Karel Umlauf: Nestavte lidem cesty, nechte je, ať si je vyšlapou sami

David Šmehlík, 25.09.2009, 00:01, 17,052 přečtení

Karel Umlauf

Pozice: majitel housingového datacentra COOLHOUSING.NET

v letech 1990 až 1992 pracoval jako softwarový inženýr u několika společností ve Švýcarsku
v roce 1993 pracoval v sídle OSN v New Yorku jakožto Public Information Assistant
v letech 1994 až 1997 byl externím redaktorem České televize v pořadech investigativní žurnalistiky

Od roku 1997 podniká, nejdříve jakožto jednatel společnosti Globe Internet, kterou později odkoupilo Active 24, dnes v pozici jednatele společnosti COOLHOUSING s.r.o.

Toto je první část rozhovoru s Karlem Umlaufem, na jeho druhou část se můžete těšit v průběhu příštího týdne.

Jak vůbec Coolhousing vznikl? Vím, že došlo k odštěpení původně od Globe.

Původně to bylo Globe Internet, které začalo v roce 1997 a někdy kolem roku 2000 – 2001 jsme se rozhodli, že v GTS zřídíme NOC. Našli jsme tam tedy vhodné prostory, natáhli jsme si linku a začali fungovat. Protože ty prostory byly větší, než bylo potřeba jen pro NOC, dali jsme tam ještě další technologické zázemí: Bylo tam několik racků. V tu dobu se ale ceny na trhu pohybovaly trošku jinak než dneska, takže tam byl vcelku dost velký prostor na to nabídnout levnou službu. V té době to bylo velice jednoduše technologicky postavené. Vlastně jsme nabízeli konektivitu a napájení ze zásuvky – na druhou stranu zase za tak zajímavou cenu, že se začali hrnout zákazníci. Měli jsme problém s konkurencí v té lokalitě. Na průčelí domu jsme vyvěsili board, na který jsme napsali, co nabízíme za 990 Kč měsíčně. Tlak ze strany větších nájemců na majitele té budovy byl takový, že jsme ho museli sundat, museli jsme tu reklamu odstranit.

Zprvu jsme se orientovali na využití místnosti, které jsme měli k dispozici, využítí konektivity, kterou jsme měli nakoupenou, dát to celé dohromady a za minimálních investic rozjet službu, kterou jsme primárně neposkytovali, ale říkali jsme si „Proč ne?“. Trh na to byl zralý. V roce 2004 bylo Globe prodáno holandsko-norské firmě, kapitálově norské, vedení sídlilo v Holandsku. Oni měli zájem o hlavní část našeho businness, tedy registraci domén, virtuální hosting atp. Plánovali, že si část převedou někam jinam. Nicméně tu fyzickou část dělat nechtěli. Sám jsem tam ještě necelé dva roky pracoval kvůli smlouvě. Nakonec se rozhodovalo, co s některými těmi divizemi udělat…

Jako Globe jste měli velikou divizi webhostingu jako takového…

Webhosting byl to hlavní. Ostatních částí se poté zbavili, protože je v jiných zemích neměli – logicky to ořízli, aby měli všude stejnou strukturu. Webdesign šel jako samostatná část někam jinam a server housing šel na prodej. Vzešla nabídka, oslovili se provozovatelé, kteří toto dělali, poslala se nabídka na tehdy asi sedm firem, které se v této branži pohybovaly. Přišly asi 4 nabídky, a když jsem to viděl, řekl jsem si, že se mi vyplatí si to koupit sám, protože jsem viděl ten potenciál. Tu službu jsem přeci sám zakládal.

Nebylo to spíš o nějakém vlastním pocitu?

To také. Vlastní pocity hrají také hodně významnou roli, to nepochybně, na druhou stranu člověk musí počítat koruny. Jedna věc je počítat koruny a druhá věc jsou vlastní pocity. Pokud se to sejde, že za dobré koruny jsou ještě dobré pocity, je to super. Velmi rychle jsem se s nimi dohodl, že to odkoupím pro sebe. Měl jsem vedle toho nějaké s.r.o., které leželo ladem, takže se to celé převedlo a od roku 2005 fungujeme samostatně jako Coolhousing.

Karel UmlaufProč jste si vybrali jméno Kůlna? Dnes už je to zažitý pojem.

