Karel Umlauf: Housingy ve světě začínají zelenat

David Šmehlík, 02.10.2009, 13:22, 24,199 přečtení

Karel Umlauf

Pozice: majitel housingového datacentra COOLHOUSING.NET

v letech 1990 až 1992 pracoval jako softwarový inženýr u několika společností ve Švýcarsku
v roce 1993 pracoval v sídle OSN v New Yorku jakožto Public Information Assistant
v letech 1994 až 1997 byl externím redaktorem České televize v pořadech investigativní žurnalistiky

Od roku 1997 podniká, nejdříve jakožto jednatel společnosti Globe Internet, kterou později odkoupilo Active 24, dnes v pozici jednatele společnosti COOLHOUSING s.r.o.

první části rozhovoru s Karlem Umlaufem jste se mohli dozvědět více o prodeji Globe Internet a o technologických parametrech COOLHOUSING.NET.

Jaká je vaše cílová klientela?

Každý, kdo potřebuje mít někde server a chce na něm něco provozovat. Teď jsme řešili poptávku na 50 m2 kvůli velké firmě, která tu nedávno byla, na druhou stranu chodí i lidé s báglem, kteří si přinesou ten tower. Když budete mít autosalon a budete prodávat Škodovky, tak je to tenhle záběr – od maminky s kočárkem po salesmana a businessmana, ale arabský šejk si koupí Rolls Royce.

Zpátky k webhostingu. Proč si myslíte, že v Čechách existuje ještě pořád tak velké množství těch webhostingových firem? Proč tu ještě nedošlo k nějaké konsolidaci pod větší provozovatele?

Vstupní bariéra do webhostingu je strašně nízká. Co potřebujete k tomu, abyste mohli nabízet webhosting? Dáte si někam standalone za 900 Kč, uděláte si tam webovou stránku, strčíte to do vyhledávačů a můžete se tvářit jako velká firma, která provozuje úplně super webhostingové řešení. Dáte tam svůj mobil a můžete ho 24 hodin denně zvedat, takže vlastně splňujete všechno, co splňovat máte, protože na tu webovou stránku nalžete cokoliv a ten mobil když zazvoní a v 11 v noci zákazník potřebuje zkonfigurovat PHP, tak to nějak z domova uděláte. To je ten důvod. To je vlastně způsobeno tím, že Češi jsou hodně hračičkové, je tu spousta šťouralů, programátorů atp. No a tohle je jedna z oblastí, kde je možné spojit koníčka a živnost, takže to spousta lidí udělalo. S větším či menším úspěchem.

Karel Umlauf

Studoval Gymnásium Nad Alejí, později ČVUT v Praze, obor ASR v investiční výstavě.

Věnuje se cestování a horolezectví.

Nevím, jaké s tím máte zkušenosti vy, ale z mého pohledu je problém webhostingu velmi nízká marže.

To je ale způsobeno tím, že je tu spousta těchto poskytovatelů, kteří jsou malinkatí a mají nízké náklady. Co vás to stojí? Neplatíte ani nájem kanceláře, nic. Platíte vlastně jenom sám sebe, a to kolikrát ještě také ne, protože ti lidé to dělají při škole s tím, že se jim to někdy začne vracet. Vidí, že mají čtyři klienty, pak jich mají pět a jsou hrozně šťastni, jak jim to roste. Ale za těch 500 Kč si dají tak jednou za měsíc slušný oběd. Takhle to prostě je. To se nedivte, že jsou malé marže.

Dá se nějakým způsobem procentuálně vyjádřit marže na serverech jako takových? To znamená jakou máte marži na běžném toweru, který je u vás?

To takhle nejsem schopen říct, protože prodáváme nejen jednotlivé servery, prodáváme celé racky. Prodáváme servery s nějakými službami, zálohování dat, správu serverů, prodáváme některé servery jako holé železo, některé servery s administrací. Obecně se pohybujeme ve stejných maržích jako fungující firma v IT. Nemáme ani větší ani menší. Když potkávám kolegy, tak vidím, jak jsou jejich firmy velké a v jakých číslech se pohybují. Důležité je, že se pohybujeme v černých číslech.

Můžete zveřejnit obrat a zisk za minulý rok?

Obrat jsme měli asi 15 milionů, zisk zveřejňovat nebudu, protože pochopte, je to s.r.o. jednoho majitele a nejsme na burze.

Ještě malá odbočka zpět ke Globe – proč vlastně došlo k Vašemu exitu z Globe?

K tomu došlo ze dvou důvodů. Jednak na to byla dobrá doba k prodeji, jednak byly špatné vztahy uvnitř, problémy se společníky. To se řešilo asi tři roky, hledal se kupec, až se našel – tak se to prodalo.

Až takhle prozaicky jednoduché?

Víceméně ano. Na tom není moc co vymýšlet.

Jaký je váš business plán do budoucnosti? Co je tím správným směrem, kterým se chcete ubírat?

Ten, kterým se ubíráme. Postupně zkvalitňujeme služby, přidali jsme zákazníkům IPv6, kupujeme silnější přístroje, další diesely, lepší linky, vyměňujeme switche. Všude jsme přešli na Cisco switche, vymazali jsme jakoukoliv jinou platformu, což souvisí s tou marží a se ziskem. Je to jedno s druhým. Vydělává se, ale na druhou stranu se investuje. Postavili jsme novou halu, protože jsme potřebovali kapacitně navýšit někam dál – tohle je jeden směr.

