsáhlé vyplňování formulářů a nemožnost získat kartu na počkání nebo v rozumném čase). Nákup na jakémkoliv jiném eshopu (a je jedno za kolik nakupuji) je snažší a rychlejší než získání a „aktivování“ OpenCard.

Jiří Rýdl

13.03.2009

Formulare jsem si stahnul z netu, predvyplnil, fotku na obcanku jsem uz mel, sel jsem do Jungmanky, za 10 minut vyrizeno, karta prisla domu, pres net jsem si koupil kupon, emailem mi prislo, ze si mam dojit do validatoru, cestou do prace nabito, hotovo.

Samozrejme, ze objednavka CD na dobirku je podstatne jednodussi, ale o tom se asi nebavime. Zkouseli jste nekdo koupit si body na Xbox Live? Nebo i-legalne?

Mirek

10.08.2009

Nebylo by jednodušší do mobilu vsunout složku MHD s možností aktivace po bankovním převodu nebo zaplacení složenkou či u okénka? Mobil má dnes každý a těch pár důchodců, kteří si na něj netroufají, stejně jezdí na ZTP zadarmo.
„Opencard“je naprosto idiotský nápad, protože stejně musím do fronty a navíc doma trápím počítač. Pořídil jsem si tu věc již loni v rámci propagační kampaně a dodnes jezdím na klasickou tramvajenku s klouzavou jízdenkou – tím se vyhýbám frontám a stojí mě to méně času, než s „opencartou“. Myslím, že někteří inženýři by měli vrátit diplom!!!

Mirek

10.08.2009

P.S. Omlouvám se důchodcům, kteří mobil používají běžně jako já. Také jsem důchodce a s technikou si rozumím – včetně PC a složitých programů v něm. Proto si dovoluji tvrdit o „opencartě“ že je zmetek!

Vložte svůj komentář