Výherci Junior Internetu: Máme energii, nápady i schopnosti

Marie Grafová, 30.03.2009, 05:55, 8,516 přečtení

V sobotu 28.března 2009 se konalo vyhlášení výsledků 10.ročníku soutěže Junior Internet. Soutěž je určena talentovaným mladým lidem do 18 let. V minulých ročnících z ní vzešli například Jan Řežáb či Ladislav Nosákovec. My Vám dnes přinášíme krátké rozhory se šesti letošními výherci.

Bližší informace o soutěži, konferenci a mezinárodním sympóziu se dozvíte na webu JuniorInternet­.cz.

foto: Václav Procházka

Anna Voříšková (13)

JuniorWeb, kategorie do 15 letvítězný projekt: Folmíci vlastnoručně kreslený komix o příbězích jedné neobyčejné party správa související fanstránky, bonusové materiály (např. tématická hra)
Jak tě napadlo začít dělat komiks a publikovat jej na internetu?

V dubnu 2008 jsem si pro zábavu začala kreslit vlastní komiks o třech kamarádech. Později jsme se s rodiči shodli, že by bylo fajn, kdyby nebyl jen pro mé přátele, ale mohli jej sledovat i lidé na internetu. Moje vize byla, že se vytvoří hlouček lidí, kteří jej budou sledovat pravidelně. To kontroluji pomocí anket – jak často lidé můj web navštěvují a zda čtou komiks.

Proč zrovna Folmíci?

Název vychází z francouzského follemment, což znamená „bláznivě“. Původně byl příběh o třech holkách a jmenoval se Folmentýnky, pak jsem chtěla do party přidat i kluky a název se změnil na Folmíky.

Kolik má v tuto chvíli dílů?

První dvě řady jsou úvodní, mají pět a šest dílů. Třetí řada už je s příběhem a v plánu mám kolem pětačtyřiceti až padesáti dílů (ke 30.3.2009 bylo publikováno zatím 22 dílů, pozn.red.).

Co tě inspiruje ve tvorbě?

Inspiruje mne téměř cokoliv. Hudba, místo nebo i lidé. Například: aktuální děj komiksu se odehrává v divadle. Nápad jsem dostala při jedné z našich posledních zkoušek na dramaťáku.

Poodhalíš nám své plány s projektem do budoucna?

Především bych chtěla dokončit třetí řadu komiksu. Určitě to není záležitost jednoho měsíce, v tuto chvíli ji tvořím už třičtvrtě roku – snad se to povede ještě letos.

Dále bych chtěla komiks a některé důležité rubriky na webu přeložit do angličtiny. Také zvažuji přechod na vlastní doménu, už ji mám zaregistrovanou.

Chtěla bych, aby mé stránky byly navštěvovány v řádech stovek. V současné době mám v průměru sto návštěvníků denně, absolutní špička byla 260 – to když jeden z porotců Junior Internetu publikoval odkaz na komiks.

Momentálně Folmíci běží na blog.cz. Tato platforma je pro takovouto prezentaci trochu omezující, cítíš nějaké limity?

Určitě ano, už jen proto, že účet na blog.cz má omezenou kapacitu 2GB a jednotlivý obrázek může mít maximálně 400kB, obrázky jsou pak bohužel v hrozné kvalitě.

Taky nemůžu mít design úplně podle svých představ. Snažila jsem se přizpůsobit alespoň barvy a ikonky v menu, ale nic víc udělat nemohu. Také mi docela vadí systém vypisování článků. Je to sice snadné, ale když chci mít na hlavní stránce vždy jen jeden článek, musím jej vkládat zvlášť.

Design sis přizpůsobovala sama, nebo s něčí pomocí?

Veškerý design dělám sama.

Umíš třeba HTML? Jakým způsobem si blog upravuješ?

Z HTML ovládám jen pár tagů, které potřebuji.

Na grafiku používám freeware program PhotoFiltre Studio. Je to docela primitivní program pro úpravu fotek, ale já jsem se v něm během toho roku naučila dělat vcelku dobrou grafiku. Všechny obrázky na mém webu, které nejsou kresleny ručně, jsou vytvářeny takto.

Co tebe osobně nejvíc baví na internetu?

Nepatřím mezi lidi, kteří celé dny chatují. Prohlížím si novinky a studuji zajímavé weby. Sedla jsem si náhodou vedle kluka, který vyhrál v kategorii společně se mnou, jeho web o Simpsonech sleduji pravidelně.

Jak hodnotíš Junior Internet?

