David Grudl: Nette je nejefektivnější PHP framework

David Šmehlík, 30.01.2009, 10:15, 24,231 přečtení

David Grudl

Projekty: Nette php framework, Dibi – databázový layer, Texy!
Profil: Facebook, Twitter, blogweb

PHP guru.

Kde byl podle tebe klíčový moment v rozvoji užívání PHP? Proč bylo PHP hromadně nasazeno na hostingy?

Ten moment jsem nezažil, protože k PHP jsem se dostal před deseti lety, když jsem hledal jazyk pro programování webových aplikací. Vybral jsem si ten, který byl nejrozšířenější a nejdostupnější na hostinzích. Ale asi to bude souviset s nízkými náklady a snadným zprovozněním sdíleného hostingu.

Vzhledem k tomu, jak intenzivně sleduješ vývoj jazyka PHP – jaké jsou podle tebe ambice nové verze?

Mírný pokrok v mezích zákona. Ambicí PHP je udržet status quo, žádného překvapení se asi nedočkáme. Tedy pokud člověk nebere jako překvapení, že než se tisíckrát vyspí, bude mít PHP nativní podporu UTF-8 (směje se).

Chystá se zaměření i na klientskou část, nebo PHP navždy zůstane interpretovaným jazykem?

Existují extravagantní experimenty, které používají PHP pro vývoj desktopových aplikací (PHP-GTK), z českých luhů, hájů a univerzit pochází velmi zajímavý kompilátor PHP pro .NET nazvaný Phalanger. Ale tohle všechno jsou soukromé aktivity, které s vývojem samotného PHP nemají nic společného. Bojím se, že PHP v sobě táhne příliš těžké břemeno minulosti a to mu nedovolí opustit rajón Apache modulu.

Jak vnímáš komerční extenze (rozšíření) pro PHP, které je ve svém jádru open-source projekt?

Open-source je zajímavý komerční a distribuční model. Jeho specifikem je, že existuje spousta lidí, kteří věří, že open-source = kvalitní, ten lepší, či dokonce ten jediný správný. Je to stejné, jako když někdo věří, že slovo „sociální“ v názvu strany není sarkasmus, podobně jako „demokratická“ ve zkratce NDR. Úvahy nad tím, jak se k sobě nemají komerční produkt a open-source, jsou věcí vyznání, které bohužel nesdílím.

"Nesmíš zapomínat, že každý je taky webdesignerem a grafikem. "

Jakmile Occamova břitva vyřízne redundantní část z tvé otázky, zbyde: „Jak vnímáš extenze pro PHP?“ a na to odpovím: „Děkuji za optání!“

Znáš nějaký případ většího projektu, který narazil na hranici možností PHP a byl donucen přejít na jinou platformu? Čím jsou tato omezení dána?

Jo, když se narazí, tak to je obvykle dost pozdě (směje se).

Před půl rokem jsem si stáhl e-shop Magento postavený na Zend Frameworku s ukázkovou databází a na lokále mi zobrazení každé stránky trvalo více než sekundu. To už vidím jako značné překročení možností.

PHP má určitá specifika, která je potřeba při vývoji respektovat. A to od samotného začátku, ne až když teče do bot. Jak se to kde daří ukazuje třeba měření Rootu, obrázek 28.

„Vývoj (Texy! – pozn.redakce) tedy bude pokračovat, až překonám úzkost a najdu si čas na prozkoumání zdrojových kódů.“

Jestli můžu, shrnul bych obsah odkazovaného článku pro čtenáře, kteří jsou líní kliknout nebo si rozhovor čtou vytištěný: z měření vyšel velmi, ale velmi dobře Nette Framework. Pokud nevíte, co je Nette Framewok, vůbec nevadí, stačí, pokud si zapamatujete, že z nějakého měření vyšel velmi dobře. A nechávejte si tuto informaci pro sebe (směje se).

Jedna taková obecnější otázka – proč je dnes každý PHP programátorem? Co .NET, Python, Ruby?

Nesmíš zapomínat, že každý je taky webdesignerem a grafikem. Jdeme holt s dobou, před sto lety byl každý muzikantem.

Jakožto autor systému Texy! – jak ty sám vidíš jeho další vývoj? Jaká je jeho užívanost a proč?

Texy, můj první zářez na opensource pažbě, mi vyřešilo – nebo „vyřešil“? nevíš, jak se to čte a skloňuje? – několik kritických míst webové aplikace. Je to spolehlivý sanitizační filtr na uživatelské vstupy, jako jsou třeba komentáře, neboť vrací validní XHTML. Ulehčuje psaní obsahu stránek, tedy alespoň těm, co preferují WYSIWYM (What You See Is What You Mean).

Především ale funguje. Mám jen mlhavé tušení, jak. Bojím se do něj šáhnout. Vývoj tedy bude pokračovat, až překonám úzkost a najdu si čas na prozkoumání zdrojových kódů.

Co další rozvoj frameworku Nette? Jaké máš s tímto projektem ambice?

