Dušan Janovský: Statické stránky jsou dobrým základem webových vývojářů

David Šmehlík, 16.03.2009, 00:01, 12,805 přečtení

Dušan Janovský

Projekty: Seznam fulltext , Jak psát web
Pozice: vedoucí produktového týmu vyhledávání
Profil: Facebook, LinkedIn

Dušan Janovský, na internetu známý spíše pod přezdívkou Yuhů, je jednou z pravděpodobně nejznámějších osobností českého internetu.

Článek je na přání Dušana Janovského stylisticky a jazykově přesným přepisem původního záznamu.

Spousta lidí tě zná skrze Jak psát web. Kde vznikla myšlenka na založení podobného projektu?

Ta myšlenka vznikla z toho, že se mě kamarád ptal, jak se píše meta tag na automatické přesměrování. Tak jsem řekl, že mu to napíšu, ale místo toho jsem to napsal na stránku a vznikla první stránka o meta tazích.

Co si dělal proto, aby se kolem Jak psát web vytvořila natolik široká a stabilní komunita?

Já jsem tam první dva roky, možná rok a půl, pečlivě a intenzivně odpovídal na každý dotaz, který tam přišel.

To pro tebe muselo být strašně časově náročné.

Nevím. Byl to zřejmě jeden z těch úkonů, který popisuju na svém blogu ohledně instinktu dělat chvíli něco jiného. Místo toho, abych chodil číst noviny, jsem chodil číst diskusi a odpovídat na dotazy. Potom jsem měl skutečně veliké štěstí, že se tam vytvořila skupina moderátorů, která to tam táhne dneska a v podstatě to dělá za mě. Já jsem jim neskonale vděčný za to, že to dělají. Už i vymýšlím, jak se jim odvděčit. S Karlem jsme přemýšleli, jaký jim pošlu dárek, ale nic jsme nevymysleli, takže mají smůlu.

Čas od času se pořádaly i srazy. Kolik lidí se na nich scházelo?

Teď už je moc nepořádáme, na poslední sraz před asi 2 roky přišlo něco kolem 20 úplně neznámých lidí z té celé komunity, kterou tvoří asi 100 aktivních a 500 příležitostných členů. Nejdůležitější člověk z toho fóra je DoubleThink, který je mám pocit ze Zlína a nikdy jsem ho osobně neviděl. Budiž mu věčná sláva za to, že se o fórum stará.

Kolik lidí denně navštěvuje jakpsatweb.cz?

Je tam něco kolem 15.000 návštěv, když je dobrý den, průměrně tak těch 12.000. To se všechno může vyčíst z Toplistu, máme statistiky veřejné.

Proč vypadá Jak psát web designově stejně, jako před několika lety?

Protože nejsem schopen vytvořit lepší design a zároveň se nejsem schopen smířit s designem někoho jiného. Mně se s věcmi, které jsem nevytvořil, pracuje špatně, minimálně to platí pro cizí CSS šablony. Já mám moc rád pozicování a nesnáším obtékání. Je to věc názoru, jenom mi to nikdy nesedlo. Pokud by mi někdo udělal design obtékáním, uměl bych s ním špatně pracovat.

Jak probíhá rozvoj obsahové části Jak psát web? Způsoby psaní webu se velmi rychle mění a dostávají se do úplně jiné podoby.

Já vlastně čekám, než si moderní technologie „sednou“, teprve v tu chvíli bude mít smysl je zkoumat a popisovat. Teď se rozvíjejí tak dramaticky, že kdybych se jim věnoval, tak to, co zjistím, zase za půl roku nebude platit.

Já jsem vlastně dnes expert na to, jak dnes dělat stránky roku 2003. Trvalo mi 3 roky, než jsem se naučil dělat stránky tak, aby v roce 2003 vypadaly dobře. Na technologie dělání webu se chci znovu podívat ve chvíli, kdy si budu jist tím, že se mi to zase nezmění celé pod rukama příliš rychle.

Nemáš tím pádem pocit, že publikuješ „zpátečnické informace“?

Rozhodně nejsou zpátečnické, možná jsou konzervativní. Snažím se vyhazovat informace, které neplatí.

