Robert Vlach: Freelanceři jsou chytří lidé

Zdeněk Cendra, 13.10.2009, 09:22, 43,227 přečtení

Robert Vlach

Projekt: NaVolnéNoze.cz
Pozice: zakladatel, majitel, 2005 – dnes
Blog: NaVolnéNoze Blog Profily: LinkedIN Facebook Twitter

Robert Vlach provozuje nejnavštěvovanější server pro freelancery v ČR. Osobně aktivně podporuje rozvoj samostatné seberealizace a vytváří podhoubí pro život nezávislého profesionála, kterému pomocí projektu NaVolnéNoze.cz zprostředková­vá práci.

Projekt NaVolnéNoze.cz používá několik stovek platících freelancerů z ČR a SK.

První část rozhovoru: Robert Vlach: Freelanceři se mají (vždy) dobře. A vy?

Jak se daří projektu NaVolneNoze.cz?

Projekt letos běží pátým rokem a když pominu samotné technické řešení, věnovali jsme zatím nejvíce času osvětě a rozšíření základních pojmů. Když řekneš Angličanovi, že jsi freelancer, tak okamžitě ví, o čem je řeč. Oproti tomu v češtině má označení na volné noze poměrně vágní význam.

Mimo jiné i proto jsem začal používat termín nezávislý profesionál, který je narozdíl od anglicismu freelancer sebepopisný. Přitom nejde o slovíčkaření. Bez dobré terminologie má člověk tendenci uvažovat v pojmech, které zná, což v Česku znamenalo uvažovat jako firma.

Pro nezávislého profesionála je uvědomění vlastní odlišnosti osvobozující. Ztrácí pak nutkání napasovat se do podnikatelských škatulek 90. let a může plně rozbalit svůj potenciál. O tom je projekt Na volné noze.

Osobně mi na webu chybí hodnocení dostupných freelancerů. S jedním jsem spolupracoval, všechno bylo zcela OK, ale pak odjel na několik měsíců do zahraničí těsně před dokončením projektu…

Něco takového je samozřejmě neomluvitelné, ale na druhou stranu to samé se ti může stát u dodavatele, kterého oslovíš přes Firmy.cz.

V našem katalogu je aspoň dost informací o profesní historii, takže si můžeš vybrat někoho zkušeného s dobrými referencemi. Jinak s tebou ovšem souhlasím. Katalog už se nám docela rozrostl a je v něm dost velký výběr, takže je pomalu čas zavést osobní doporučení à la LinkedIn. Krátké hodnocení ve stylu Aukra by v tomto případě nebylo dostatečné.

Jaký je business plán projektu NaVolneNoze.cz?

Ten je úplně jednoduchý – zpoplatněná registrace. Zvyšuje to celkovou kvalitu katalogu i naši nezávislost. Pětiletý vývoj serveru jsem financoval z vlastních zdrojů, bez dotací a investorů. Měl jsem už dost předchozích zkušeností, abych věděl, že dlouhodobě udržitelný obchodní model je pro úspěšnost projektu klíčový.

Orientace na rychlý růst a prodej, to není nic pro mne. Mě baví věci zlepšovat a přemýšlet o nich, jsem ten typ.

Máte rozjetý marketing resp. kde získáváte návštěvníky?

Děláme pravidelně menší cílené kampaně a originální tiskoviny pro naše uživatele. Jistou formou marketingu je také optimalizace portálu pro uživatele vyhledávačů, psaní blogu, vydávání newsletteru a šíření novinek přes náš Facebook a Twitter. To vše jsou ale především prostředky osvěty. Nesnažím se o rychlou expanzi, protože tím bychom ztratili kontakt s uživateli. Chceme každého nováčka trochu poznat a prezentovat jej jako jedinečného profesionála. Většinu aktivních členů naší komunity znám osobně.

Jak velkou má web návštěvnost?

Ročně se jedná o zhruba 400 tisíc návštěvníků, denně něco přes tisíc.

Kolik freelancerů máte aktuálně registrováno?

Něco přes 300.

A ti jsou stále aktuální?

Většinou ano, to je dáno tím registračním poplatkem. Uživatelé nejsou vázáni žádnou smlouvou, takže registraci si prodlouží jen ti, kteří fungují. My se snažíme udělat každému co nejlepší prezentaci a dáváme tomu přinejmenším tolik, co sám uživatel. Nemáme ale možnost ovlivnit základní atraktivitu nabídky pro veřejnost. Pokud je profesionál vzhledem ke svým schopnostem nepřiměřeně drahý nebo nabízí něco vyloženě okrajového, tak jej zákazníci ignorují a tím pádem si registraci u nás neprodlouží. Nakonec nám tedy v katalogu zůstávají jen opravdu zajímaví a potřební lidé, kteří mají co nabídnout.