Nette Framework je projekt, kterému věnuji v současnosti nejvíc času. (Zlato, jestli tohle náhodou čteš, na prvním místě jsi samozřejmě ty, tohle říkám jen kvůli investorům.) Jsem zcela přesvědčen o tom, že jde o nejefektivnější framework pro vývoj webových aplikací v PHP, navíc unikátním způsobem minimalizuje vznik chyb. Jinak bych ho přece nepoužíval. Některé jeho části, třeba Nette\Debug aka Laděnku, používají i programátoři v jiných frameworcích. Ehm, zdráhám se říci konkurenčních, protože třeba takový Zend Framework vnímám jako kooperativní.

„Jyxo mi bylo vždycky sympatické a blog.cz nechávám v žaludku ležet jiným.“

Nette má sice za sebou pět let vývoje, ale jako open-source je velmi mladý. Asi se vyplatilo tiché uvedení, protože kolem frameworku se objevila mladá generace neuvěřitelně zdatných programátorů. Podílejí se na psaní dokumentace, fundovaně odpovídají na fóru, většinou už pak nemám co víc dodat. Čerstvou novinkou je, že se rozhodli pod Nette a tedy v architektuře MVC napsat ambiciózní CMS. Moc jim držím palce.

Sám mám řadu nápádů, co dál vylepšovat, ale chci se víc zaměřit na „věci kolem“. Marketing. Během února chci připravit mnohem lepší dokumentaci, než je ta stávající, a iniciovat vznik anglické verze. Začal jsem pořádat školení pro vývojáře, kteří chtějí kvalitní webové aplikace sekat jako Baťa cvičky. Časem přibude kurz pro pokročilejší Nettisty. Co bude dál, nechám se překvapit. Raději se nechávám překvapit, než abych plánoval.

Jaký ty sám používáš PHP editor a proč zrovna ten?

Někdy v osmdesátých letech přišel Borland s integrovaným debuggerem pro Turbo Pascal a byla to naprostá bomba. Dnes, po dvaceti letech vývoje, velké firmy píšou své PHP programy v něčem-jako-notepadu bez debuggeru. Na svých školeních se snažím jít příkladem a ukázat, že existují plnohodnotné IDE a jak užitečný může být debugger. Že existují lepší způsoby ladění kódu, než dumpovat proměnné dovnitř HTML stránek, zírat na ně, dlouze dumat a sem tam zaklít. Například lze proměnné zobrazovat v postranním panelu IDE, zírat na ně, dlouze dumat a sem tam zaklít.

Tož tak. Sám používám Nusphere PHPEd. Nějak mi sedl.

Tvůj blog LaTrine čas od času přichází se sólokapry a odhaluje jako první „velké internetové kauzy“. Máš novinářské ambice?

Tak to je spíš dílem shody okolností. Možná se ty okolnosti shodly nějak více. Nepříjemné je, když se tomu přikládá nějaký osobní podtext, lidi mi pak říkají: „Tobě musí blog.cz nebo Jyxo hodně ležet v žaludku,“ jenže to je spíš naopak, Jyxo mi bylo vždycky sympatické a blog.cz nechávám v žaludku ležet jiným. Vlastně – kdybych v době psaní článku o spamblozích věděl, kdo blog.cz naprogramoval, napsal bych text jinak. Což je pravý opak objektivní novinářské práce, že? (směje se) Takže žádné novinářské ambice nemám, jsem jen prostý blogboy.

Hodláš se dále angažovat v „kauze Sazka“? O co vlastně šlo?

Inu, zasmáli jsme se vyjádření pana mluvčího a tím to tak nějak skončilo, ne? Opět, bral jsem to jen jako pikošku. Možná tím někoho zklamu, ale nejsem aktivistou ani novinářem, a na nějaký bug na webu firmy, co dala bratránkovi 2 litry, si za dva měsíce nebudu pamatovat. Mám mizernou paměť a proto si musím všechno blognout.

I když teď si říkám, nebude lepší napsat třeba: Budu kauzu nadále sledovat a zasadím se, pohnojím a zaleji o to, aby zodpovědní lidé byli hnáni před soud krokem sviňským a tam učinili přiznání se zrakem sklopeným a hořký kalich svého trestu vypili až do dna. To bude lepší, to tam dej, budu vypadat jako těžkej novinářskej frajer a Slonková mě na Facebooku vofrenduje. (směje se)

Jakých bylo tvých nejlépe prožitých 30minut

Třicet minut je ošemetný časový údaj. Když řeknu přítelkyni, ať chvilku počká, že musím něco dodělat a vezme to maximálně půl hodinky, tak už po dvou hodinách je poměrně dost nervózní a ptá se, kdy to teda jakože bude. Uklidňuju ji: no přece za půl hodinky.
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 16

Tomik

30.01.2009

Pěkné, díky! Vám oběma.

mat.

30.01.2009

D x G je prostě dobrej!

Shabbi.

