Milan Kryl: Google testuje plovoucí datacentra

David Šmehlík, 06.03.2009, 02:25, 8,717 přečtení

Milan Kryl

Projekty: Kryl.info, PicturesFromPra­gue
Profil: Facebook, LinkedIn, Twitter, blog

Milan Kryl vystudoval počítačovou vědu na MFF UK (titul Mgr.). Je dlouholetým bloggerem a známým fanouškem Google technologií. 7 let pracoval v NetCentrum s.r.o., nyní LMC s.r.o.

Jak dlouho už se pohybuješ na českém internetu?

Odhadem od roku 1997. Ještě na střední jsem tak trochu fušoval do práce správce počítačové učebny. Tam jsem dostal možnost se s internetem setkat poprvé. Pak jsem vytvořil školní web a posléze i stránky našeho města (Litovel, pozn. red.) a tak jsem se stal „aktivním“ uživatelem.

Vytváříš weby i dnes?

Už moc ne. Udělal jsem si v PHP vlastní redakční systém, na kterém běží třeba i kryl.info, ale pro jiné projekty používám i Wordpress (např. PicturesFromPra­gue).

Jak vznikal kryl.info?

Nechtěl jsem dělat tehdejší klasické stránky s obrázkem panáčka házejícího lopatou a nápisem „Stránka je ve výstavbě.“ Měl jsem v Pascalu napsaný program pro studium slovíček, který jsem si vytvořil sám pro sebe jako pomůcku pro přípravu k maturitě z angličtiny. Vystavil jsem jej na svých osobních stránkách a tím jsem začal aktivně poskytovat „užitečný obsah“.

Někdy v počátcích mého studia na VŠ jsem měl na webu sekci „novinky“, která dnes už není přístupná. Byl to takový předpotopní twitter, krátké datované zprávičky o tom, co mě kde zaujalo nebo pobavilo.

S rozmachem blogů přišel Kryl blog, novinky jsem vlastně rozšířil do delších článků. Od počátku jsem jej směřoval do „odbornějšího“ ducha, když jsem třeba našel na zahraničních stránkách zajímavý článek jak zakázat přístup robotům apod., zalinkoval jsem jej a občas jsem i tyto informace zpřístupňoval v češtině těm, kteří angličtinou moc nevládli.

Pak se začal Kryl blog profilovat dost „produktově“…

Někdy tou dobou jsem v Centru přeskočil z programátora na „produkťáka“. Snažil jsem se svým čtenářům, tehdy jich bylo kolem 200–300 za den, zprostředkovávat informace o tom, co mě kde zaujalo. Většina toho byla z dílny Googlu – a tak jsem nejčastěji psal články o něm.

Jak jsi v NetCentru začínal?

Nastoupil jsem při vysoké škole jako brigádník – editor katalogu. Byl to trochu stereotyp, ale čas od času jsem se díky tomu dozvěděl o zajímavých stránkách, některé z nich jsem i doporučoval na svém blogu. Už při pohovoru na pozici editora jsem naznačoval, že bych měl zájem i o místo programátora. To se mi poštěstilo asi dva měsíce poté a nastoupil jsem jako PHP programátor, měl jsem na starosti CMS Centra.

Pak ses stal Product Managerem. Jak se programátor stane „produkťákem“?

Bylo to jak díky některým návrhům na úpravy zadání, které jsem jako programátor dostával, tak i díky změně mého pohledu na internetové služby. Díval jsem se na ně víc produktově než jako programátor.

Kdy jsi v Centru skončil a z jakého důvodu?

Skončil jsem koncem února (2009, pozn. red.). Po 7 letech působení v Centrum.cz jsem potřeboval změnu a to i když se mi dařilo přibližně každé tři roky měnit náplň práce: od programátora CMS přes programátora vyhledávání, produktového manažera vyhledávání až po produktového manažera videa. Nyní jsem nastoupil jako Traffic Buying Analyst do LMC s.r.o. a přes SEM mám na starost propagaci stránek Jobs.cz a Práce.cz.

Přiblížíš nám, co SEM obnáší?

SEM znamená Search Engine Marketing, je to kombinace SEO a PPC. Propagace pomocí vyhledávacích technologií. Mojí pracovní náplní je přivádět lidi na Jobs.cz a Práce.cz, maximalizovat počet těch, kteří přicházejí právě z vyhledávačů a to jak přes PPC, tak i přirozené výsledky vyhledávání.

Ještě zpátky k předchozímu tématu: Máš představu, kolik má NetCentrum zaměstnanců?

Po sloučení s Atlasem to bylo okolo 450 (inhouse + obchodníci) a postupně se to zredukovalo odhadem na nějakých 300.

Jakou největší změnu za těch 7 let NetCentrum prodělalo?

Největší zlom ve firmě byl patrný při odprodeji Centrum.cz fondu Warburg Pincus a nástupem nového šéfa firmy Pavla Muchy.

Vždycky mě bavil ten paradox, jak zaměstnanec NetCentra propaguje Google služby. Co tě nejvíc zaujalo v posledních třech měsících?

Výborný byl update Google Earth – oceány. Můžeš se potopit pod hladinu moře. Navíc do Google Earth integrovali videa. Pravděpodobně vzali všechna videa z YouTube, která měla zeměpisné souřadnice.

Využíváš i Google Chrome?

