Jan Hájek: Hrocha srnkou zatím nakrmit neumíme

Zdeněk Cendra, 18.05.2009, 09:40, 8,853 přečtení

Jan Hájek

Společnost: Zážitky.cz s.r.o.
Pozice: majitel, 2008 – dnes
Profil: LinkedIN, FaceBook
Blog: nase.zazitky.cz
Další aktivity: UZEO.CZ – Úterní zážitkové epesní obídky.

Zážitky.cz – 3. největší online zážitková agentura v ČR.

V minulosti:

2005 – 2007 – Explorer.cz (webhosting) – ředitel / CEO
2003 – 2004 – Explorer.cz (webhosting) – marketingový ředitel

Jak velký je trh s online prodejem zážitkových akcí?

Fundovaný odhad existuje, je určený z potenciálu trhu a pohybuje se v řádech stamilionů ročně. Já na podobné odhady ale moc nedám, takže si ani přesně nepamatuji kolik to bylo.

Přišel byznys zážitkových akcí a dárků s Internetem nebo jej dříve jen nebylo vidět?

Trh se zážitkovými aktivitami zde již fungoval dříve, pouze nebyl tolik vidět a nepoužíval se ani sjednocující termín „zážitky“. Lze to krásně přirovnat k cestovním agenturám – cestovní kanceláře taky existují hodně dlouho, ale agentury agregovaly všechny jejich nabídky a umožnily vybrat si zájezd od spousty kanceláří na jednom místě. Stejně tak zde byly i lety balónem, tandemové seskoky, ale vždy se jednalo pouze o lokální službu a zážitkové firmy jen daly dohromady všechny možnosti zážitku na jedno místo.

Většina lidí, kteří provozují např. již zmiňované lety balonem, jsou bohémové, kteří se živí svým koníčkem a vydělávají si na živobytí jeho provozováním. Jen výjimečně umí své služby prodávat online.

Po agregování všech „existujících“ zážitkových aktivit se začaly vymýšlet úplně nové. Někdy zážitek vymyslí přímo zážitková firma, ale znám i případy, kdy někdo do ČR přiveze nějaký zážitek a doufá, že mu jej zážitkové agentury prodají.

Jsme ale schopni i zprostředkovat zážitek přímo na přání zákazníka, ale tady hodně záleží, co vlastně chce a jak rychle. Jediná hranice pro nové zážitky je podmínka, aby nebyly za hranicí naší etiky a samozřejmě byly legální.

Mezi které hráče je rozdělen trh se zážitky?

U nás jsou dvě největší firmy Alegria a Den Jak Sen, dále je zde několik středních subjektů, které to myslí vážně a snaží se vymyslet něco nového.

Poslední skupinou jsou spousty malých webů, které jsou většinou přidružené k jiným subjektům. Slyšel jsem taky o webech, které nabídnou ty nejlepší zážitky od konkurence a dodavatelskou firmu začnou hledat, až když jim přijde první objednávka na konkrétní zážitek. To se jim ale nemusí podařit, tak „se staženým ocasem“ pak nakupují u své konkurence.

Lze u Zážitky.cz pořídit jako dárek např. krmení hrocha srnkou?

Ano, nabízíme zážitek, kdy se stanete na den ošetřovatelem v zoo. Vyberete si, ve kterém pavilonu byste chtěl strávit den a my Vám to zařídíme.

Kolik času agentuře zabere zprostředkovat v Zoo podobný zážitek?

Zrovna tuto aktivitu Zoo to již několik let nabízela, akorát o tom vědělo velmi málo lidí, takže s tím žádný problém nebyl. Jsou ale zážitky, u který trvá hledání vhodného partnera a domluva i několik měsíců.

Kdo v Zážitky.cz testuje nabízené zážitky?

Snažím se je testovat sám, je to skvělý bonus k podnikání v tomto oboru. Zapilotoval jsem si takto třeba ultralight, přišlápl plyn v Porsche 911 Carrera nebo přístál na Ruzyni na trenažéru Airbusu 320, na kterém se cvičí skuteční piloti.