Junior Internet se mi velmi líbí. Všimli jsme si jej dva dny před uzávěrkou soutěže a jen z naší třídy jsme se do něj zaregistrovali tři.

Čí to byl nápad?

Táta o něm náhodou slyšel v rádiu a řekl mi o něm, přišlo mi to skvělé.

František Sedláček

JuniorText

povídka Merot – kyberpunková vize internetu v roce 2020 text je k nahlédnutí zde Jaká byla tvá inspirace k napsání této povídky?

Povídka Merot vychází z kyberpunkové literatury a snaží se zachytit možný vliv zločinnosti a nadnárodních korporací na internet. Psal jsem ji speciálně pro tuto soutěž.

Opravdu vidíš jako jeden z možných scénářů budoucnosti internetu něco podobného, o čem jsi psal?

Většina technologií popsaných v povídce existuje, od 3D prostředí přes cloud computing až po obrazové vyjádření aplikací. Netvrdím, že to takhle dopadne, ale je to jedna z možností, jak by internet mohl vypadat.

Co tě na internetu nejvíce baví?

Všechno :). Internet používám prakticky nonstop, nedokážu si vybrat jedinou věc, která by mě bavila nejvíce.

Matěj Brýdl (17)

JuniorErb – stránky měst a regionůvítězný projekt: Lanškrounsko převzetí a renovace výrazně zanedbaného webu a jeho přetvoření v moderní a informačně hodnotný portál o regionu Lanškrounsko
Vyhrál jsi s webem, který jsi převzal po otci a kompletně zmodernizoval. Co všechno bylo potřeba udělat, abys ze dva roky netknutého webu udělal přínosný portál?

Web jsem převzal v roce 2007 a brzy jsem pochopil, že bude potřeba zmodernizovat backend webu, udělat novou grafiku, přeložit stálé informace pro turisty a zajistit přidávání nových a aktuálních.

Proč ses rozhodl dát web dohromady?

Když jsem jej už nějakou dobu provozoval v podobném stavu, v jakém jsem jej dostal, přišlo docela dost negativních ohlasů ve smyslu, že stránky jsou špatné, nemají hezkou grafiku a hodně toho na nich schází. Za pomoci dalších lidí jsem jej tedy zmodernizoval.

Jak dlouho to trvalo?

Na jaře 2008 jsem získal Grant na podporu cestovního ruchu od Pardubického kraje, nový web jsem spustil 23.prosince 2008, takže něco přes půl roku.

Je těžké získat grant na takovýto projekt?

Žadatelem musela být firma podnikající v cestovním ruchu, stala se jí firma mé matky, která vlastní penzion. Otec mi pomohl sestavit žádost. Dostali jsme 80.000,– Kč. To bylo nakonec jen 50% nákladů, zbytek jsme pokryli z reklamy a z příspěvku mých rodičů.

Co všechno by podle tebe měl obsahovat web o regionu?

Určitě aktuální informace pro jeho obyvatele a víceméně „stálé“ informace pro turisty.

Mohl bys to specifikovat trochu blíže?

Pro turisty je určitě vhodné připravit tipy na výlety, ty je zajímají logicky nejvíce. Dále je vhodné přidat texty o osobnostech regionu, o pamětihodnostech apod. Pro obyvatele oblasti by se měl web zaměřit na oblasti jejich života jako jsou kultura, sport, politika apod. a přinášet o nich aktuální informace.

Máte na webu i nějaké speciality?

Jsme například napojení na další servery, z nich získáváme kalendáře akcí, zpravodajství apod., to probíhá pomocí RSS kanálu. Zajímavým oživením webu bývají fotografie a videa z Lanškrounska od zkušeného kameramana, který občas dodavatelsky spolupracuje i s TV Nova

Koho a jak napadlo přihlásit se s projektem na Junior Internet?

Jeden večer jsem se nudil u počítače, zadal jsem si do vyhledávače „soutěž pro mladé“, našel jsem Junior Internet a napadlo mě, že by to mohla být dobrá příležitost.

Co si myslíš, že ti výhra přinese?

Přinesla mi určitě skvělou zkušenost a zajímavé kontakty, které se pak pokusím použít pro další rozvoj webu.

Jak ty sám hodnotíš soutěž a dnešní (28.3.2009, pozn.red.) konferenci?

Je to určitě dobrá příležitost pro všechny mladé, kteří se přihlásili, ať už vyhráli, nebo ne. Získají opravdu cenné kontakty.