Jaký je poměr mezi muži a ženami?

Je to zhruba 6:4. Co je taky zajímavé, že když jsem se letos v létě díval na posledních 20 nováčků v našem katalogu, mělo 16 z nich vysokoškolský titul. Tenhle styl podnikání asi docela přitahuje chytré lidi :-)

Existují v oboru lidské vzory, které se ostatní snaží následovat?

Začátečníci obvykle někoho za vzor mají, ale jinak to takhle nefunguje. Časem se každý vydá svým směrem. Přesto podle prvního českého průzkumu uznává téměř 90 % nezávislých profesionálů nějakou profesní autoritu ve svém oboru. To mi přijde krásné. Nemusíme se ve všem shodovat, ale vzájemný respekt je důležitý.

Podnikání na volné noze má nicméně dva silné inspirační zdroje. Jedním je starobylá tradice drobného podnikání, ta tomu dává praktický i etický rámec. Druhým pilířem jsou ideje liberalismu, myšlenkového směru, který považuje osobní svobodu za nejvyšší společenskou hodnotu. Vím, že nejde o dominantní ideologii, ale tato společnost je už dostatečně tolerantní a otevřená na to, abychom si my na volné noze mohli svou svobodu užívat. 

Jaká mezi nezávislými profesionály funguje rivalita? Zdá se mi, že se necítí ohroženi konkurencí a mají mezi sebou klidné vztahy.

Vzhledem k tomu, že naše podnikání je opravdu úzce spjato s osobním příběhem, nevnímáme konkurenci jako ohrožení, ačkoli její vliv samozřejmě pociťujeme. Převládajícím typem vztahu je kolegialita a spolupráce. Každý dělá to, co ho baví, rivalita v tom nehraje zásadní roli.

Takový stav je přirozeným důsledkem rizik, která jsou s podnikáním na volné noze spojená. Jednotlivec je více zranitelný. Každému se může stát, že nezíská dost zakázek a pak se mu může hodit každá pomoc či doporučení od kolegů. Hloubka i forma této podpory je samozřejmě proměnlivá podle oboru a typu komunity. Co vím, velice úzce například spolupracují špičkoví nezávislí lektoři. Prý si dokonce běžně proplácejí provize za doporučení, což v jiných oborech nebývá tolik zvykem.

Jak podporujete udržení komunity lidí z webu pospolu?

Každoročně pořádáme velký sraz, který neustále vylepšujeme, aby se účastníci mohli více poznat a sdílet své zkušenosti. Co čtvrt roku také pořádám skupinové školení pro úspěšné nezávislé podnikání, na které jezdí i dost zavedených profesionálů. Ti totiž obvykle mají perfektně zvládnutou vlastní profesi, ale ostatní věci v podnikání tolik neřeší.

Vždy mne například udiví, jak málo lidí zná projektové řízení. Přitom je to úžasný pomocník. Na školení dávám hodně prostoru diskusi a názorům účastníků, čímž vznikají zajímavé momenty. Večer zajdeme na sklenku do vinného sklípku, společenský rozměr akce je pro mne hodně důležitý.

Jak se rozvíjí trh freelancerů na Slovensku?

Slováci jsou zatím na začátku, asi jako my před deseti lety. Není tam zvykem rozlišovat mezi živnostníky a nezávislými profesionály, a problematice podnikání na volné noze se věnuje jediný bloger, Laco Matúš, kterého jsem měl letos v létě to potěšení poznat.

Server inspirovaný portálem Na volné noze chtělo už rozjet několik Slováků, ale zatím se to nikomu nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. Nemám problém podělit se s kýmkoli o informace, ale chce to člověka, který by byl dostatečně zapálený pro věc.

A situace v jiných státech je jaká?

O kus dál jsou Litevci, kteří by měli spustit katalog podle našeho vzoru snad ještě tento měsíc. Hodně věcí jsme spolu konzultovali a přijeli mne i navštívit, ale jinak to samozřejmě dělají po svém. Kontakt jsme navázali letos na jaře, když jsme si dělali přehled o úrovni podpory podnikání na volné noze v zemích EU.

