Stanislav Gaj: Vyhledávačům nejlevnějších zboží nevěřím

David Šmehlík, 16.01.2009, 00:01, 9,737 přečtení

Stanislav Gaj

Projekty: Czech Computer
Firma: Czech Computer s.r.o.
Pozice: ředitel společnosti
Profil: blog

Je o vás známo, že jste na samém začátku Vaší kariéry pracoval jako skladník ve společnosti LIBRA. Jak jste dostal až na pozici ředitele Czech Computeru?

V Libře jsem začínal chvilku po škole, protože mě bavily počítače a zajímaly mě technologie, tak jsem si říkal, že skladník v počítačové firmě by mohlo být zajímavé místo. Nastoupil jsem na pražskou pobočku, která se tehdy rozvíjela, byla relativně malá, ale bylo tam dobré vedení, které mi umožnilo volný přesun do obchodního oddělení. Díky tomu jsem se seznámil s panem Matějkou, který byl mým zákazníkem.

„Jakmile potřebujete řádově více než 1000m2 s velmi dobrou dostupností u metra, je Praha rozebraná.“

Časem jsme se více poznali a když jsem uvažoval o odchodu z LIBRY, nabídl mi, ať jdu pracovat k němu. Byl jsem se u něj podívat, řekli jsme si několik věcí, které bych chtěl dělat a proč bych u něj chtěl pracovat. Vzájemně jsme se shodli, a tak jsem nastoupil do Czech Computeru.

Jaký byl obrat Czech Computeru za minulý rok?

Nemám úplně přesná čísla, ale obrat byl kolem miliardy korun.

Jaká čísla očekáváte na rok letošní?

Vzhledem k vývoji tržeb a v rámci světové finanční krize, kterou se všichni ohání, počítám, že budeme přibližně na stejné částce jako za rok 2008. Neočekávám žádné výrazné nárůsty.

Jak hodnotíte proběhlé Vánoce?

Otázkou je z jakého pohledu hodnotit. V podstatě můžu říct, že dopadly úspěšně. Obraty byly podobné jako minulý rok, nebyl nárust, který já jsem očekával, ale při zohlednění okolností dopadly dobře. Takže je hodnotím pozitivně.

Které zboží bylo nejvíce prodávané o Vánocích?

Jednoznačně set-top-boxy a notebooky.

Jak s odstupem času hodnotíte nákup nemovitostí pro Czech Computer namísto jejich pronájmu? Vyplatila se Vám tato investice?

Myslím si, že vyplatila. Když vezmu ceny pronájmů v Praze a prostory, které my potřebujeme, tak to byla dobrá investice. Dostáváme se do pozice, kdy nejsme schopni najít vhodné a natolik veliké prostory, jaké potřebujeme. Jakmile potřebujete řádově více než 1000m2 s velmi dobrou dostupností u metra, je Praha rozebraná.

Navíc je to určitá jistota do budoucna, abychom se nemuseli náhle stěhovat třeba kvůli lepší nabídce, kterou by mohl majitel kdykoliv dostat. Vnímám to jako velmi dobrou investici, tento typ majetku je vždy velmi dobře zhodnotitelný.

Jaký je poměr skladových zásob v Praze oproti skladu v Příbrami?

Při pohledu na čísla je počet zásob v obou skladech přibližně stejný, protože prodej přes Internet je u nás velmi podobný jako osobní prodej.

Četl jsem o Vašich tendencích expandovat do Brna. Přemýšlíte i o expanzi do zahraničí? 

Já bych to nenazval jako „tendence do Brna“. Samozřejmě uvažujeme o možnostech dalšího růstu, ale je to plán řekněme na další pětiletku. Jiné země nás v tuto chvíli nezajímají. Já osobně tomu nevěřím. Když vidím jaké problémy s tím mají ostatní internetové portály, tak k tomu nevidím důvod. Cizí trhy jsou zcela jiné a náklady jsou příliš veliké. Ač si můžeme říct, že Slovensko bylo součástí České republiky, jejich trh je v tuto chvíli jinde, než ten náš. Je pro nás mnohem perspektivnější rozvíjet trh pražský a případně jiný region.

Jak se stavíte k vyhledávacím portálům jako jsou Heuréka.cz nebo Zboží.cz? Vnímate je jako zdroj potenciálních zákazníků?

Jako zdroj je určitě nevnímám, protože z mého pohledu to není úplně šťastné. Na jednu stranu je jasné, že všichni chceme nakoupit co nejlevněji, ale na stranu druhou bychom si měli uvědomit, že ne vždy je nejlevnější tím nejlepším. Podle mě je mnohem důležitější mít konkurenceschopnou cenu, ale vědět, že vám firma pomůže, protože ne vždy zákazník přesně ví, jaké zboží je pro něj nejlepší. Tím nechci snižovat znalosti zákazníků, ale každý není odborník přes IT a myslím, že je lepší, když firma umí včas a dobře poradit. V případě internetových vyhledávačů cen je nejvíce dominantní jediné vyhledávací hledisko, kterým je cena, což není úplně správně. Kvůli tomu se do těchto vyhledávačů nezapojujeme – já jim prostě nevěřím. Jako zdroj zákazníků je nevnímám.