Sleduješ vývoj kolem HTML 5?

Velmi z povzdálí a spíše s rozpaky. Iniciativa HTML 5 reflektuje potřeby webových vývojářů, ale ne všechny. Dokážu si představit funkce, které by prohlížeče mohly mít a nikdo na ně nemyslí. Takové funkce, které by hodně usnadnily tvorbu začínajícím autorům.

Používáš dynamické technologie? Co DHTML nebo AJAX?

Ne, výjimečně.

Ne, protože myslíš, že tam nepatří, nebo protože to vlastně neumíš?

Neumím to a vlastně to nepotřebuji. Jsem velice špatný kodér a ještě horší programátor. Dost často mě to omezuje, ale nemám dost chuti se to všechno učit a věnovat se tomu. Nebo takhle – chuť by byla, ale mnohem radši vyrazím na cesty nebo chytím kytaru.

Jsem si jistý, že ten konzervativní přístup statického HTML je pro spoustu lidí velmi dobrý začátek. Pokud se někdo učí dělat web a začíná AJAXem, je to skok do takové vody, ve které se utopí. I to PHPko je dost těžké. U Jak psát web na tyto technologie rezignuji, protože je nedokážu podat natolik dobře, aby z toho někdo něco měl.

Najdou návštěvníci pomoc s těmito technologiemi alespoň v diskuzích?

Určitě. Jsou tam lidé, kteří tomu rozumí a když podáš dotaz s dostatečně konkrétním příkladem, tak tam obvykle do hodiny máš relevantní odpověď. Opět jsem vděčný těmhle lidem, kteří tomu rozumí a to svoje vědění sdílí. Kolikrát i já tam chodím pro rady a dozvím se tam spoustu zajímavých věcí.

Co tě přivedlo k tomu, že si se pustil do PPC a affil programů?

V roce 2004 jsem pracoval dobrovolně pro Google, potom mě za to Google začal platit. V té době to vypadalo, že se bude spouštět AdSense. A protože překládat rozhraní něčeho, co neznám, je nesmysl, chtěl jsem si vytvořit web, na kterém by se dalo nasadit AdSense. Vytvořil jsem si web o Krétě, který mě hrozně bavil, protože to byl zase nový způsob, jak pomáhat lidem získávat informace, které mám. Tím jsem měl 2 nebo 3 roky náskok před lidmi, kteří to dělají dneska, protože jsem si spočítal, že to AdSense přijde a nedělal jsem to jenom s vizí výdělků. Paradoxně jsem dodnes na té své Krétě AdSense nespustitl. Nakonec jsem tam dal Invii a funguje dobře.

Jak se díváš na praktiky MFA webů?

Ty roviny jsou trojí. Jako člověk jim to hluboce přeji, ať si přivydělají.

Druhá rovina je konkurenční. Tím, že se do tohoto trhu pouštějí, ubírají podíl těm ostatním, kteří to dělají „poctivěji“, což celý systém táhne dolů a způsobuje, že lidé mají web jako médium méně rádi, než by mohli mít.

Třetí pohled na MFA mám jako někdo, kdo se stará o vyhledávač. Tam mě to samozřejmě nemohlo překvapit, ale neustále mě to trápí a nejsem sám, kdo přemýšlí o tom, jak se k tomu „postavit“.

Existuje z tvého pohledu způsob, jak ve výsledcích vyhledávání tyto weby znevýhodnit?

Určitě existuje, otázkou je, jak rychle se ho podaří najít a jak rychle se vyvíjí MFA weby. Kdybychom teď měli situaci českého webu z roku 2005, tak tehdejší MFA weby by se v dnešním vyhledávání už nechytly. Otázka tedy zní, jestli může být technologický pokrok vyhledávačů rychlejší než vývoj MFA webů. Já doufám, že vyhledávače budou rychlejší, a obávám se, že můžou být pomalejší. Ale jsem optimista.

Jak nahlížíš na budování link farem? Jak proti tomu zakročit?

