Kamil Foltin: Prodeji WebGarden.cz se vyloženě nebráníme

Zdeněk Cendra, 29.06.2009, 09:45, 7,873 přečtení

Kamil Foltin

Společnost: WEBGARDEN s.r.o.
Pozice: spolumajitel, 2007 – dnes 

Kamil Foltin společně s Martinem Čelikovským založil a provozuje populární webový projekt WebGarden.cz – online aplikaci pro tvorbu a provoz jednoduchých WWW stránek.

Statistika: 1,2 milionu reálných uživatelů za měsíc (05/2009), 300 – 500 nových registrací denně

První část rozhovoru naleznete zde: Kamil Foltin: Uživatelé přestávají blogovat, přesouvají se na Facebook

Která koncovka v adrese je mezi weby na WebGarden.cz nejžádanější?

Je to doména wgz.cz, protože je krátká a bez konkrétního významu.

Nepletou si ji uživatelé s wz.cz – obdobnou službou pro provoz bezplatných stránek?

Nepochybně někdy k chybě došlo, ale nezaznamenali jsme žádnou odezvu od uživatelů na toto téma.

Vnímáte WZ.cz jako konkurenci?

Webzdarma je trochu jiná služba. Nabízejí webhosting, my nabízíme online editor stránek. Chodí k nim spíše zkušenější uživatelé, kteří si chtějí hrát s PHP, databází a podobně.

Uvažujete o nabídnutí freehostingu s podporou databáze a např. PHP?

Zavedení takové služby v nejbližší době nechystáme, pracujeme teď na jiných projektech.

Chystáte se expandovat do zahraničí?

Zrovna asi tři měsíce zpátky jsme začali nabízet služby v Rumunsku, Španělsku a USA.

Jak se WebGardenu v zahraničí daří?

Po třech měsících se těžko dělají závěry, nicméně nejrychleji roste Rumunsko.

Je to tím, že tamní Internet je stále v „začátcích“?

Přesně tak. Po několika týdnech jsme byli první při vyhledávání některých klíčových slov na Googlu, kdežto v USA jsme teď stále někde na druhé stránce. V Rumunsku není tak velká konkurence a máme šanci se tam prosadit.

Jak řešíte jazykovou bariéru?

Je to trochu složitější třeba při zpětných reakcích od uživatelů, ale není to žádný zásadní problém. Zatím máme pro španělskou a rumunskou verzi externisty.

**Myslíte si, že časem budete mít v Rumunsku více uživatelů než v Čechách? **

Netroufám si odhadnout, jestli tato situace nastane. Přeci jen je Webgarden v Čechách dobře zavedený a má spoustu uživatelů. V Rumunsku je zatím mnohem menší penetrace než v Čechách, ale jistě poroste, takže prostor kde se prosadit tu je.

Díky čemu se Vám povedlo prosadit se s WebGraden.cz v ČR

Když jsme v roce 2005 začínali, byl Webgarden prakticky nový druh služby. Na trhu byly akorát eStránky.cz, které začaly jen asi tři měsíce před námi, a pak existovalo několik vyloženě blogovacích služeb – Blog.cz a Bloguje.cz.

Dobře, měli jste systém, ale jak se o Vás lidi dozvěděli?

Měli jsme na začátku drobnou reklamu kolem deseti tisíc korun. Ale nejvíce nových uživatelů přinášela doporučení těch, kteří si tvorbu na Webgardenu vyzkoušeli a byli spokojeni.

Uživatel vytvořil své stránky a během pár týdnu se začaly objevovat stránky jeho spolužáků ze stejné třídy. Tím se podařilo velmi rychle rozšířit značku Webgarden do povědomí lidí.

Byly na začátku eStránky.cz Vaší inspirací?

My jsme náš systém začali programovat půl roku před spuštěním. O eStránkách jsme ze začátku vůbec nevěděli, všimli jsme si jich asi až po půl roce fungování naší služby.

Kde vznikl nápad na vybudování takové služby – online editoru stránek?

Dělali jsme v oné době weby na zakázku a opakovaně jsme řešili stejné problémy spojené s jejich tvorbou, tak jsme si řekli, proč to neudělat automatizované, aby si kdokoliv mohl udělat vlastní web.

Je znát nárůst tématicky příbuzných stránek, když je světě nějaká mánie/období nebo společenská situace?

Před pár lety, když byla hodně populární skupina Tokio Hotel, byly snad každé druhé nové stránky o ní. Vždy se najde nějaké téma, které přitahuje pozornost. Dnes máme třeba řadu stránek o pořadu Ano, šéfe!.

Jak často přidáváte na výběr nové domény?

Když máme inspiraci a objevíme pěknou volnou doménu nebo se nám podaří nějakou koupit. Snažíme se aby uživatelé měli stále dostatek možností na výběr.

Problémem široké nabídky domén je drobení značky Webgarden, zatímco u konkurence jsou obvykle všechny stránky pod jednou doménou, u nás jsou rozděleny na téměř 20 domén. Lidé si pak často nespojí doménu mypage.cz se službou Webgarden.

Co musí splňovat nová doména, kterou jste ochotni koupit a přidat uživatelům do výběru?

Měla by být krátká a bez konkrétního významu jako například 7×.cz nebo domény tématické využitelné pro co nejširší škálu stránek, například denicek.eu, napady.net nebo dobrodruh.net.

Jak se stavíte k prodeji Webgardenu? Jste jedni z mála navštěvovaných projektů, kteřé nepatří žádnému velkému hráči. Máte představu o ceně, za kterou byste byli ochotni Webgarden prodat?

K Webgardenu mám stále hodně osobní vztah, ale prodeji se vyloženě nebráníme. Když přijde zajímavá nabídka, budeme o ní uvažovat. Představu o ceně máme, ale nechci ji zveřejňovat.

Jak se stavíte k optimalizaci webů pro mobily?

Kdysi jsme uvažovali o podpoře přes WAP, ale brzy jsme pochopili, že WAP je mrtvý a rychle jsme od toho upustili. Dnešní mobily již umí plnohodnotně zobrazovat normální stránky a my spíše vyčkáváme, kam se tento segment posune.

Snažíte se vzdělávat své uživatele – např. pracovat s edukací v obasti získání návštěvnosti?

Otázka návštěvnosti je klasický problém – někdo si udělá web, kam nikdo nechodí a potřebuje získat návštěvníky. Pro tyto případy máme na webu základní návod, jak se dá návštěvnost zvýšit.

Jinak spíš řešíme individuální dotazy, když si někdo neví rady s konkrétním problémem. Pokud je více uživatelů se stejným dotazem, snažíme se pak problematickou funkci vylepšit.

Chodí nám denně desítky emailů s problémy a dotazy. Potěšující je, že občas přijde i email, kde není žádný dotaz nebo stížnost, ale pochvala od spokojeného uživatele.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Dva komentáře

Tomáš Pučík

29.06.2009

Tak to se docela divím že je registrováno více domén dobrodruh.net než klanweb.cz, to opravdu nechápu…

hectorek

02.12.2009

Jsem velice spokojen z webgardenem i kdyz obcas me nervuje prihlaseni ci vypadky serveru,ale neznam jinou podobnou sluzbu na tvorbu stranek.Ziji v cizine a mam prolezle veskere ruzne servery ktere nabizi tvorbu stranek a zadny nema ty moznosti jako webgarden.

Vložte svůj komentář