Jan “Pinky” Pinkas: Hlavní předností Jabberu je možnost svobodného výběru

David Šmehlík, 24.06.2009, 14:25, 14,144 přečtení

Jan Pinkas

Pozice: spolumajitel HumboldTec a vývojář projektu Jabbim, který získal nejvyšší ocenění v anketě Czech Open Source 2009
Profil: LinkedIn, Facebook

Provozovatel serveru Jabbim, jednoho z největších evropských Jabber serverů, jehož vývojáři přinášejí do světa Jabber open-source komunity mimo jiné i vlastní Jabber klient Jabbim.

Kdy ses poprvé rozhodl pro provozování vlastního Jabber serveru? Co tě k tomu vedlo?

Bylo to někdy začátkem roku 2001, používal jsem Linux a potkal klienta Psi. Přišel mi jednoduchý a příjemný, tak jsem si pro sebe a kamarády udělal tenkrát server njs.netlab.cz. Nebyl to první server v ČR, v té době už běžel server ZČU a jabber.cz. Pak se to nějak ale zvrtlo.

Jaká je historie protokolu XMPP (protokol využívaný Jabberem – pozn.redakce) ve světě?

V roce 1998 Jeremie Miller začal psát první Jabber server, tehdy to ovšem ještě nebyl standardní XMPP protokol. Jeremieho štvalo, že všechy tehdy používané protokoly pro IM jsou uzavřené. V roce 2000 tuto verzi uvolnil jako svobodný software. Až v roce 2004 se stal XMPP oficiálním protokolem standardizovaným jako RFC. V roce 2005 pak na tomto protokolu Google spustil vlastní řešení s Google Talk. XMPP je ale nejvíce populární v ČR a Rusku, vývojářská komunita v těchto zemích je výjimečná. Pak jsou teprve USA, Německo a další.

Za jakých podmínek a proč došlo ke spojení serveru njs.netlab.cz s tehdejším jabber.cz?

Jabber.cz tehdy poměrně skomíral, navíc tehdejší technický správce už to nechtěl dále provozovat. Tomáš Mrkvička, majitel a otec jabber.cz, hledal provozovatele, který bude ochoten provozovat server dále a navíc bude schopen dále udržet webový portál jabber.cz v chodu. Obojí se nám myslím s odstupem času podařilo, Jabber.cz Wiki je asi nejkomplexnější zdroj informací o Jabberu na světě, bohužel jen v češtině. Jen podotýkám, njs.netlab.cz byl v té době zhruba 2× větším serverem, než jabber.cz.

Kolik značek tedy v tuto chvíli vlastníte?

Snažíme se prosazovat značku Jabbim, jabber.cz je spíše opravdu zdrojem informací. Máme další národní domény, tedy jabbim.cz, jabbim.sk, jabbim.pl, jabbim.com. Nejvíce uživatelů máme v ČR, na Slovensku a v Polsku. Tuším od května u nás také běží doména Jabster.pl, pro Internet Info provozujeme XMPP server na doméně jabber.root.cz . Nosná je ale značka Jabbim. Proto máme i Jabbim klienta.

Kdy vzniklo označení Jabbim a proč jste se rozhodli zrovna pro něj?

Je to zkratka a vychází z Jabber Instant Messaging, vymysleli to uživatelé. Přišlo nám to krátké a výstižné. Od podzimu 2006 už vystupujeme jen pod značkou Jabbim.

Jaká je momentální pozice Jabbimu v Evropských a ve světových měřítkách?

Patří mezi středně velké servery, v Evropě mezi ty největší. My sami s těmi čísly ale spokojeni nejsme, chceme hlavně větší růst, alespoň na úrovni 10% měsíčně. V současné chvíli máme přibližně 25000 aktivních uživatelů.

Kolik fyzických serverů v tuto chvíli obstarává chod projektu Jabbim?

V současné chvíli je to i s těmi „pomocnými“ 8 fyzických strojů. 4 v Praze, 4 v Plzni.

Mluvil jsi o tom, že v ČR a Rusku je největší vývojářská komunita Jabberu. Co speciálního do Jabberu přinesli čeští vývojáři?

