Petr Chlumský: V Centru je nyní prioritou migrace mailových schránek

Zdeněk Cendra, 31.03.2009, 00:01, 9,383 přečtení

Petr Chlumský

Projekty: Centrum.cz – mediální on-line dům

Pozice: Centrum Holdings, technický ředitel / CTO , 02/2007 – dnes

V minulosti: Numedia s.r.o. – vývoj software – C++ a Oracle.

Osobní blog: „www.pche.eu“: www.pche.eu

Jak se člověk, který se zhruba 10 let věnuje vlastní fungující firmě, dostane k pozici technického ředitele dvojky místní sítě – Centra?

V té době, kdy jsem řídil vlastní firmu, mi hodně často zvonily telefony a na druhé straně byl vždycky dotaz, jestli nechci někam investovat apod.

Až jednou zavolala slečna, o které jsem si opět myslel, že se jedná o pro mě nezajímavý marketing, ale nakonec se ukázalo, že je z headhunting agentury a zeptala se, zda bych neměl zájem o pozici vedoucího vývojového oddělení.

Byl jsem zrovna v situaci, kdy mi mé podnikání přišlo pořád stejné a přemýšlel jsem, co dělat dál. Šel jsem tedy do výběrového řízení.

Po absolvování hodinového pohovoru následoval asi 300 otázkový sebehodnotící dotazník, což mě neuvěřitelně pobavilo :). Další v pořadí byla dvoustránková esej na téma „Jak si představujete vývojové oddělení“. Pak mě poslali do Centra, kde jsem byl na 3–4 pohovorech po 2–3 hodinách a to už jsem si říkal, že podobné eskapády nemám zapotřebí a přemýšlel, že se na to vykašlu.

Tehdy mi bylo 33 a jednalo se o můj první „pohovor“. Byl jsem zvědavý, jak to funguje, ale tohle jsem si fakt nepředstavoval. Dokonce jsem se musel zúčastnit „scénky“, kdy jsem měl za úkol zkrotit vzpurného programátora Daniela, kterého, jak jsem později zjistil, hrál finanční ředitel. Pořád jsem se u toho smál a dělal si příšernou legraci :).

Nabídku k práci jsem ale nakonec dostal. Mým štěstím bylo i to, že jsem mohl jednoduše předat stávající firmu, takže mému nástupu nic nebránilo. Teď se již 100% věnuji Centru.

Jak se stavíte k outsourcingu webového vývoje mimo Centrum Holdings?

Když jsem nastupoval do Centra, běželo zde několik outsourcovaných projektů a podle mě byly všechny totální „disaster“. Není vhodné, abych jmenoval konkrétně, ale bylo to prostě zvláštní. Měl jsem pocit, že když nějaký programátor nepracoval úplně nejlépe, tak ho vyhodili, on si založil firmu a outsourcoval svoje služby Centru.

Po příchodu do Centra jsem se snažil (úspěšně) všem outsourcingům vyhnout a zrušit je. Dnes v podstatě v Centru podporuji myšlenku, ať si klidně někdo něco mimo IT vyvíjí, ale já s tím nechci mít nic společného.

Dobrý příklad je Stahuj.cz (provozuje Miton – rozhovor s Ondřejem Raškou), které běží samo o sobě. U nás je pouze produktový manažer, který se o ně stará, ale co se týká vývojové a technické stránky, tak my s tím nemáme nic společného. Na stejném principu pracují také naše dceřinné společnosti.

A co se týká outsourcingu obsahové stránky?

To není moc otázka na mě, ale co vím, tak my jsme primárně orientováni na tvorbu obsahu, který následně dodáváme dalším subjektům.

Plánujete v dohledné době novou verzi Xchatu či jeho oživení?

Můj osobní názor je, že dnes nemá moc smysl pouštět se do nové chatovací služby. Nicméně XChat má poměrně velkou a silnou skupinu věrných uživatelů, o které by bylo škoda přijít a je potřeba se o ně postarat.

Můžete prozradit, na které projekty se vývojově nyní soustředíte?

Z mého pohledu technického ředitele, je největším projektem migrace všech emailů na jednotnou platformu. Všechny emaily, ať už jsou od nás nebo ze zahraničí, přejdou na jednotný hardware a jednu technologii, což je poměrně hodně náročná operace (poznámka redakce: jedná se zejména o přesun mailů z Atlasu a Net.hr).

Znamená to, že servery například ze Slovenska se přesunou do ČR?

Určitě se nebude stěhovat úplně všechno, to by byl totální nesmysl, ale zásadní komponenty se snažím dostat pod jednu střechu do Prahy a Hradce Králové – kde máme hlavní dvě datacentra.

Promítla se v technickém oddělení krize v personální oblasti, kde si nyní můžete vybírat z více zájemců o práci a zvolit pouze kvalitní uchazeče?

První rok v mé funkci technického ředitele jsem si vytyčil za úkol dát dohromady dobře fungující oddělení vývojářů, protože někteří lidé byli finančně podhodnocení a zároveň jsem chtěl zvýšit jeho celkovou kvalitu.

Myslím si, že se mi to povedlo a dodnes jsem s lidmi, kteří tu pracují, spokojen.

Samozřejmě funguje u nás přirozená fluktuace, ale protože IT oddělení neplánuji dále rozšiřovat, tak se přiznám, že pracovní trh už moc nesleduji.

