Tomáš Maršálek: NIX.cz je na technologické špici

Zdeněk Cendra, 26.03.2009, 06:20, 8,504 přečtení

Tomáš Maršálek

Projekty: NIX.cz – Neutral Internet Exchange

Pozice: ředitel sdružení, 03/2002 – dnes

Ředitel 7. nejvetšího peeringového centra v Evropě (zdroj).

Kde vznikl nápad založit národní peeringové centrum?

Základní myšlenka vznikla na podzim v roce 1995 v kuloárech na konferenci RIPE v Amsterdamu a přišel s ní tehdejší ředitel PVT Boris Bělousov.

Následně za zhruba 3 měsíce se sešlo 8 tehdejších IP významných poskytovatelů a rok se diskutovalo, jak peeringový uzel v Praze realizovat.

Formálně NIX vznikl v září 1996 a první peering se uskutečnil v lednu 1997 mezi GTS, DATAC a PVT. První NIX byl v desátém patře Žižkovské věže Radiokomunikací z hlavně z toho důvodu, že v té době neexistovaly žádné rozumné optické propoje a Radiokomunikace nabídly oproti tehdejšímu Českému Telecomu zajímavou cenu na realizaci rádiových propojů.

Co lze označit za klíčové momenty rozvoje NIXu?

Začínali jsme ve věži ČRa. Pak se členové rozhodli o rozšíření o druhou lokalitu Dattel, Sokolská ul (POP Dattel).

Následně vznikl uzel v nově postaveném telehouse THP GTS na Želivského tj. šlo o přesunutí uzlu z lokality Sokolská do nově postaveného telehouse GTS Vinohradská. V Radiokomunikacích se uzel přesunul z 10. patra dolů do paty věže, protože kapacita rádií již nestačila a ani to nemělo dál smysl, jelikož již existovaly možnosti připojení přes optické linky a bylo neefektivní vlákna pronajímat do 10patra.

V roce 2002 přišla do Prahy telehousová společnost Redbus se již zmňovaným Borisem Bělousovem se zajímavým návrhem na rozšíření uzlů NIX který členové odsouhlasili. Bohužel těsně před realizací Prahu postihla přírodní katastrofa – povodeň což postihlo i Redbus telehouse a projekt se nerealizoval……

Členové následně rozhodli o rozšíření uzlů NIXu o uzel v Sitelu a T-System Pragonet a tato situace platí i k dnešnímu dni

O dalším rozšíření NIXu do dalších telehouse se jinak průběžně diskutuje.

V jaké pozici je NIX v porovnání s ostatními peeringovými centry v Evropě?

Jsem vždycky strašně překvapený, když čtu některé články o tom, jak jsme s internetem obecně hrozně pozadu a zaostalí, což vůbec není z mého pohledu pravda. Máme v NIX datový tok okolo 86 Gbps peak a co do objemu IPv4 provozu to NIX řadí na 7. místě v Evropě.

CZ.NIC zavedl v doméně .CZ DNSSEC mezi prvními a v neposlední řadě jsou po světě známy úspěchy Cesnetu v oblasti vývoje.

Z pohledu technologií a stability je NIX na špiči. Proč?

Z pohledu stability, tak i ohledně profesinálního zabezpečení. Děláme pravidelné simulované „požární“ cvičení, která nejsou ohlášená a příslušní technici musí být schopni správně reagovat. Neustále připravujeme zaměstnance na všechny možné neočekávané situace + se věnujeme rozvoji (edukační semináře např. momentálně IPv6). (Pozn. red. Poslední větší výpadek nastal 11. května 2004 – cca 4 hodiny)

Členové a zákazníci se k nám nepřipojují z důvodu ceny, která je pod úrovní Evropského průměru ale také protože máme opravdu kvalitní a bezpečné zázemí. HW NIXu je co do možností plně redundantní (2 zdroje AC a DC, 2 supervisory).

Proč zatím nedošlo k propojení peeringových center mezi státy – v Evropě a nesníží tak náklady na tranzit svým členům?

Je to především o politice. V zásadě jsou 2 tábory. Ti co jsou proti se bojí, že by tím konkurovali svým členům a druzí kteří jsou pro. Je to velmi citlivá otázka a nikdo pořádně neví, co se na tomto poli odehraje v budoucnu. Myšlenka zde je, ale fyzicky se zatím nic neuskutečnilo. Je to i otázka určitého vývoje a peněz.

V porovnání se situací v Evropě roste NIX obdobně?

Na stránkách EURO-IX je možné sledovat sumář grafů jeho členů. NIX má podobný trend jako Polsko a Maďarsko. Rusko-Moskva (MSK-IX statistiky) jde teď poměrně dost nahoru a časem se asi dostane před Českou republiku, ale to je samozřejmě dáno i poměrem velikostí obou zemí.