Jsou tam přímé a nepřímé přínosy. Mezi ty přímé samozřejmě patří svobodný software, který vývojáři kolem Jabbimu zveřejnili. Jabbim klient, Jabber Disk, SMTP transport a další. V rámci Google Summer of Code bude Honzou Kalužou zveřejněn i Jabbim Transport, což je univerzální transport do všech sítí a služeb, které umí knihovna Libpurple, knihovna na které běží Pidgin. Pokud se někomu líbí ICQ nebo Facebook transport běžící na Jabbimu, bude si ho moci za pár měsíců nainstalovat na své službě.

Mezi ty nepřímé dopady patří samozřejmě zlepšování stávajícího software, který je vyvíjen jinde, ať už se jedná o patche, hlášení problémů, testování. Na velké službě je software odladěn, profitují z toho všichni. Teď třeba Honza dělá desítky patchů pro Libpurple, budou z toho profitovat například i uživatelé Pidginu.

Dlouhou dobu si uživatelů Jabberu stěžovali právě na funkcionalitu těchto transportů (možnost propojení do cizích sítí, například ICQ a MSN – pozn.redakce). Věnujete se řešení tohoto problému?

Bez ICQ to v Čechách prostě nejde. (smích) Na ICQ transportu jsme pracovali během loňského roku opravdu hodně, dnes ho považuji za nejlepší na světě. Jedná se také o první ICQ transport, který umí i přenos souborů. To využívá hodně uživatelů Jabbimu. Navíc VIP uživatelem se může stát i uživatel jiného serveru než Jabbim – a také to dělají. Zhruba 10% VIP uživatelů Jabbimu jsou uživatelé cizích serverů.

Mluvil jsi o vzniku vašeho vlastního Jabber klienta. Proč jste přistoupili k tak složitému kroku, jako je vývoj vlastního software?

Většina opensource trpí tím, že si ho píší vývojáři v první fázi pro sebe. Pak jsou jen velmi těžko schopni do takového software implementovat jednoduché UI pro začínající uživatele. My jsme chtěli udělat klienta, který bude jednoduchý a bude brát zřetel na potřeby začínajících uživatelů, aby je neodradila složitost současných XMPP klientů. To se nám podle mého daří, na Jabberu přibývají i ženy. Bohužel, vývoj je pomalý, vývojářů je málo. Zkuste sehnat opensource vývojáře, který bude psát software, který se mu nelíbí, protože je mimo cílovou skupinu.

Jaké speciality Jabbim klient přináší?

Nabízí základní XMPP funkcionalitu obohacenou o spousty zajímavých funkcí. Plugin management, možnost změnit vzhled klienta, podpora skinů z klienta Adium, přenos souborů přes NAT a HTTP proxy, sdílení souborů mezi uživateli, kreslení a posílání obrázků. Je toho spousty a bylo by to na celý článek. Plus je tu samozřejmě spousta věcí, které klient řeší za uživatele sám. Najde si například cestu přes NATy a jednodušší firewally, nastaví automaticky proxy pro přenos souborů… Už se všichni těšíme na dokončení verze 0.5.

V čem ty sám vidíš benefit, který by mohl lidi vést k přechodu z jejich oblíbených instant messengerů na Jabber, konkrétně na službu Jabbim?

Myslím si, že hlavní přednosti jsou ve svobodě výběru provozovatele XMPP služeb. Neexistuje podobně jako u emailu žádný vendor lock-in, žádný síťový efekt. Vyberu si geograficky blízkého a důvěryhodného provozovatele, ostatním oznámím svůj JID (Jabber ID) a hotovo, víc mne nezajímá.

A proč přejít zrovna na Jabbim? Jabbim se narozdíl od prostých XMPP serverů snaží pomocí transportů minimalizovat síťový efekt. Zůstanete v kontaktu s kamarády, a to nejen z ICQ, ale i z Facebooku, Twitteru… Navíc přidává seznam kontaktů a volitelnou historii komunikace na server, takže není problém provozovat Jabbim na PC, notebooku, mobilu, v práci… Jeden účet vládne všem. (smích)

Před nedávnem vyšel na tvém blogu článek, ve kterém jsi zkritizoval práci českých internetových novinářů. Co bylo cílem tohoto článku?