Kdybych ti to řekl, tak by lidé začali dělat link farmy jinak. Musím spoléhat na to, že technologicky neporostou tak rychle, aby je bylo možno dohnat. Je mi to líto, ale spoustu informací jsem nucen tajit, místy i mlžit, protože nechci lidem, kteří se snaží oklamat „chudý vyhledávač“, dávat do ruky zbytečně silné výhody.

Co je důvodem k tomu, že Yuhů přestal pravidelně psát svůj blog?

Nechci se opakovat. Spousta těch témat by stála za opakování, ale já se opakovat nechci. Další důvod je, že blogový zápisek není až tak cenný text jako nositel informace. Web vznikl na základě hypertextu a články v blogu se mnohem obtížněji provazují do nějaké smysluplné navigační struktury nežli texty, které napíšu mimo něj a pak je rozumně provazuju odkazy. Nechci se věnovat činnosti, která z mého pohledu není tak efektivní – to je blogování – oproti jiné činnosti, jako je psaní statických stránek.

Kde se vidí Dušan Janovský za pět let?

Já nevím, ale vidím, že tohle nechceš slyšet. Prostě ptactvo nebeské, nesejí ani nežnou.

Chtěl bych se zabývat věcmi, které jsou na pomezí ekonomie, politiky, filozofie, přírodních věd a matematiky. Baví mě aplikovat matematiku a statistiku, kterou znám z oblasti vyhledávačů, na věci související s ekonomií. Rozumím tomu sice dost málo, ale opravdu mě to baví.

Ze Seznamu jsi 2× odešel a opět se vrátil. Co tě k tomu vedlo?

Vždycky jsem se unavil a pak jsem si odpočinul. Vždycky při mém dalším nástupu byla ta firma v lepším stavu, než když jsem odcházel.

Při druhém odchodu ses vydal cestovat a o svých cestách si později i psal. Kam všude ses podíval?

Samozřejmě na Krétu, do Bulharska, Portugalska Turecka, někam i vícekrát.

Která z těch zemí tě zaujala nejvíc?

Turecko, a to hlavně díky lidem. Jsou hodně v pohodě a jsou to vlastenci. Když jsem byl v Aksaray, tak jsem si najednou uvědomil, že jsem v české První republice. Všichni se oblékají do sak, děti si hrají na ulici fotbal, na domech vlají vlajky a lidé jsou slušní, zdraví se, pekař chodí v pekařském, kominík v kominickém a montér nosí montérky. Krásně to tam žije, jen musíš jet mimo turistické oblasti.

Chystáš se znovu na podobnou turistickou akci?

Na ty cesty jsem dost často jezdil s tím, že o dané zemi udělám stránku. Toho už asi nechám, protože to nestíhám přepisovat. Hlavně se trh přesytil těmi, kteří zjistili, že se dá ukrást pár textů, aby byli v Google i v Seznamu nahoře, takže mě to už nebaví dělat. Nemám tam žádnou komparativní výhodu.

Po tom celém rozhovoru na mě působíš jakožto poměrně komplikovaná osobnost…

Včera jsem si diagnostikoval taky psychickou poruchu.

Kterou, prosím tě?

Já jsem zapomněl, jak se jmenuje. Ale znáš to, člověk občas čte článek a najde něco, co se na něj hodí.

Říká se tomu myslím hypochondrie…

Jo, to je ono, to přesně mám.
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 17

Karel Marek

16.03.2009

Proc jsem se v clanku nedozvedel nic o tom, co Yuhuuuu dela v Seznamu?

Nebo tam nic nedela?

Nebo to nesmi rict? Je to tajne?

Tomáš

16.03.2009

Taky jsem čekal trochu více otázek zaměřených na vyhledávání a Seznam.