30.01.2009

Parádní, mimo několika zajímavostí mi to taky až nečekaně zvedlo náladu :-)
David prostě umí … psát … a nejenom zdrojáky. Díky za rozhovor i za jeho veselý blog ;-)

zrudicka

30.01.2009

„Jeho specifikem je, že existuje spousta lidí, kteří věří, že open-source = kvalitní, ten lepší, či dokonce ten jediný správný. Je to stejné, jako když někdo věří, že slovo „sociální“ v názvu strany není sarkasmus, podobně jako „demokratická“ ve zkratce NDR. Úvahy nad tím, jak se k sobě nemají komerční produkt a open-source, jsou věcí vyznání, které bohužel nesdílím.“

(o nette) „Jsem zcela přesvědčen o tom, že jde o nejefektivnější framework pro vývoj webových aplikací v PHP, navíc unikátním způsobem minimalizuje vznik chyb. Jinak bych ho přece nepoužíval.“

pokud vim, nette je opensource
mindtwist?

rarouš

30.01.2009

zrudicka: pozor tato relace není tranzitvní ;)

Inza

30.01.2009

„…jsem jen prostý blogboy“ To je nejhustší věta rozhovoru! Dobrá práce a díky;-) Prostě super;-) – 30minut.cz dělá rozhovory s těmi správnými lidmi;-)…

Kdy bude interview s Jakubem Vránou?;-)…

Radim

31.01.2009

Bohuzel, Nette neni ani zdaleka nejefektivnejsim frameworkem.

Resp muze byt, po cca roce studia zdrojovych kodu, kdy konecne prijdete na to, jak se Nette pouziva a jak funguje. Z dokumentace se to totiz nedozvite.

Petr

01.02.2009

Je těžké hádat se, který je nejefektivnější – každému sedne něco jiného. Já si třeba (po zkušenostech s Djangem) nemůžu vynachválit CodeIgniter. Jednoduché věci v něm píšete jednoduše (podle zvyku, který není potřeba měnit) a složité problémy zjednodušuje na jednoduché. A i když nemám možnost vyzkoušet jej pod plnou zátětí (100 000+ RU opravdu nemám), zdá se mi i svižný. A dokumentace je výborná.

Pitrsonek

02.02.2009

Kdyby bylo více času, tak začnu studovat Nette, teď používám CakePHP a jsem spokojený, ale nějak mě to táhne proniknout do nového frameworku. Zajímalo by mě jestli je pro nette scaffolding, nebo něco na generování základu aplikace (presentery, views, modely, i pro administrační rozhraní), jako je baker pro CakePHP, hodně ulehčí práce.

Jinak článek parádní, David nikdy nezklame, děkuji za článek.

Webcycle

02.02.2009

Jeden z nejhodnotnějších rozhovorů na 30minut.cz. Díky za něj

Jod

06.02.2009

Super článok.
Ja používam momentálne v práci CakePHP a keď môžem porovnať, s Nette sa mi robí ovela lepšie. Aj keď zatiaľ nemá scaffolding (väčšina je postavená na ORM modeloch a my používame dibi :) ani generovanie základu (ak odmyslíme skeleton v examples :) . Naučiť sa s ním robiť myslím neni problé, keď človek chce a tá dokumentácia neni najhoršia, najmä keď tu je aj fórum.

Tomáš Witek

06.02.2009

Děkuji Vám za tento rozhovor a hlavně děkuji Davidovi za Nette. Když použiváte Nette ve spojení s dibi a Texy, tak není co řešit.
Samozřejmě nemusíte Nette používat vždy v tomto spojení, je stavěné tak, že ho můžete užít s čímkoliv, i se Zendem jestli je libo, nebo jen použit některou jeho část, jako je již zmiňovaná laďenka či forms. Prostě nejste ničím nuceni ani omezováni, to je proč se mi Nette tak líbí.
Dokumentace opravdu není tak špatná, jak někteří píší, podle mě v ní najdete vše potřebné pro začátek, pro pokročílé je pak k dispozici API, když vám nevyhovuje ani jedno, tak máte k dispozici velmi aktivní fórum, kde váš problem už určitě někdo řešil, pokud neřešil, tak vám ihned někdo poradí. Jediné, co chybí dokumentaci, je anglická podpora. Kdyby byla dokumentace a věci kolem ní přeložene do angličtiny, tak Nette použivá daleko širší skupina lidí.

Petr Steinbauer

06.02.2009

Díky za rozhovor, další důvod proč se na to Nette konečně podívat zblízka…

Martin Kupec

22.04.2009

Pro mně je David Grudl spolu s Dušanem Janovským a Markem Prokopem nejpozitivnější bytostí českého netu. Nejspíš kombinací velké odborné fundovanosti a inteligentně čtivého způsobu vyjadřování.

Rape

07.05.2009

Jak tenhle člověk může být tak skromnej, to nechápu… :-)

Juri

17.02.2010

Nette je velmi užitečný framework. V současné době jsem v něm napsal jen jednu aplikaci, za to obrovskou. S frameworkem jsem neměl nejmenší problém a díky skvělé podpoře nette fora bylo všechno jednoduché. Vřele doporučuji tento framework zkusit, ať už kvůli bezpečnosti, tak i komplexnosti!

Vložte svůj komentář