Druhý směr, který přímo nesouvisí s konektivitou a se zálohováním, je ten, že dneska ve světě začínají server housingy „zelenat“. Dělají to ze dvou důvodů. Jednak si dělají dobré PR a jednak jsou k tomu nuceni. Ať už legislativně nebo ekonomicky, protože ta největší rána na server housingu nejsou lidé, ale spotřeba energií.

Kudy z toho ven?

Buď šetřit energií, to znamená, že se hledají taková řešení, počínaje serverovými platformami, na kterých to běží, přes způsoby chlazení, aby to stálo co nejméně. Dá se to řešit na straně příkonu, kde se používají jak efektivnější výpočetní prostředky, tak lepší prostředky chlazení. Z druhé strany se to pak může řešit tak, že se celé datacentrum přestěhuje na místo, kde je nějaké levné médium, kterým se dá chladit. Například v Japonsku využívají starý důl, do kterého umístili kontejnery a chladí je podzemní vodou, která tam protéká a má stabilně nějakých 10 °C. Pak je tu další možnost, a to další využití odpadního tepla – například v Holandsku jím vytápějí skleníky. To ovšem využijete jen někde, kde je vedle vás ten skleník, odpadní teplo je nízkokalorické a nekvalitní, protože je rozptýlené a vy ho musíte sebrat a někam ho dopravit, což zase stojí peníze.

Pak je tu ještě třetí možnost. Právě si nechávám zpracovat nabídku na fotovoltaickou elektrárnu, dáme na střechu články, a když to dobře dopadne, tak bychom mohli třeba 10% spotřeby pokrýt tím.

Na druhou stranu, nejsou do podobných technologií vysoké vstupní náklady?

To jsou, ale je tu garantovaná návratnost. Je tu garantovaná výkupní cena na 20 let dopředu, takže člověk si snadno spočítá, za jak dlouho se mu investice vrátí. Je to ale příjemné už jenom z toho důvodu, že dneska výrobní areály obecně trpí nedostatkem energie, protože přívody jsou nějakým způsobem limitovány. Můžete na to mít sice peníze a chtít si elektřiny koupit víc, ale víc vám nedodají přes stávající rozvodny. Pokud máte např. rozvodnu na 1000 kW a chcete 1100 kW, budete mít buď 1000 kW, nebo se bude muset udělat rekonstrukce, která stojí desítky milionů. Najednou stojíte před problémem, že byste potřeboval o 10% více energie, ale nejde to.

Jaký předpokládáte obrat na tento rok?

Asi o 15% větší než loni.

Takže krize u vás nehrozí?

Ne že nehrozí. Nemůžu říct, že bych tu krizi necítil, ten růst není až tak dramatický. Ale na druhou stranu zákazníků neubývá, protože by krachovali, spíš je to čistící proces. Sem tam někdo skončí, to je vždycky. Ti co zůstávají, to jsou ti stabilnější, a ti co přicházejí, ti noví, už většinou vědí, co chtějí. Procento těch, kteří začnou a za tři měsíce nebo za půl roku skončí je teď výrazně menší. Když už někdo něco dělá a jde do toho, tak to má hlavu a patu – a také rozumnější financování – než před dvěma lety, kdy někdo honem rychle přiběhl, že chce zítra připojit server, pak nám to chvilku běželo a nakonec nezaplatil tři faktury a my jsme server hodili do železa. Tohle se teď výrazně změnilo.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 6

qwe

03.10.2009

kdo chce cisla, najde si ucetni zaverku na justici..

Radek

10.10.2009

(Obrat jsme měli asi 15 milionů, zisk zveřejňovat nebudu, protože pochopte, je to s.r.o. jednoho majitele a nejsme na burze.)

Ono je to jinak – s.r.o. zveřejňuje výsledovku v justice.cz, takže zisk není tajná informace:

Rok 2008:
Obrat 12 232 tis.
Zisk 760 tis.

Rok 2007:
Obrat: 9 619 tis.
Zisk: –1 661 tis.

Takže je pravdou, že jsou v černých číslech. Ale jen v roce 2008, předchozí rok byli ještě v červených.

Ondrej Baar

13.10.2009

To je zvláštní, že všechny firmy tam tyto uzávěrky nemají. U hostingových společností minimálně jedna.

Martin Kalenda

29.10.2009

Záleží soud od soudu, mimo prahu silně zaostávají.

sass

09.10.2010

výsledovky jsou povinné mmj. u sro, co podléhají auditu, a to jsou sro >40mil. obratu

Thomas Dawson

10.12.2016

Potřebujete naléhavou půjčku?

  • Velmi rychlý a okamžitým převodem na váš bankovní účet
  • Platba začal šest (6) měsíců poté, co dostat peníze do svého

bankovní účet

  • Nízké úrokové sazby 2%
  • Platba dlouhodobém horizontu (1–30 let) Délka
  • Flexibilní podmínky půjčky a měsíční platby

*. Jak dlouho trvá, než se financovat? Po podání žádosti o úvěr,
Můžete očekávat, že počáteční reakce méně než 24 hodin a
financování během 72–96 hodin po obdržení informace, které potřebujeme
od tebe.
Kontaktujte legitimní a licencované oficiální úvěr společnosti
že finanční pomoc do jiných zemí.
Pro více informací a přihlášky úvěru prostřednictvím kontaktního nyní

E-mail: thomascreditfirm@gmail.com
Pan Thomas B. Dawson
THOMAS CREDIT FIRMA
Cell: +447087690157

Vložte svůj komentář