Ten článek byl hlavně špatně pochopen. Chytli se toho na dvou serverech, přestože jsme nikoho nejmenovali. Mně schází u našich odborných novinářů původní žurnalistika. Opisují velké zahraniční servery. Sám jsem tam uvedl, že když Google změní favicon, věnují se tomu pomalu týden. Bude u nich někdy Google inzerovat? Těžko. To by ale mohla právě ta lokální služba, který si nejsou schopni ani všimnout. Ve výsledku vám páni novináři řeknou, že když si článek napíšete a Google zrovna nezmění logo z míčů na koláče, tak to publikují. Smutné. Dost jsem se pobavil i při následném čtení Twitterů pánů novinářů o brečícím Jabbimu. Když žák ve škole opisuje a učitel to zjistí, dostane žáček bůra. Oni opisují půlku života a ještě se nestydí si za to vzít peníze.

Nemyslíš si, že je to do určité míry opravdu způsobeno mírou komunikace lokálních projektů s místní novinářskou komunitou? Co tiskové zprávy, bleskovky o novinkách atd.?

Svým způsobem ano. My třeba máme takový pasivnější způsob, blog, twitter, novinky na serveru. Každopádně nikdo přeci nestojí o přepsání tiskové zprávy, ale o původní žurnalistiku. Zjistím, stáhnu, spustím, je to špatné, tohle je ale dobré, napíšu článek. A nakonec se dozvíme, že jsme pod jejich rozlišovací schopností. I to je dobrá informace, musíme prostě dál makat.

Patrick Zandl na tato tvrzení reagoval tak, že služba s 25.000 uživateli za takovou pozornost nestojí. Kde je podle tebe ta kritická hranice počtu uživatelů, po jejímž překročení si média začnou služby všímat?

To opravdu netuším a upřímně, je mi to jedno. Pro nás je spíš důležitější to číslo, kdy se začne služba šířit virálně, mezi samotnými uživateli. Prvním krokem pro nás je oživení růstu počtu uživatelů o již avizovaných 10% měsíčně. Síťový efekt by nás tolik brzdit neměl, máme transporty, jen jsme to nedokázali budoucím uživatelům vysvětlit.

Jakou má celý Jabbim monetizaci? Vím o tom, že nabízíte speciální VIP služby pro platící zákazníky, ale přecijen – uživí se projekt z těchto příspěvků?

Ono to na první pohled vypadá jako slepá cesta, VIP služby. Ale podívejte se, Twitter oznámil, že se vydá stejnou cestou, bude provozovat nadstandardní služby za peníze, současný rozsah zůstane zdarma. Velice těžko zavedeme jiný business model. Nejnutnější náklady jsou hrazeny z VIP poplatků, nemuseli jsme se zadlužit, služba běží, jsme spokojeni. Za lidi zaplatí HumboldTec. Další cestou je vyhledávání partnerů. V současnosti takto využíváme housingové služby u DataCamp.cz a služby design studia. Přes partnery můžeme získat hardware nebo služby, partneři získají hodně dobře cílenou (uživateli jsou ve značné míře profesionálové z oblasti IT, ISP, Telco) a lacinou reklamu pro svoje podnikání. VIP služby budou ale i v následných letech hlavním příjmem Jabbimu.

Jaké novinky chystáte v následujících týdnech pro své uživatele?

Momentálně se hodně pracuje na Twitter transportu, stále se upravuje Facebook transport, který získává na popularitě a cestu k němu za pár dní našlo více než 1000 uživatelů. Rádi bychom dokončili Jabbim klient 0.5 a zveřejnili novou verzi webových stránek Jabbimu. Web by měl být moderní a přímočarý, služby by měl nabízet jednoduchou a atraktivní formou. Od toho si hodně slibujeme. K tomu dojde zhruba na přelomu září a října.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 13

karel

24.06.2009

Jaky je rozdil mezi „vendor lock-in“ u jabberu a emailu? Emai si taky muzu zalozit u koho chci a stejne jako u jabberu, az budu chtit prejit jinam, budu muset vsem oznamit novou adresu.

Pinky

24.06.2009

Rozdíl mezi emailem a XMPP je malý, to jsem se snažil říct. Najděte si ale jiného provozovatele ICQ nebo WLM.

Honza

24.06.2009

Jabbim je ošklivý zastaralý klient, nemající VoIP, videokonference, ukládání historii chatu na server, sdílení obrazovky a další věci které jsou u slžeb od microsoftu nebo googlu, doteĎ ani nemáte vlastní bránu pro t-zones :(
Nenabízíte žádnou přidanou hodnotu oproti ICQ, naopak nemáte tolik služeb a jediná výhoda kterou mát je otevřenost, ale to už si opravdu můžu psát na tom emailu, protože toho nenabízíte o moc více a nejste tolik rozšířeni..