Langi

16.03.2009

Ježkovi oči, protože „Je mi to líto, ale spoustu informací jsem nucen tajit, místy i mlžit, protože nechci lidem, kteří se snaží oklamat „chudý vyhledávač“, dávat do ruky zbytečně silné výhody.“

Hannes

16.03.2009

Yuhu, borec, myslim ze spousta lidi je mu vecnych za to ze dneska umi HTML a veci kolem toho…

adam

16.03.2009

skoda jen, ze Seznamovsky fulltext milovymi kroky ztraci na neustale napady a inovace google

tim nechci rict, ze to dela clovek, ktery odchazi a prichazi a je „poměrně komplikovaná osobnost“ :))

spise je to tim, ze v google to asi promysli nesrovnatelne vice lidi…tim nechci rict, ze kvalitnejsi, ale vysledky si kazdy udela sam – chci si koupit „boty DC“
http://search.seznam.cz/?…

Richi

16.03.2009

No hlavně je Yuhu borec že si takhle chodí a odchází z firmy jako je Seznam jak se mu chce, asi tam má dobré kámoše, co by jiný lidi dali za to tam pracovat a rádi chodily do práce každý den a on si prostě jednou za čas řekne že se mu už nechce a přestane chodit do práce :-)
Tomu říkám pohodový život!

Lukas Plihal

16.03.2009

„Asi tam ma dobre kamose?“ Je normalni zamestnavat lidi, protoze jsou kamosi? A proc?

Co treba jina myslenka: Yuhu je tak dobrej a pro Seznam dulezitej, ze Yuhua zamestnaji kdykoliv. Je to mozny? Je to predstavitelny? Chce to moc velkou fantazii?

Kazdej kdo je dobrej, muze mit pohodovej zivot. Staci bejt dobrej, no ne?

VitaZ

16.03.2009

… co by jiný lidi dali za to tam pracovat a rádi chodily …
Pokud napíšete tohle, nedivte se, že nikdy nebudete dostávat stejné pracovní nabídky jako Dušan ;-)

mirecekp

16.03.2009

Jak řekl Hannes, mnoho z nás je vděčných serveru jakpsatweb.cz že umíme to co umíme. Já sám jsem dostal poprvé od bratrance na cd staženou offline verzi tohoto webu a doma jsem se na sve 486tce bez internetu učil psát web.
Yuhů díky.

Komár Jiří

17.03.2009

Taky jsem tam začínal a dodnes mám nastavené hledání tak abych našel rychle nějkou značku na jakpsatweb, přeci jenom je to tam všechno pěkně pohromadě a referenční příručky jsou vedle na stole (to je daleko :-)

Škoda jen že lidi stále častěji píšou weby jen kvůli zmíněnému MFA a né pro zdělení nějakých zajímavých informací. To bychom nebyli asi my Češi, aby jsme nemysleli jen na peníze a ranky. No snad se to zlepší.

Rovněž díky Yuhů

Richi

17.03.2009

Plihal + VitaZ – bylo to psané s nadsázkou, co jste na tom nepochopily? (to o kámoších nebyla urážka ale kompliment že kdo si to umí zařídit tak klidně může pracovat kdy chce)

Já mám pohodový život já takovou nabídku práce ani nechci, ještě bych musel ráno vstávat a nedejbože pracovat :-)

Yuhů je prostě dobrý v tom co dělá a klidně ať do práce chodí jednou týdně, já mu to přeji! Mimoto stejně jako další zde i já jsem začínal na JPW! Díky.

Tom

17.03.2009

Hodně mě pobavilo: „DoubleThink, který je mám pocit ze Zlína a nikdy jsem ho osobně neviděl“. Ne že bych si za těmi moderátory představoval nějakou organizovanou skupinu, ale přece jen jsem měl za to, že aspoň někdo s někým se tam zná osobně, zvlášť když jde o majitele a nejvyššího administrátora.

Jak vidno, fórum může fungovat i bez toho. A fungovat dobře.

Karolina

18.03.2009

No, pridam se s podekovanim za jakpsatweb.cz. Pomohl mi stokrat, tisickrat, diky Yuhu, Yuhuhuů.

luve88

20.03.2009

Taky jsem na jakpsatweb začínal, určitě velmi užitečná stránka.

Stefan

20.03.2009

Yuhů je borec :D]]]

Miloš

12.04.2009

Je to přesně tak. Spousta lidí má na vizitce uvedenou profesi webmaster především díky jakpsatweb.cz.

Carl114

26.01.2010

Jen doplním, co vlastně Dušan v Seznamu dělal. Píše o tom na vém bogu (http://weblog.jakpsatweb.cz/…seznamu.html). Takže pokud to někdo hledal, tady to máte :).

Vložte svůj komentář