Ondřej Toms (15)

JuniorWeb, kategorie do 15 let

cena publika za nejsympatičtější projekt

vítězný projekt: Simpsonovi.net kompletní fanouškovská stránka o seriálu Simpsonovi nejnavštěvovanější web v ČR na toto téma
Jak dlouho už web o Simpsonech spravuješ?

V červenci to budou dva roky.

Co tě přivedlo na myšlenku s projektem začít?

Seriál Simpsonovi jsem sledoval už odmalička. Můj starší bratr si jej natáčel na VHSky a časem mi svou sbírku přenechal. Řekl jsem si, že toho o seriálu vím docela dost a že bych to mohl předat dál lidem na internetu, protože v té době o nich žádný kvalitní web neexistoval.

Děláš ho sám, nebo ti někdo pomáhá?

Dělám jej celý sám, jen se Simpsonovskými otázkami mi pomáhal moderátor.

Při své prezentaci ses zmiňoval o spolupráci s významnými subjekty a osobnostmi, můžeš to pro naše čtenáře zopakovat?

Určitě. Martin Dejdar, který v ČR dabuje Bárta, mi namluvil krátké uvítací video na hlavní stránce webu. Dále spolupracuji s Českou televizí, TV Prima nebo s Bontonfilmem. Tyto tři společnosti mi dovolily natáčet reporáže z dabování, v ČT to byly epizody seriálu, TV Prima mi poskytla možnost zúčastnit se dabingu sesterského seriálu Futurama, Bontonfilm před rokem a půl připravoval Simpsonovy ve filmu.

Oslovili oni tebe, nebo jsi za nimi přišel sám s tím, že vedeš tento web a máš zájem o spolupráci?

Jak kdo. Spolupráce s Bontonfilmem například vznikla tak, že jsem byl nejdříve požádán, zda bych se chtěl stát mediálním partnerem filmu, to jsem přijal právě s tím, že bych se rád podíval na dabování. Obdobně to bylo s TV Primou, pomáhal jsem s propagací Futuramy.

Dostáváš od čtenářů feedback a nové informace?

Ano, návštěvníci mi sami posílají zajímavé materiály. Naposledy mi například napsal student střední školy, který připravuje maturitní tablo ve stylu Simpsonů a každého spolužáka ztvárnil tak, jak by asi v seriálu vypadal.

Čí nápad bylo přihlásit se na Junior Internet?

O soutěži mi řekl můj spolužák a já si řekl, že bych to možná mohl zkusit.

Co si myslíš, že ti výhra přinese?

To ukáže teprve čas, podobný úspěch jsem zažil poprvé. Ale jak bylo řečeno na konferenci, může to být velký odrazový můstek.

Máš nějaké rady pro ty, kdo by chtěli vytvořit kvalitní fanouškovský web?

Určitě je důležité vžít se do toho naplno, pokoušet se získat informace, které jiné fanouškovské weby nemají, dostat se do kontaktu s lidmi, kteří mají to, o čem je web, na starosti – ať už v ČR, nebo i v zahraničí. I samotné sebevědomí je důležité, protože s pesimistickou povahou moc daleko nedojdete. A naopak, když si budete věřit a uděláte pro svůj cíl maximum, můžete dosáhnout vrcholu.

Anh Vu Hoang (16)

JuniorDesigngra­fické portfolio: webdesign, vektorová grafika; přihlášené práce v současné době pracuje na zimní kolekci oblečení pro firmu Horsefeathers a grafice k nové kolekci postaviček POTTLE
Vyhrál jsi kategorii JuniorDesign. Jak tě napadlo přihlásit se na Junior Internet?

Znám jednoho výherce z loňského ročníku a tak mě napadlo, že to zkusím také.

Co tě přivedlo k webdesignu a ilustracím?

Ve škole se pořádala soutěž o nejlepší web, jíž jsem se zúčastnil. Sice jsem nevyhrál, ale dalo mi to podnět k tomu, abych na sobě začal pracovat. Grafika se mi zalíbila a chtěl jsem s ní pokračovat. Samotný webdesign mi úplně nestačil, hledal jsem něco kreativnějšího. Určitě znáš weby jako je DeviantArt. Od mnoha tvůrců jsem tam viděl počítačové ilustrace, ty se mi líbily a tak jsem zkusil něco tvořit sám.

Jak dlouho už se zaobíráš grafikou?

Webdesignem necelý rok, grafikou od konce prázdnin.

To je chvilička. Podle ukázek prací se asi učíš docela rychle. Jakým způsobem získáváš nové znalosti?