Dopadá na NIX ekonomická krize?

Není pravdou, že krize se Internetu nedotkla. Vidím to hlavně na tom, že společnosti začali více počítat a šetřit.

Všiml jsem si, že jste začali více propagovat IPv6. Kdy očekáváte větší rozmach? Kdy IPV6 přemůže IPv4?

Je to samozřejmě věštění z křišťálové koule, ale já to odhaduji na horizont pěti let. IPv6 se spíše zatím diskutuje. Není to otázka na příští rok. Vemte si třeba „obyčejné krabičky“ jako modemy, domácí routery apod. – zatím nejsou na IPv6 pořádně připraveny.

V toto chvíli je NIX plně na IPv6 připraven a bude se snažit být i jedním z IXP IPv6 “lídrů“.

Obává se NIXkonkurence? Má konkurenci?

Rizika pro NIX jsou spíše taková, že cena tranzitu se bude snižovat a bude konkurovat nákladům na peering. Dále vznik velkých globálních operátorů, kteří vytlačí ty malé. Také se může stát, že nebudou stačit technologie – pro výrobce se segment několika málo peeringových center stane nezajímavý z pohledu nákladů na vývoj.

Kolik lidí se technicky podílí na provozu místniho peeringového uzlu?

V současnosti je to 6 osob.

Jakou pozici má ředitel NIXu? Manažerskou, technickou či obchodní?

Manažersko – diplomaticko – obchodní :). Technicko provozní záležitosti jsem již přesunul na technický team.

Diplomacií se rozumí nejenom vztahy vůči národním a mezinárodním subjektům ale i konsensus a stabilita v rámci členů sdružení.

Bude někdy vláda kontrolovat strukturu a obsah trafficu?

NIX je soukromá organizace – sdružení jeho členů. Co udělá vláda (politická situace) ponechávám bez komentáře.

Spolupracujete či pomáháte si s jinými peeringovými centry v zahraničí?

Spolupracujeme v rámci EURO-IX s jeho členy a zejména momentálně s uzly v Budapešti, Moskvě na budoucím řešení Core technologie. Jsme na podobné úrovni a řešíme relativně podobné problémy.

Jaké jsou priority na letošní rok?

Koncepce Core technologie, Core switche.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 12

MK

26.03.2009

Kdy se NIX rozsiri do Stimbuildingu? A proc, kdyz tam nikdo nema optiky?

Hannes

26.03.2009

me by spis zajimalo proc jako jedna z mala zemi musime stale jeste platit obrovske sumy za zahranicni traffic. tranzit je pritom v zahranici zcela bezna vec, tady ho vetsina hostingu omezuje na par set GB / mesic.

co se tech 86 Gbps tyce, ani me to moc neprekvapuje, video a hlavne warez jsou motorem ceskeho internetu :)

MK – konkretne k expanzi nixu do stimbuildingu (mate-li na mysli dalsi uzel) nevidim osobne nejmensi duvod, kdyz je „pres ulici“ GTS a mam dojem, ze ve stimbuildingu jsou NIX memberi jen dva – casablanca a upl telecom – mozna maji dalsi anteny na strese, ale to je tak vse. Spis jsem behem par let zvedavy na lokality jako vegacom a/nebo ttc.

Hannes – nevim, z jakych udaju vychazite, v CR je velkoobchodni cena tranzitni konektivity jedna z nejnizsich, spise je otazka, cemu rikame/rikate tranzitni. Decix ma peak ~550Gbps tedy nemci maji toho „lokalniho“ toku kteremu my tady rikame tranzitni o poznani vice, resp. o poznani ve vetsim meritku. Ale v zahranici je zcela bezne u serverhousingu platit za sirku pasma ci za prenosy, nezavisle na lokalite, nebo proste sdilena linka, kterou vam tu ale da do zahranici leckdo taky. Myslim, ze je otazka 2–3 let, nez zacnou provideri ve velkem prodavat konektivitu do decixu, linxu, amsixu a dalsich. Rozhodne si ale nemyslim, ze by servery v cesku byly (i v tuto chvili) oproti zahranici nejak zasadne znevyhodneny nejakymi datovymi limity do zahranici.

MK

26.03.2009

Krajcirovic – o Stimbuildingu jsem se docetl v posledni zprave predstavenstva, ze tam prej NIX chysta svoji expanzi … ale proc?