Na druhou stranu je nevnímám jako nebezpečí. Když zákazník bude chtít, najde si tu nejlepší cenu. Je na nás, abychom zákazníkům nabídli takové ceny a takové služby, abychom pro ně byli zajímavým obchodním partnerem.

Jaká u Vás vládne firemní kultura? Tykáte svým zaměstnancům?

Zaměstnancům tykám. Snažím se budovat otevřenou firemní kulturu – kulturu „otevřených dvěří“. Mým cílem je, aby každý mohl za kýmkoliv přijít a řešit co potřebuje, aby mohl přijít i za mnou a říct, co se mu nelíbí nebo co by se dalo zlepšit. Dle mého názoru je velmi důležité zapojit do procesu budování celou firmu. Pak může zaměstnanec říct, že pracuje v Czech Computeru a je na to pyšný. Tohle se nám daří.

Co myslíte, že je motivací pro zaměstnance, aby u vás pracovali?

Jedna věc je ta firemní kultura. Máme zde velmi dobrý tým lidí a příjemný kolektiv, chováme se k zákazníkům velmi seriozně a upřímně tak, aby se každý zaměstnanec mohl podívat zákazníkovi do očí a říct: „Ano jsme solidní a upřímná firma. Snažíme se všechno řešit tak, abyste byl spokojen“.

„Ač si můžeme říct, že Slovensko bylo součástí České republiky, jejich trh je v tuto chvíli jinde, než ten náš.“

V neposlední řadě je jistě důležité i finanční ohodnocení. Neříkám, že zaměstnance přeplácíme, ale myslím si, že nabízíme dobré peníze odpovídající jejich práci.

Kolik má Czech Computer zaměstnanců v obchodní části a kolik v logistické?

Těžko se to rozděluje. Když budu brát logistiku jako sklad s expedicí, tak zde pracuje okolo 35 lidí. V manažerské časti, tzn. vedení a vedoucí oddělení, je to cca 15 osob.

Kdo je pro vás konkurence?

Tuhle otázku ani nemusíte pokládat – je to jistě zřejmé. Jednoznačně Alza, Mironet, AlfaComp a možná SoftComp.

Když jsme u té Alzy, co si myslíte o vzniku Kyperského holdingu, který drží ve vlastnictví jednoho z vašich největších konkurentů?

Já to můžu těžko hodnotit, nejsem ekonom. Samozřejmě jsem o tom slyšel a sledoval jsem tyto události, protože je to naše konkurence a tyto informace mě zajímají, ale nemohu moc posoudit situaci, jelikož mi některé kroky nejsou jasné. Je to rozhodnutí Alzy a já ho mohu těžko komentovat.

Co myslíte, že vede společnost jako je Alza k odmítání zveřejnit svou účetní uzávěrku?

Zde můžeme opět jen spekulovat. Jeden z důvodů muže být konkurenční boj, což by bylo pochopitelné, na druhou stranu ovšem říkají, že jsou jednička na našem trhu a nemuseli by se toho obávat, notabene když máte zákonou povinnost tyto výsledky ukládat do obchodního rejstříku. Může to být i otázka osobní, aby se nestali terčem nějakého útoku nebo vydírání. Důvodů může být celá řada …

Přemýšleli jste někdy o prodeji Czech Computeru?

Tuto otázku jsme samozřejmě otevřeli a bavili se o ní, protože z pohledu majitele firmy se taková otázka dřív nebo později objeví, ale rozhodně se prodat nechystáme.

Kolik času strávíte v Praze a kolik na sídle firmy v Příbrami?

Já jsem v Praze tři dny v týdnu a v Příbrami dva.

Nakupujete Vy sám na Internetu?

Nakupuji hodně často na Internetu, protože nemám čas a je to pro mě pohodlné.

Kdy jste byl naposled na dovolené?

Naposledy jsem byl před třemi týdny na horách s rodinou. Předtím jsem neměl dovolenou asi dva roky, ale to není dobré, protože pak už se vám špatně přemýšlí a i pro firmu je mnohem efektivnější, když manager má více dovolené a více času dobíjet energii, než aby byl přetažený.

Ve volném čase se prý zabýváte fotografií. Co nejraději fotíte?

Na focení mám strašně málo času, jelikož mám dvě malé děti a snažím se jim co nejvíce věnovat, ale baví mne fotit makro a krajinu.

Slyšel jsem o fotografování Formule 1 …

Mít více času, tak by to mohl být krásný koníček. Byl jsem s panem Matějkou na formulích, on je totiž velký nadšenec a sleduje spoustu závodů. Prostředí Formule 1 je super a být přímo tam je velmi zajímavé a spontánní.