Na Gigamailu jste v minulém roce smazali cca 300 000 schránek založených pro různé nekalé účely. Nedá se podvodným schránkám předcházet?

Tento problém byl dříve hrozně velký, ale křivka vývoje má jasně klesající tendenci. Zavedli jsme opatření proti automatickým robotům a tím počet těchto nevhodných schránek dramaticky klesl. Další otázkou je warez, proti kterému tvrdě bojujeme.

Denně přijmete 60 000 000 příchozích emailů. Nabízí se, že drtivá většina z nich musí být spam…

Naše vlastní antispamové řešení z celkového objemu emailů označí 75 – 85 % jako spam. Dříve jsme měli trochu problémy s dostupností, protože objem spamu na zpracování byl pro naše hlavní servery příliš veliký, ale zavedli jsme chytré řešení, které emaily ze spamovacích oblastí jako je např. Čína posílá automaticky na vedlejší servery.

A co se týká toho celkového počtu, dělali jsme velké měření při sloučení s Atlasem a tehdy to bylo 50 miliónů příchozích emailů denně.

Zažil jste v Centru větší vlastní pracovní neúspěch?

Já jsem z vyššího managementu prakticky jediný technicky založený a někdy je poměrně složité vysvětlit, co se stane, když se neprovede nějaká investice nebo nějaký projekt. Dnes lituji toho, že jsem v některých okamžicích nebyl mnohem razantnější.

Kdy nasadíte do ostrého provozu novou homepage?

Nová homepage je již prakticky nachystána. Teď je jen na produktovém oddělení, kdy se rozhodne ji nasadit.

Jaká je budoucnost Atlasu?

Atlas určitě zachováme. Momentálně vymýšlíme nový koncept a. investujeme poměrně velké úsilí, aby se kolem Atlasu udělal dobrý projekt. Nejsme ve fázi programovací, ale řešíme na jakou cílovou skupinu ho zacílit apod.

Zůstali u Vás vývojáři z Atlasu?

Zůstali u nás někteří kodéři, kteří se sice museli přeorientovat na Django šablony, ale změna to nebyla nijak obrovská a práce je baví. V kostce řečeno u nás zůstali lidi, kteří nedělali na .NETu. Je škoda, že schopní .Net vývojáři nezůstali, neboť místo pro minimálně jeden .NET tým v Centrum Holdings bylo.

Inspirujete se při vytváření nových projektů u konkurence?

Tohle je otázka na produktové oddělení. Primární je ale to, jestli je v daném segmentu místo na trhu. Nemá smysl něco začínat, pokud nemáte cíl jedničky nebo dvojky.

Co musí projekt splňovat, aby byl se stal jedničkou či dvojkou trhu?

To je u každého projektu zcela individuální. Může to být geniální koncept, ale dá se najít i „malá štika v rybníce“, kterou dva roky budete financovat a začne být rentabilní. Nemá jednoduše smysl dávat peníze do již přeplněného trhu. Naopak rozumný krok je teď pro nás rozvíjet například technologie a zavádět nové služby v Chorvatsku, kde trh jasně poroste.

Jaká situace teď panuje na Chorvatském trhu?

Jedničkou v mediální sféře a emailu je tam náš Net.hr. Poměrně nahoře má web i CME a docela silně se angažuje jejich bývalý Telecom. Tamní trh a mentalita lidí je úplně jiná. Velká škola pro mě bylo, když tady byly lidé z MIH a ukazovali nám weby ze zemí, kde jsou jedničky. Byly to stránky z Číny apod. a z našeho evropského pohledu by člověk nevěřil, že ty přeplácané a blikající stránky mají vůbec nějakou návštěvnost.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 9

Karel Vrbata

31.03.2009

Wow!

Ten clovek ma nejen sexy mozek.

Co kdyby 30minut udelalo TOP 10 osobonosti internetu podle vzhledu?

A nechalo hlasovat ctenare, podobne, jako u iMiss?

Vyherce bere vse!

Ed Brand

31.03.2009

Myslím, že o přijetí rozhodla esej :-) Kdo ví o předchozí „kariéře“ Petra, jistě ví své…

Vývojář

01.04.2009

Tento člověk je velkej kámoš stávajícího vedení. O tom jak „složitě“ se dostal do Centra jen trapně plantá. Bere čtrvt mega měsčně a reálně nic nedělá, taková je pravda. O jeho psychpatických výlevech nemluvě.

Jiří Rýdl

01.04.2009

Ja jsem Petra vzdycky potkaval za kamerou, respektive s mikrofonem, kdyz se ptal na nove herni projekty v ALTARu jako reporter Game Page. Jo, to byly casy!

Vembl

03.04.2009

Vývojář: Já ho sice osobně neznám, ale myslím, že není nutné ho nějak pomlouvat či se do něj navážet. Pokud v něm něco je, tak to dokáže, pokud umí jenom mluvit, tak to dříve či později vyleze na povrch.

Martin

05.04.2009

Není Chlumák ze SCORE? ;-) kdysi dááávno…

PCHe

05.04.2009

Excalibur, Score, Level (http://photo.pche.eu/p697168539), Gamepage – hrichy mladi :-)

Almad

18.04.2009

Vývojář: A o kolika lidech z vrcholového vedení si nemyslíš něco takového? :-D

(A v té své předchozí firmě se taky jenom flákal? ;)))

GIGi

13.02.2010

Je to Chlumák z Komarovky? To by byl náš spolužák, takový smíšek…

Vložte svůj komentář