Své schopnosti si zlepšuji každou další prací. Například ten opakující se obrázek (ukázka návrhu designu pro Horsefeathers, pozn.red.) jsem předtím vůbec netušil, jak udělat. Našel jsem si tedy několik tutoriálů, vyzkoušel si to a naučil se.

Jak hodnotíš Junior Internet?

Velice kladně. Mám příležitost navázat mnoho kontaktů. Také mi přinesl spoustu inspirace, úroveň designů ostatních soutěžících v mé kategorii byla velmi dobrá.

Co bys vzkázal účastníkům příštího ročníku?

Vzkázal bych, ať se určitě nebojí přihlásit se. Je super se i „jen“ zúčastnit – a když vyhrají, tak to vážně stojí za to. Skvělé je mezinárodní sympózium, poznáte své „kolegy“ z Maďarska, Polska a Slovenska.

Ondřej Machala (18)

JuniorWeb, kategorie nad 15 let

speciální Aukro cena za webovou stránku s významný přínosem pro uživatele internetu

vítězný projekt: DiscoKluby.cz a připravované DiscoKluby.sk propracovaný katalog discoklubů a dalších nočních zábavních zařízení
Jak tě napadlo přihlásit se na Junior Internet?

Jsem tady druhým rokem, loni jsem vyhrál s jiným projektem. Už jsem se podruhé hlásit nechtěl, ale nakonec mě přemluvila přítelkyně.

Letošní projekt je čerstvá novinka, nebo na něm pracuješ už nějakou dobu?

Horká novinka to není, samotná výstavba trvá nějakou dobu. Jak jsem zmínil při prezentaci, projekt je spuštěn od poloviny prosince 2008.

Představíš jej stručně našim čtenářům?

Jedná se o katalog diskoték, klubů, music barů a dalších nočních zábavních zařízení po celé České republice. Projekt má být informačním portálem a poskytovat uživatelům informace o klubech a o připravovaných akcích, záznamy z akcí, fotoreporty, pártylisty apod. Snažíme se být neustále aktuální.

(Více o projektu se dozvíte v připravovaném samostatném rozhovoru, pozn. red.)

Co ti dala výhra na loňském Junior Internetu?

Je toho hrozně moc, od minulého roku se toho hodně událo. Nejpozitivněji určitě hodnotím navázání nových kontaktů, získal jsem spoustu nových přátel, se kterými dnes běžně spolupracuji. Znát lidi z oboru vám v mnohém usnadní práci a vlastní rozvoj.

Myslíš si, že výhra na Junior Internetu pomůže v rozvoji i tomu konkrétnímu projektu?

To se uvidí za pár měsíců. Junior Internet má v ČR hluboké kořeny a sleduje jej spousta lidí, proto si myslím, že by se můj projekt mohl dostat na širší veřejnost a pozitivně to ovlivní jeho propagaci.

Co bys vzkázal budoucím účastníkům?

Určitě to, že i když si nejsou jistí, zda mají šanci na vítězství, je dobré se přihlásit. Už samotná účast v programu a na konferenci přináší spoustu nových možností.

V současné době připravujeme „velký“ rozhovor o Ondřejem Machalou. Zaujal Vás jiný soutěžícící a chtěli byste se o něm dozvědět více? Napište nám do komentářů nebo na e-mail redakce@30minut.cz
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 5

Hannes

30.03.2009

hodil by se nejaky odkaz na ukazku toho designu horsefeathers.

jinak respekt, z juniorinternetu vzeslo vzdycky spousta zajimavych webu a osobnosti a ta kvalita se s kazdym rokem zlepsuje…

Marie Grafová

30.03.2009

díky za připomínku. vítězné grafické portfolio je k nalezení na http://juniorinternet.cz/prihlasky.php?… , přidám odkaz i do článku. konkrétní zmiňovaný design HF imho nebude veřejný, protože jde o připravovanou kolekci.

Pavel Jaroš

30.03.2009

Musím uznat, že Anh Vu Hoang je opravdu talent.

Marie Grafová: Zdá se že ten design pro HF tak úplně tajný nebude: http://vhbframe.ic.cz/…ncontest.jpg, tedy pokud je to ono… :)

Marie Grafová

30.03.2009

není :)

muflon

01.04.2009

Je pravda, ze jsem jiz praci prezentoval na konferenci a i na internetu jsem ji prezentoval. Jelikoz ji jeste budu hodne upravovat, tak si jej muzete prohlednout na mem protfoliu na http://www.humanart.cz nebo http://www.behance.net :)

Vložte svůj komentář