Jan Klempíř

26.03.2009

Předpokládám proto, že v představenstvu sedí pan Milan Švácha a z mého názoru je tam snaha získat konkurenční výhodu telehouse Casablanca oproti například Master Internetu. Není už moc čím konkurovat a tak je v NIXU snaha přes lobistickou činnost dostat do casablanci NIX a následně i další zákazníky z řad ISP poptávající kolokaci.

Osobně bych byl proti, protože v budově Stimbulding je opravdu jen Casablanca. O ostatních, co si tam hrají, že mají serverovnu, škoda mluvit. To nejsou hostingoví poskytovatelé ani ISP. Pokud tam chce Casablanca POP NIXu, ať si zaplatí veškeré náklady. Z operátorů tam nikdo není a není proto důvodu. Myslím si, že je to bez šance a návrh neprojde valnou hromadou, protože by tam nebyla návratnost investice.

NIX je nutné rozšiřovat do obecných datových center, kde se nachazí minimálně 5 autonomních systému a je tedy velká pravděpodobnost využití. Mám na mysli například TTC Teleport. To je asi jediný telehouse, kde to má význam. Je tam superhosting, vshosting, seznam, radiokomunika­ce apod.

J.K.

ZP

26.03.2009

Rozsireni do Stimbuildingu je blbost – vzdyt tam nikdo neni a nebude – ta budova je plna. Stale vede primarni optika pro Casu vzduchem nad ulici????

TTC dava smysl vic, je to vetsi prostor a vede tam vic optik a z dlouhodbeho hlediska je tahle lokalita perspektivnejsi.

Nezahazoval bych ani VegaCom, ktery je geograficky na zajimavem miste (za rekou).

Ohledně TTC si myslím, že tam je složení providerů, kteří jsou buďto propojeni přímo, protože pro ně propoje význam mají (seznam x dial, …), nebo mezi nimi neteče skoro nic, nebo nepatří mezi nejoblíbenější. Navíc je „na stejném břehu“ jako sitel i gts a relativně nedaleko. Nemýlím-li se, všechny současné NIX body jsou na této straně. Naopak vegacom je dále, narozdíl od TTC je tam v tuto chvíli (minimálně z mého pohledu) výrazně více místa a zajímavá skupina providerů. Já vidím velký směr expanze tam. Pro úplnost – podle informací co mám já, ve vegacomu je sloane, upc, telefonica, ignum, a pár dalších AS co jen překupují od těchto (já, web4ce, …). To by těch pět AS asi splňovalo ;-)

Co se týče stimbuildingu – možná do toho nevidím jako někteří ostatní v diskuzi tady, ale uchází mi nějaká hmatatelná výhoda kromě toho, že bude moci casablanca říkat „máme tu nix point“, nebo je cena toho jednoho skla přes ulici tak vysoká, že case zásadně klesnou náklady?

lucas03

26.03.2009

ha uz je 9ty :)

Určitě by podle mě bylo zajímavé, kdyby NIX udělal bod v kovotermu v Brně (je tam dialtelecom, savvy, master, sloane, smartcomp, volny, telematika, t-mobile, poda, a určitě jsem na někoho zapomněl), myslím, že by to Brněnským providerům umožnilo podobné podmínky pro růst jako v Praze a možná by se více rozšířily propoje mezi SK a CZ providery.

ada

27.03.2009

lucaso3: prijde ti ze JPIX a JPNAP v jsou evropske?

Michal Krsek

31.03.2009

V kovotermu je CBIX a cesky trh je tak maly, ze nema smysl, aby si propojovaci body konkurovaly. Tam uz NIX.CZ svoji sanci provahal. Nicmene zajimava lokalita je Ostrava.

Pokud vim, tak kolem Vegacomu vede jeste T-Systems/Pragonet.

Zda bude ci nebude POP NIXu v TTC, Vegacomu nebo Stimbuildingu (nebo kdekoliv jinde), rozhodnou clenove. Paklize se dneska NIX.CZ soustredi na prebudovani prepinaci platformy, nemyslim, ze se pohrne do investic v novem POP (a Milana Svachu bych z nejake nekale cinnosti timhle smerem nepodeziral).

Co se tyce moznych ohrozeni, tak NIXu hrozi dve veci – prvni je dostrediva sila de-cixu. Ten se posledni rok a pul pasuje do role „propojovaciho centra pro vychodni Evropu“. Druha je vybudovani mezinarodniho propojovaciho centra v trojuhelniku Brno-Bratislava-Viden. Vlaken je mezi temito mesty dost a nejsou ani draha.

V kazdem pripade tyhle propojovaci aktivity nebudou mit nejake dramaticke dopady na NIX.CZ – jen se zbrzdi rust.

Milan Pýcha

23.05.2016

To mám radost, jen tak dál

Vložte svůj komentář