Původně to byla legrace. To vzniklo tak, že se tomu žertem začalo říkat a už to zůstalo. Víte co, když Baťa stavěl fabriky ve Zlíně, tak postavil baráky, fabriku, administračku, a tu plochu mezi tím nechali volnou. Myslím tím, že to nějak oseli, ale neupravovali to. A ti lidé někudy chodili a měli cestičky. A pak tam, kde ti lidé chodili, vyasfaltovali cesty nebo položili dlažbu. To znamená, že nenutili lidi chodit cestami, kterými nechtěli. To je trošku podobný případ, jako když tomu tak kluci začali říkat.

Přišlo mi, že je to vlastně docela dobrý název, doména se k tomu našla celkem snadno. Takže takhle to vzniklo, Kůlna – Coolhousing. Teď máme vlastně druhou halu, naproti, a té se říká Hrochárna. Tedy u nás, interně. Ten název vznikl z toho, že tam byla původně nějaká výroba já nevím čeho, nějaká papírna, nějaké stroje. Ta hala měla uprostřed takový hluboký příkop, pak se to zavezlo, zasypalo a zabetonovalo. Nicméně ta vzpomínka na to zůstala. My jsme ji viděli ještě když tam byla a říkali jsme tomu past na hrochy. Takže odtud Hrochárna.

Z jakého důvodu jste zvolili aktuální lokalitu? V okolí je GTS Novera, Casablanca…

No právě proto.

Berete to jako výhodu?

Ano. Jednoznačně. My bereme ten segment klientů, pro které jsou jmenované společnosti drahé. Spíš bych řekl, že jsou zbytečně drahé. Nemáme prostornou vrátnici, ale máme všechno ostatní. Dvakrát zálohované napájení, zálohovanou konektivitu, veškeré moderní technické parametry máme. Takže ta volba je dobrá a rozhodně z této lokality nechci pryč. Je výborně dostupná, na metru, což je geniální. Navíc je tam výběr z mnoha tranzitních operátorů.

Ty prostory jsou v tuhle chvíli vaše nebo je máte v nájmu?

Nájem, jako všichni.

Nepřemýšlíte o možném odkoupení?

To nejde.

Nejde to?

Ten areál patří nějaké švýcarské společnosti – proč by to tam prodávali?

Střeží si to dobře?

Tak ona je to nějaká rodina, někde restituovali, někde koupili, já už nevím. Ale má to jednu majitelku. Pokud to prodají, tak asi celé. Ta nabídka není na stole, takže není proč o tom uvažovat.

Jaký má odběr elektřiny Coolhousing jako celek?

Přes 150 kW.

To ještě není tak hrozné…

No je to dost hrozné. Pořád to leze nahoru. Ono se to samozřejmě mění, když zasvítí sluníčko, je to víc. Takže teď tam máme na jističích nastavený strop na 200 kW, máme tam už natažené kabely, nové rozvody asi na 300 kW, protože člověk musí neustále dopředu pracovat s nějakou rezervou. Ale obecně je elektrika problém.

Co se týče konektivity, kolik k vám tuhle chvíli vede tranzitních operátorů?

Máme dvě gigové linky do Nixu a máme dva tranzitní operátory na dva různé směry, směrem ven. Máme Interoute na jednu stranu a Level3 na druhou stranu.

Jaká je v tuhle chvíli kapacita Coolhousingu? Co se týče serverů?

Já teď nevím přesně, myslím že něco kolem 1500.

Sponzor článku


Kam umístit server? Zvolte DataCamp.cz

Kapacita: 2500 serverů | Konektivita: 4×10 Gbps | 24×7 podpora

DataCamp.cz – server provider

Nové reference:
Symbio | TOPRecepty.cz | BezRealitky.cz | AAron.cz | Hyundai.cz

A co se týče poměru towerů a racků, jak jste na tom? Já vím, že se dlouho tvrdilo, že k vám se dávají hlavně towery.

Je to logické. Je to věc ekonomiky. Když si budu vybírat server, tak si vyberu takový, který se mi vyplatí, abych na něm něco provozoval. Postupně přestávají být rackové skříně drahé, takže jich přibývá. Není jich ještě polovina, ale na druhou stranu už možná moc nechybí. Za chvilku to bude 50:50.

Toto je první část rozhovoru s Karlem Umlaufem, na jeho druhou část se můžete těšit v průběhu příštího týdne.

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

1 komentář

Saša Doktor

25.09.2009

Zas to rozdělování rozhovorů – proč proboha? #fail

Vložte svůj komentář