Východní blok je na tom obecně hůř než my. V zemích jako Nizozemí či Velká Británie to je zase o něčem jiném, s jejich staletou podnikatelskou historií se zatím vůbec nemůžeme měřit. Například nizozemská organizace FNV Zelfstandigen má 10 tisíc členů, americká Freelancers Union 100 tisíc.

Zahraniční kontakty jsou pro mne osobně dost důležité, v Česku se podpoře nezávislých profesionálů nikdo jiný takto nevěnuje, takže musím hledat inspiraci jinde. Postupně ty zahraniční komunity objíždím a jsou to úžasná setkání. Píšu také o podnikání na volné noze knihu a doufám, že se mi ji podaří vydat vlastním nákladem už příští rok, ovšemže s pomocí mých nezávislých kolegů :-)

Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 11

Rival

13.10.2009

Skvělý rozhovor! Nebyl by tam ještě třetí díl? ;)

Už pár let uvažuji o registraci do katalogu NaVolneNoze.cz, ale zatím mám tolik práce, že se bojím, aby jí nebylo ještě víc… takže jedině až přijde ta krize ;)

Ivo Toman

13.10.2009

Pěkný rozhovor. Pár známých v katalogu již je, a podle kusých informací jim to i nějaké zakázky přináší, takže se zřejmě zaregistruji zkušebně na rok také a uvidím.

Railbot

13.10.2009

Po delší době díky za zajímavý rozhovor. Také již nějakou dobu přemýšlím o registraci do tohoto „katalogu“, zřejmě to na ten rok vyzkouším.

Luboš Moravec

13.10.2009

Opravdu moc pěkný rozhovor!

Robertovy služby využívám pravidelně a nemůžu si vynachválit jeho profesionální a poctivý přístup. Více takových lidí ;-)

Jiří Tvrdek

13.10.2009

Mně navolnenoze.cz přineslo docela dost zajímavých zakázek. Myslím, že pro nezávislého profesionála v ČR je to ideální doplněk prezentace. Já ho beru i jako takový katalog aktivních freelancerů a pokud nemám čas nebo zájem o nějakou zakázku, vždycky klienty směřuju do sekce Grafika.

Ondrej

14.10.2009

Pripojuji se s nazorem k Rivalovi. A diky za rozhovor!

stope

13.11.2009

Doufam ze 30minut za tyhle promo clanky o NaVolneNoze dostava od serveru aspon poradne prachy… Nebo neni nic zajimaveho, o cem by se dalo psat mimo p. Vlacha?

Jan Němec

10.03.2011

Zdravim, zajímavý článek. Hlavně tu nulovou podporu u nás bych vypíchnul, protože to je podle mně ta bariéra, která nás ještě hodně dlouho bude oddělovat například od zmíněného Nizozemska. Jen tak dál…

Marek

30.07.2011

Určite by sa niečo podobné zišlo aj na Slovensku, bohužiaľ sme stále pozadu.

Marcel

13.02.2013

"..když jsem se letos v létě díval na posledních 20 nováčků v našem katalogu, mělo 16 z nich vysokoškolský titul. Tenhle styl podnikání asi docela přitahuje chytré lidi "… To jste uvedl v nadsázce, nebo to považujete za danou normu? Většinou mám poměr 1:1 mezi VŠ a ostatními kolegy co se týká samostatnosti a tahem na branku. Jinak projektu fandím!

Larry John

09.10.2017

Hledáte podnikatelský úvěr, osobní půjčku, půjčku na bydlení, půjčky na automobily, studentské půjčky, konsolidaci dluhu, rizikový kapitál atd., Nebo vám byl odepřen úvěr bankou nebo finanční institucí z jednoho důvodu nebo jiného. Jste na správném místě pro řešení úvěrů! Jsem soukromý věřitel, půjčuji podnikům a jednotlivcům za nízkou úrokovou sazbu a za přijatelnou úrokovou sazbu ve výši 3%. Kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: *** @ ***
  larryjohncapitalinvestment@gmail.com
Žádost o půjčku.
  
Vaše celé jméno .............­............
  
země .............­.............­.....
  
Stát .............­.............­.........
  
Požadovaná částka úvěru ...................
  
sex .............­.............­.......
  
Doba trvání úvěru .............­............
  
Telefonní číslo .............­..........
  
Měsíční příjem .............­..........
  
S pozdravem,
Larry John

Vložte svůj komentář