Když by ste měli dobrý IM klient, který by zvládal VoIP a videokonference (SIP, IAX – speex, H264), měl sdílení obrazovky (TightVNC) včetně VPN, tak by to to bylo zajímavé.. Takhle ale nic moc..

Prostě takový český gizmo SW bez svázání s jedním konkrétním poskytovatelem…

Pinky

24.06.2009

To by mne zajímalo, proč nemá ICQ podporu Facebooku nebo Twitteru? Nebo MSN? Myslím, že pro spousty lidí jsou vámi uvedené benefity naprosto nezajímavé. Kolik lidí telefonuje přes ICQ a kolik lidí sdílí plochu přes WLM?

Ošklivý a zastaralý? Zastaralý ani náhodou. Ošklivý? Můžete si udělat skin. Nebo použít hotový. Že neumí hlas? No a? Jiní klienti umí. Ta svoboda není jen o výběru provozovatele, ale i klienta. Pane, vy nevíte která bije.

v6ak

24.06.2009

„Jabbim je ošklivý zastaralý klient, nemající … ukládání historii chatu na server“

  1. To není věc klienta.
  2. Server Jabbim.cz to má: https://secure.jabbim.com/archive/

Jinak něco už napsal Pinky. K těm SMS: jo, ale:

  1. jde to obejít přes SMS e-mail a SMTP trtansport
  2. zase do ostatních sítí nabízí Jabbim IMHO nejlepší podmínky. Není nutné, aby na ty SMS někdo odpovídal, jako u ICQ.

A k té přidané hodnotě: třeba Jabber disk je další zajímavá věc. Shorty, vlaky, … Konference. Je tu toho spousta.

Honza

24.06.2009

to: Pinky:
Podporu pro facebook nemají patrně proto, že je to pro ně konkurence. twitr taktéž.

Lidí přes ICQ asi moc nevolá vzhledem ke kvalitě a v různorodosti používání klientů a kompatibility mez nimi (QIP, miranda a další)
Ale za to skype se myslím používá dozajista hodně.

Plochu přes WLM moc lidí nesdílí protože v nových verzích windows live to už tuším není (ale možná kecám WLM jsem nikdy nepoužíval)
Protože microsoft má sdlení rdp přímo v systému a omezeno licencemi a druhem edice windows..

Dobrá klient jabbim není zastaralý, ale nedodělaný :D (je to tuším stále beta) krom toho že to má nedodělky se mi to prostě nelíbí (je to suběktiv ní a třeba mě nová verze překvapí) hezký skin jsem na něj neviděl a ani ho hledat nebudu.

Výběr klienta i provozovatele mám i u emailu, jabber disk také není nic nového uložišť existuje na internetu stovky, krom toho qip, jimm a jiní mají totéž.

Která tedy podle vás bije? :)
Podle mého facebook, marketing a bohužel cenzura.

To: v6ak
Dobrá historii má, sic jen pro platící VIP uživatele, ale má :D

Jak ty SMS obejít přes SMS email a SMTP transport by mne zajímalo, to jako že každého ukecám ať si zřídí mobilní email kvůli mne?
SMS přes jabbim se posílají přes bárny operátorů tuším, takže předpokládám že na O2 platéí taktéž délka zprávy 60 znaků a za doručení nikdo neručí, krom toho to dost možní porušuje licenční podmínky těchto služeb.
A různé programy mají doplňky pro posílání přes tyto brány taktéž (miranda im)

K těm dalším zajímavým věcem: shorty netuším co je :(, vlaky?.. no raději si dám idos.cz nebo java aplikaci v telefonu k tomu určenou, ale to je věc každého.

Nemám nic proti protokolu xmpp.
Ale mrzí mne že není kvlaitní klient který umí otevřené protokoly (XMPP, SIP, IAX, VNC, ZRTP) a integruje je do jednoho kvalitního programu.
Jestli nějaký takový klient je, rád se nechám poučit.

V současné době myslím že kvůli absenci kvalitních klientů xmpp nemá mnoho co nabídnout oproti ICQ nebo emailu a proto také není tolik rozšířený.