Nemluvě o tom, že si nedovolíme nabízet zážitek od firmy, kterou neznáme. Se všemi dodavateli se někdo ze Zážitky.cz osobně setká, a když je možnost, rovnou zážitek i vyzkouší. Někdy zkoušíme zážitky i inkognito, jedině tak zjistíme, jak se naši partneři chovají k zákazníkům, které jim posíláme.

Všiml jsem si, že web funguje zhruba rok. Jak vznikl nápad na zrovna tento byznys?

S kolegou jsme před více než pěti lety narazili na zahraniční firmu, která zážitky nabízela a přišlo nám to jako geniální nápad. Od té doby jsme plánovali založení stejné firmy i u nás, ale od nápadu k realizaci uplynula dlouhá doba. Zhruba před 3 lety začaly fungovat podobné agentury i u nás – to jsem si začal „trhat vlasy“, že jsem promarnil příležitost, ale zjistil jsem, že doména zazitky.cz je volná, tak jsem ji hned zaregistroval a před rokem jsme na ní konečně spustili web.

Jak velkou máte marži na jedné transakci?

V průměru se pohybuje okolo 20%.

Kdo si objednává zážitky? Jedná se o lidi, kteří neví, co s penězi nebo někdo touží být na den popelářem a je ochoten za zážitek zaplatit?

Není to ani jedna z možností, většinu zážitků u nás objednává někdo jako dárek pro další osobu. Druhá největší skupina jsou pak lidé, kteří mají všechno a chtějí zkusit něco netradičního nebo si splnit sen.

Máte v nabídce něco speciálního oproti konkurenci?

Nabízíme velmi zajímavý koncept zážitkových her. Prožíváte v nich na vlastní kůži příběh na motivy filmu, seriálu nebo knihy. Na přípravě se podílí opravdoví profesionálové, jsou tam pravé kostýmy, kulisy, vybuchující pyrotechnika i herci hrající vedlejší role. Člověk se na den či dva zcela převtělí do jiné osoby a v její kůži prochází příběhem.

Já osobně jsem si zahrál ve hře na motivy seriálu Ztraceni a ač to může znít jako klišé, byl to vážně zážitek!

Další zajímavostí je možnost nazpívat písničku nebo celé CD pod dohledem a vedením profesionála, nebo si od něj nechat zhudebnit vlastní skladbu. Doufáme, že romantici ještě nevymřeli.

Kolik prodaných zážitků budoucí majitel „nevybere“?

Podobná situace se snad ještě nestala. Děláme náš byznys docela krátce a vždy se snažíme zákazníkům vyjít vstříc prodlužováním certifikátů a včasným upozorňováním na blížící se konec platnosti certifikátu.

Určitě nemám v plánu vybírat peníze za nerealizované zážitky. Existují ale samozřejmě hranice, kdy už nejde zážitek zprostředkovat například proto, že se již vůbec neprovozuje. V takovém případě je možné vyměnit zážitek za jiný.

Kolik dostanete denně objednávek?

Průměrně se jedná o 3 až 6 objednávek s výjimkou vánočních měsíců, kdy jsme měli i 20 objednávek den­ně.

Při průměrné marži 20% a ceně 5000 za zážitek to dělá 200 – 300 tisíc za měsíc, což se zdá jako slušný byznys…

Ano tyhle peníze se dají vydělat, ale například logistika není úplně jednoduchá a spousta dalších výdajů na interní rezervační systémy apod. jsou taky nezanedbatelné částky, které z čistého výdělku dost ukrajují.

Odkud chodí lidé na Váš web? Jak se o Vás dozví?

Spousta lidí se o nás dozví od známého, který si nějaký náš zážitek vyzkoušel a následně nás doporučil. K webu máme pak samozřejmě rozjeté PPC, optimalizujeme pro vyhledávače a v poslední době experimentujeme se sociálními sítěmi.

Kdy bude trh finálně rozdělen a produktově nasycen?

Určitě se dá říct, že zážitky jsou teď v módě a trh jde nahoru, ale myslím, že kulminace je ještě daleko a celkový koncept prodeje zážitků je udržitelný.

Podle čeho si myslíte, že se rozhodují zákazníci pro nákup u Vás místo u konkurence?

Myslím, že nám hodně pomáhá brand, lidi si řeknou: Kde jinde kupovat zážitek než na Zážitky.cz?

