Radek Hulán: Adobe a Microsoft jsou firmy s velmi přátelskou kulturou

David Šmehlík, 16.12.2008, 00:01, 21,553 přečtení

Radek Hulán 

Projekty: hulan.cz, GlobalDAT
Firma: F-ART AGENCY, s.r.o.
Profil: blog, Linkedin, Facebook, Twitter

Na českém internetu jsi povětšinou znám jako Radek Hulán, buřič a tak trochu provokatér. Zajímalo by mě, jak sám sebe vnímáš ty?

Osobně se nevidím jako buřič či provokatér. Jen se nebojím nazvat věci pravým jménem, napsat jasně svůj názor, a nesnažím se o kompromis za každou cenu. Právě proto je moje psaní zajímavé, není to sterilní novinářská kaše, která nikoho nenadchne ani neurazí. Moje psaní občas vzbuzuje v lidech emoce, a protože někdo rád jen bílou a jiný zase výhradně černou, pár zaostalejších lidí se naštve. Osobně tomu nerozumím, proč někoho vytočí, že já mám jiný názor než on. Také když se mám dobře, tak to občas napíšu, a znáš to – nic nenaštve levicového čecháčka více, než že soused má novou kozu.

Jsem prostě normální pracovitý pravičák, a to v některých méně schopných asi vyvolává záchvaty vzteku :-)

Jsi znám jako velký fanoušek Microsoft technologií. Která novinka Microsoftu ti v poslední době nejvíce ulehčuje každodenní práci, ať už po uživatelské či po vývojářské stránce?

Microsoft je fantastická firma, zvláště posledních několik let se mi zdá, že dělají dobře skoro všechno. Vývojářské nástroje, jakými jsou Visual Studio 2008, C#, SilverLight nebo WPF, nemají konkurenci, SQL Server 2008 je výborná databáze, Vista Ultimate x64 je nejmodernější desktopový OS, Office 2007 kancelářská sada zase zavedla unikátní ribbon, který opravdu usnadňuje práci živými náhledy na možný výsledek před jeho provedením. V těch produktech je spousta inovací pro vývojáře i pro koncové uživatele. Žádná jiná firma jich nemá tolik, Microsoft zjevně zaměstnává top lidi.

Doslova „za srdce“ mě ale chytla nová malá aplikace z velice rozsáhlého Live.com portfolia – Live Mesh. Je to synchronizace souborů třeba na notebooku, Windows Mobile telefonu, kancelářském PC a domácím PC mezi sebou a mezi webem. Změním nějaké soubory na notebooku při ležení na gauči a koukání na sport, přijdu do kanceláře, a mám tam ty samé soubory, aniž se o cokoliv starám. Mohu věnovat svůj čas jiným věcem, než kopírovat neustále gigabajty dat na flash disk a zpět, a nemohu na to zapomenout. Výborný pomocník!

„Nic nenaštve levicového čecháčka více, než že soused má novou kozu.“

Na začátku prosince ses zúčastnil několikadenní konference Adobe Max v Miláně. Co tě na konferenci nejvíce překvapilo a co tě naopak zklamalo?

Adobe má výborné nástroje pro kreativce, grafiky, designéry. Já tam jel proto, abych si udělal jasno, zda mám používat spíše Adobe Flex nebo Microsoft Silverlight. Navštívil jsem kolem 20 přednášek, a bavil se s mnoha lidmi.

Nejvíce mě ale překvapila přátelská atmosféra, která tam panovala. Poznal jsem, že jak Adobe, tak Microsoft (na konferenci Mix08 v Las Vegas, kterou jsem také navštívil), jsou firmy s vyloženě přátelskou firemní kulturou, silné a sebevědomé, přitom nemají problém spolupracovat a integrovat se na jiné technologie.

Je to obrovský rozdíl oproti třeba Apple, který se musí neustále proti někomu, podle mého názoru lepšímu, vymezovat, proti někomu neustále bojovat, pomlouvat, nenávidět. Takovýto typ společností nemám rád.

Jsi autorem open-source redakčního systému BLOG:CMS. Na webu blogcms.com se můžeme dočíst, že poslední release vyšel v lednu 2008. Co se s vývojem BLOG:CMS stalo? Cítíš v sobě stále ještě motivaci v něm pokračovat?