ICQ a skype na teleofnu funguje stejně jako bombus.. text funguje všude, krom toho spousta operátorů nabízí email v telefonu bez poplatků za data (O2 a centrum)

Honza

24.06.2009

Jo a sdílení obrazovky si myslím že žádané je.
V novém skype4 má být integrováno (dřív to šlo přes doplňky)
Je pravda že jsou programy samostatné na to, ale toto je jedna z věcí která podle mne do IM klienta patří.

Připadá mi že vy se spíž snažíte přesunout web z http na xmpp :) (slovníky, twiter, rss, dopravní spojení)
Já s tím problém nemám, mě to nevadí a hlavně mě to nikdo nenutí používat :)
a to Shorty jsem si už zjistil co je, je to lilURL – http://lilurl.sourceforge.net/
Takže to také není nějaká vaše nová převrtaná služba a integraci do xmpp upřímně moc nerozumím, budu to zkracovat raději přes formulář na wbu.. Ale pokuď vto někdo nějáký smysl vidí, tak ať – já mu to neberu .)

Saša Doktor

24.06.2009

Osobně projektům jako je Jabbim fandím, ale na druhou ty stesky nad českou novinařinou nechápu – přijde mi to opravdu jen jako brekot nedospělého dítěte. A přitom naprosto zbytečný, protože o Jabbimu se píše a to právě tam, kde to má podle mne největší přínos – dobrým příkladem je třeba Root. Pokříkování „novináři o nás nepíší, takže jsou špatní“ mám spojeno jen s politikou a ten zmiňovaný článek na blogu mne proto dost překvapil nedostatkem nadhledu a hloupým zobecňováním.

stderr

25.06.2009

Službu, kterou jabbim poskytuje považuji určtě za přínosnou, ale vyjadřovací způsob páně Pinkase za značně nešťastný. Ať už je to jeho pláč, že si ho nikdo nevšímá (a díky tomuto měl určitě značnou popularitu, nebyl to jeho cíl?) nebo následné výlevy a hádky s Patrickem Zandlem přes Jabbimovský(!!) účet na Twitteru.
Uznávám, že služby jsou bezkonkurenční, ale ten pán mi – jeho – projekt tak nějak zprotivil..

Tomáš Pučík

25.06.2009

Jabbim jako program nevyužívám, Google Talk mi stačí. :D Ale Jabber je prostě Jabber. :)

pvagner

26.06.2009

Zdravím,
Jabberu a zvlášť jabbimu fandím od kedy ho poznám.
Trošku ale žialim nad faktom, že okrem Miranda-IM neexistuje pod windows žiadny jabber klient použiteľný pre ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím a možno aj inak hendikepovaní majú problémy (do toho nevidím).
Osobne aj mne chýba funkčný voice chat, ale jabbim sledujem a viem, že sa tejto problematike nebránia, na blogu uverejnili namieru šitý build klienta psi, ktorý voice chat zvláda, dokonca na jabbime funguje proxy server, ktorý by mal pomôcť nadviazať komunikáciu aj v prípade problémov s NAT.
Čo narobíme, sme už raz takí, máme asi trošku zdravého rozumu. Takto by sa dalo pokračovať aj v ostatných druhoch služieb napr. drbz.cz vs mikroblog.cz a pod.
Tiež by sa dala zmieniť výhoda XMPP oproti rss a spústa ďalších vecí. Služby Jabbimu a XMPP celkovo zatiaľ nie sú ešte skomercializované, snáď práve pretoim fandím.
Sám nie som VI-pák, ale jabbimáci fungujú na poli open-source, tak čisto teoreticky si môžem niektoré voľné transporty nainštalovať na svojom servery a riešiť situáciu aj takto, keď nechcem platiť priamo im.

Roman Herot

27.06.2009

Zdravim, sluzeb njs.netlab.cz a jabber.cz vyuzivam jiz nekdy od roku 2001 a pred asi dvema lety jsem presel na VIP. Muzu rict, ze prace lidi okolo njs.netlab.cz (jabbim.cz) je naprosto uzasna. Kloubouk dolu a dekuji za vasi praci. Proc jsem presel na VIP ?? Nalakaly me pridane sluzby (vetsi disk, apod) a navic si myslim, ze tento projekt za nejakou podporu stoji. Trosicku me jeste mrzi, ze stale neni podpora hlasu. Vim, ze se na ni pracuje. Co se nejakych novinarskych veci tyce, ty me nejak minuly.

Takze jeste jednou hodne zdaru a diky.

David

28.06.2009

Hezky den

Vložte svůj komentář