Dáváme si taky hodně záležet na vizuální podobě webu.

Dle mého se lidé hodně rozhodují podle emocí při prohlížení webu a my se velmi snažíme mít web dobře zvládnutý po grafické stránce. Rozhoduje ale i originalita zážitku, rychlé vyřízení objednávky nebo možnost zážitek vyměnit, pokud se při výběru netrefíte.

Sponzor článku

Hledáte netradiční zážitek pro svého šéfa?

Doporučtě mu server housing v luxusním datacentru DataCamp.cz.

Na tento dárek společně nezapomenete. Již nikdy nebudete muset fyzicky do datacentra.

DataCamp.cz – Luxusní domov pro Váš server

Věnujete se vedle Zážitky.cz dalším aktivitám?

S kamarádem z firmy, co pro nás dělá web, jsme relativně nedávno rozjeli projekt UZEO.CZ – Úterní zážitkové epesní obídky.

Jedná se o čistě subjektivní hodnocení restaurací od nás – obyčejných zákazníků-strávníků. Původně to byla recese, ale začalo nás to hodně bavit až vzniknul web, který kde každý týden přibude recenze jedné restaurace.

Chceme upozornit na místa, kde se nám líbilo, kde nám chutnalo a kde nikoliv.

Snažíme se vybírat podniky, které jsou něčím zajímavé. Vycházíme z toho, že my sami bychom se orientovali spíše podle hodnocení od „normálního člověka“ než podle článku v časopise, kde to klidně může být jen PR.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 13

Tomas

18.05.2009

KDO TO JE?

Medvidek

18.05.2009

Alergia nebo Alegria? Překlepy se stavaji, ale preci jen nazev jednicky na trhu by mohl byt spravne :) takze Alegria :)

Martin Kopta

18.05.2009

Eh, já teda vim, že si z Alegrie běžně lidi dělaj kvůli názvu legraci, ale poprvé to vidím jako odkaz v textu. ;-)

Zdenek

18.05.2009

Opraveno.

Myslitel

18.05.2009

300 tisíc za měsíc? Záleží kolik mají zaměstnanců a jaké výdaje…
Inu, ale přeju mu to.

Vembl

18.05.2009

S tou doménou to bylo super štěstí. Myslím si, že výběr domény hodně pomáhá prodejům. Fandím Vám a přeji hodně úspěchů.

Catch

18.05.2009

Bezva clanek, zazitky.cz mi prijdou jako fajn projekt. :-) Mam ale dotaz. Uz delsi dobu se ruzne poohlizim po jednom zazitku a nedari se mi najit reseni. Jednalo by se o to, bud mit moznost pohladit si delfina, nebo v lepsi pripade si s delfinem zaplavat :-) Myslite, ze byste dokazali neco takoveho zaridit? Je to takovej sen me pritelkyne, rad bych ji to splnil.

Ed Brand

19.05.2009

Pořád špatně – je to Allegria, takže i ten odkaz je špatně – vede na zcela jinou firmu.

Petr

19.05.2009

Catch: Já takhle jako děcko jezdil v Itálii v delfináriu za delfínem na člunu – a pak si ho pohladil. Zkus napsat maila několika delfináriům třeba v Itálii či ve Španělsku a případně můžeš pohlazení spojit s dovolenou.

Catch

20.05.2009

Petr: Dekuju moc za tip :-) Urcite to pogoogluju a uvidi se :-)

Jan Hájek

20.05.2009

Catch> pošlete mi na Vás kontakt ideálně na jan.hajek@zazitky.cz
Vembl/Myslitel> di­ky

Martin

21.05.2009

ad delfíni: vyraž na Floridu. Letenka do Miami stojí pár korun, s vízy už také není problém a delfíni jsou tam běžně dostupní. Plavání s delfíny stálo cca $100, pohlazení delfína zdarma (v rámci vstupného) v Sea Worldu (www.seaworld.com).

Petr Nagovský

21.07.2009

Chtěl bych paroubka seřezat gumovou hadicí. Je u vás možné objednat takový zážitek? Kolik by to asi stálo? Pokud by cena nebyla přemrštěná, našel ve svém okolí ještě další zájemce.

Vložte svůj komentář