BLOG:CMS má výborné jádro, a myslím si, že dosáhlo maxima. Je založeno na událostech a funkce se dají rozšiřovat pomocí pluginů, napojením na jeho API. Za poslední rok pracuji jen na komerčních pluginech, ale je možné, že některé z nich si najdou cestu zpět do open-source komunity. Osobně se ale přeorientovávám z PHP/MySQL/Apache na kombinaci IIS7, ASP.NET, C#, a nově SilverLight a WPF. Nelíbí se mi jakým zmateným směrem se PHP ubírá, zatímco v případě vývojářské vize Microsoftu jsem naladěn na stejnou strunu.

Změna není problém, za posledních 20 let jsem už programoval ve více než desítce jazyků a pracoval se spoustou technologií.

Poslední dobou se stáváš více aktivním i na komunitních službách, jakými jsou např. Twitter nebo Facebook? Myslíš, že má rozvoj komunit potenciál i jako marketingový nástroj?

Osobně rád spíše komunity vytvářím, než se aktivně účastním. Třeba jeden z našich velkých projektů Megablog.it je nejvíce navštěvovaný italský studentský komunitní server, Aercurat.com pro změnu „web 2.0“ pro rumunské křesťany, Infosport.cz pro české sportovní fanoušky, mnoho dalších je jich v přípravě, ať už jde o ženské, cyklistické či další servery.

Na Facebooku, Twitteru a dalších mám registraci, ale jen proto, abych poznal, co nabízí. Nemám čas na moc aktivní účast. Nakonec i Twitter používám především pro přitáhnutí lidí na své weby, dávám tam často odkazy na své vlastní články.

V zahraničí má takový Facebook mnohem větší význam, je tam opravdu každý, přátelé si přes to organizují party, srazy a meetingy. U nás to naráží na nízký počet českých uživatelů. Ale samozřejmě už nyní můžete založit skupinu na Facebooku, která propaguje vaši ideu, firmu či akci, a pošlete oznámení virtuálním přátelům. Můžete vytvořit aplikaci, kterou začnou lidé používat. Nicméně pokud ji uděláte v angličtině, je vaše šance na úspěch mnohem vyšší.

Poslední dobou u tebe na blogu člověk často naráží na téma Xbox 360. Kolik času věnuješ hraní a které tituly ti poslední dobou nejvíce učarovaly?

Xbox 360 není jen o hrách, je to víceúčelové zařízení, je tam hudba, video, streamované pořady, menší logické hry, jakou jsou např. šachy či poker. Pokud jej připojíš k velké FullHD televizi, kvalitní zvukové aparatuře, streamuješ tam případně DivX a MKV filmy a seriály z PC, které funguje jako Media Center Extender, už nikdy nepřepneš na normální vysílání ČT, NOVA, atd.

Takže používám Xbox docela často, ale vlastní hraní her je tak 2–3 hodiny týdně, maximálně. Je to rozhodně škoda, protože moderní hry jako je Fallout 3, Oblivion, Fable 2 a další jsou velkolepé, vytvoří ti celý nový svět, plný fantazie, a rozhodně je zajímavější ponořit se do něj než tupě koukat na šedesátý osmý díl Ordinace jako většina populace.

U „stříleček“ jako je Gears of War 2 se zase dobře odreaguje mozek, po náročné analytické či programátorské celodenní dřině.

Video rozhovor s Radkem Hulánem – od 4. minuty.

Tvůj blog oslaví 25.12.2008 5 let od svého vzniku. Anoncoval jsi zajímavá překvapení pro své uživatele, řekneš o tom čtenářům 30minut.cz něco více?

Na Vánoce tomu skutečně bude 5 let. Překvapení jsem anoncoval, ale budu je muset tak o 3 týdny pozdržet, konec roku je ve znamení horečné aktivity klientů utratit na poslední chvíli peníze, takže jsem rád, že plníme termíny u business partnerů, na osobní blog nastane čas snad v lednu. Rozhodně nepozoruji cosi zvané „ekonomická krize“, máme obrovské množství práce. A to je dobře :-)

„Osobně rád spíše komunity vytvářím, než se aktivně účastním.“

Jinak bude se jednat o zbrusu nový design, který dělal Pavel Kout, a poté gadget v SilverLightu, takovou malou aplikaci, která usnadní čtení a sledování komentářů a článků na MyEgo.cz přímo z desktopu, bez prohlížeče.

Osobně to dělám hlavně proto, abych novou technologii SilverLight poznal, a to se nejlépe dělá na konkrétním projektu, ten marketingový obal kolem toho je až druhotný.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.