Stáhnul jsem si jej asi dva týdny po vydání první verze. Ta měla speciální paradox – vůbec nepodporovala Google aplikace (Google Docs). To mě od jeho používání trochu odrazovalo, ale přesto jsem zůstal u něj.

Proč zůstávat u něčeho, co je z části nefunkční?

Kromě problémů s Google Docs jsem žádné další při běžném používání nezaznamenal.

Ale ty je používáš, takže proč zůstávat?

Během týdne nebo čtrnácti dní tyto nedostatky postupně zmizely. Navíc je Google Chrome opravdu velmi rychlý prohlížeč.

Chtěl jsem čtenáře svého blogu seznámit s osobní zkušenosti během používání a tak jsem se snažil vytrvat. Postupně jsem pak přestal potřebovat Firefox jako náhradníka za Chrome a zůstal už jen u něj.

Znáš nějaké zajímavosti z technologického zázemí Googlu?

Google teď například zkoumá nové možnosti umístění datacenter – údajně se plánuje jejich umístění na moři. Je to vize za sebou pospojovaných kontejnerů plujících jako loď, případně někde ukotvených. Energie se má získávat ze samovolného pohybu kontejnerů na vlnách.

Fakt je ten, že Google zkouší ledacos…

To ano. Používají třeba výrazně optimalizovaný hardware, nechávají si od dodavatelů stavět nestandardně osazené počítače bez zbytečných komponent, optimalizované na konkrétní podmínky tak, aby prostě ušetřili čas i peníze.

V době, kdy datacentra účtovala za místo, poskládali své servery tak, aby ho zabraly co nejméně. Když se začalo účtovat za odběr elektrické energie, optimalizovali je tak, aby měly minimální spotřebu. Vždycky se přizpůsobují aktuálním podmínkám.

Dokázal bych si představit, že Google má inženýry, kteří se věnují optimalizaci základních desek do svých serverů.

Víš něco o příjmacích podmínkách na pracovní pozice v Google?

Něco málo… Když se člověk hlásí do Google, absolvuje pět šest interview. Ty počáteční probíhají po telefonu či videotelefonu. V dalších kolech pak uchazeči zaplatí letenku do Londýna, Švýcarska, Polska, nebo do Ameriky a interview se dělá osobně.

Samotné otázky na osobním pohovoru jsou „pokročilejšího charakteru“. S uchazečem postupně hovoří několik lidí, potenciální šéfové i kolegové na podobných pozicích různě po světě. Ptají se jej na věci, které by měl znát nebo umět vyřešit. Hlavolamy, hříčky, logické úvahy… A pak i praktické úkoly z budoucí pracovní náplně. Můžou se vás zeptat i na to, jak byste vy sám řešil vyhledávání v internetu.

Tebe osobně práce v Google neláká?

Uvažoval jsem o pozici v Google jako Product Manager, ale to bych se musel stěhovat mimo republiku, pravděpodobně do Švýcarska nebo do Ameriky, a to mě příliš nelákalo.

Hodně často se setkávám s názorem, že v oblasti, ve které se pohybuješ, není zapotřebí mít vysokoškolské vzdělání. Ty sám máš Mgr. na matfyzu. Vnímáš své studium jako výhodu, nebo zbytečnost?

Nemyslím si, že je vysokoškolské vzdělání nutné, ale přidává dobrý teoretický základ.

Konkrétněji?

Programátor se například naučí, že se třídění množiny čísel dá udělat dobře i špatně. Změnou způsobu výpočtu lze dosáhnout menší náročnosti na požadovaný hardware a snížit třeba nutnost použití 4 počítačů na 1. Na druhou stranu se dozvíte, že existují NP úplné problémy, které se zatím nedají lépe optimalizovat než s určitou výpočetní složitostí.

Tradiční otázka na závěr: Jak si představuješ ideálně prožitých 30 minut?

Jako procházku v přírodě a klidně nemusí trvat jen těch 30 minut. :)

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 9

Lukáš Pulda

06.03.2009

Přeji hodně štěstí v nové práci Milane :-)

Rival

06.03.2009

Skvělý rozhovor ;-)

P.S.: Nějaký tip na 30minutovou procházku přírodou v Praze? Ne? Já si to myslel ;)

Adam

06.03.2009

@Rival: Šárka, Prokopák, Krčský les?

zaachi

06.03.2009

Super rozhovor.
Blog ctu velice rad.

Jan

06.03.2009

Mně Kryl vždy připadal téměř jako fanatik (daleko větší než Hulán). Zajímalo by mě, zda se bude při své práci rozhodovat podle toho, co je v daném případě výhodnější, nebo spíš tím, jak má rád Google.

Michal

06.03.2009

Nebylo by lepsi sehnat nekoho kdo dela primo u googlu?

carnero

08.03.2009

Moc pěkný rozhovor. A celkově 30minut se mi líbí, zajímavý projekt.
Milane, ať se daří v LMC i při zkoumání Google.

Jan: Milan a fanatik jako Hulán? Tos' pobavil :)

stencek

13.03.2009

Server 30minut jsem si díky takovýmto rozhovorům velmi oblíbil. Pokračujte..jen tak dál ;)

Vembl

16.03.2009

Hezký rozhovor Milane. A ať se ti daří v LMC. A na procházky choď – je to dobré pro zdraví.

Vložte svůj komentář