Jakých bylo Vašich nejlépe prožitých 30 minut?

To nedokážu říct, protože těch věcí bylo strašně moc. Krásné bylo narození mých dětí.
Přidej článek do své sociální sítě:
  • Facebook
  • TwitThis

Zaujal vás rozhovor? Přidejte si RSS 30minut.cz do své čtečky.

Komentářů: 18

Jiří Tvrdek

16.01.2009

Sympatický rozhovor. Sám v CZC nakupuju už asi třetím rokem – web mají naprosto bezkonkurenční, dokázali vytvořit komunitu. Když jsem naposledy jeden den večer objednával věci co měli na skladě, přivezl mi kurýr zboží druhý den dopoledne.

Má někdo zkušenosti s reklamací u CZC?

David Šmehlík

16.01.2009

primou zkusenost nemam, ale slysel jsem, ze castokrat reklamuji zbozi kus za kus. oproti alze jsou pry reklamace vyrazne jednodussi.

Standa Pacan

16.01.2009

Reklamoval jsem v CZC nekolikrat a nikdy nebyl problem.

Pavel Horalík

16.01.2009

Souhlasím s Jirkou Tvrdkem! Kdykoliv nakupuji něco do PC, mířím na czc.cz. Jednoduchý web, plno informací, diskuze k produktům a slušné ceny.
Ještě nikdy jsem nereklamoval, takže nemám zkušenost.

Tomáš Fejfar

16.01.2009

Já už sem reklamoval několikrát a zkušenosti dobré. Jednou se to protáhlo (NB) kvuli čekání na součástku v servise. Ale třeba ramky mi vyměnili kus za kus do pár dnů.

Web je sice nejlepší mezi obchody, ale pořád není nijak slavný. Popisky zkopírované, mnohdy úplně mimo, některé výrobky mnohdy nemají skoro žádné obrázky a nebo jiné, než jak vypadají ve skutečnosti. Ale nic to nemění na tom, že pro mě to je nejlepší obchod v ČR.

ODB

16.01.2009

Reklamoval jsem u czc 3 veci. HDD kus za kus. DDR kus za kus. Mys nejdriv neprosla, to jsem vsak odmitl, protoze slo skutecne o vyrobni vadu, takze putovala znovu nekam, kde to opet vratili, ale v czc to vzali kupodivu na sebe (clovek z reklamacniho zavolal nekomu nahore a ten mu to dovolil). Takze zkusenosti nejlepsi a jsem jejich spokojeny zkaznik par let. Diky CZC

Radek Hulán

16.01.2009

Osobně také rád nakupuji v CZC, zvláště dražší věci. Ono je fajn vědět, že pokud bude nějaký problém, zajdu na reklamační, a pokud to jen trochu jde, během 10 minut odcházím s novým funkčním kusem zboží.

A je naprosto lhostejné, že nějaký diskont z Horní Dolní nabízí to samé zboží o 5% levněji. Jenže zkuste tam reklamovat…

Lokutus

16.01.2009

Reklamoval jsem tam třikrát a pokaždé naprosto bez problémů.
Je to pro mě osobně nejlepší internetový obchod v segmentu elektroniky, jak z hlediska ceny, tak i z hlediska dostupnosti, neboť to mám z domova i z práce autem maximálně čtvrt hodiny. :-)

Catch

16.01.2009

Ja nakupuju vsechno v Alze a jezdim si tam pro to osobne. :-D Ikdyz nad tim ted premyslim, tak nevim proc to delam kdyz mam Pribram 15 minut autem od baraku :-D Asi to budu muset prehodnotit. Maji v CZC take takove ty platebni automaty jako v Alze? To by me mozna presvedcilo :-D

lujk

17.01.2009

Tak ja jsem velkym zakaznikem czc uz asi patym rokem. Kupuji u nich v podstate vse. Dokonce jsem jednou s mym spoluzakem pripravovali tezi pro vysokou skolu ohledne CZC :)
U Alzy jsem naprotitomu kupoval jen jendou, a stacilo mi to do konce zivota. Jednali se mnou jak s hadrem, a to se mi tedy skutecne nelibi, hlavne pokud kupuji ne zrovna gratis produkty. Navic nesnasim tu jejich reklamu, co NEUSTALE hraje v radiu a totalne obtezuje eter…
Kazdopadne musim v jednom bode s panem Gajem nesouhlasit: porovnavace cen jsou v dnesni dobe mocnou zbrani a kdokoli, kdo snizi cenu byt jen o 10 Kc, muze se vysplhat hned o nekolik pricek vyse. Leckdy jsou nektere produkty v CZC tak predrazene, ze je skutecne ma smysl koupit jinde. To me mozna i malicko mrzi, protoze ac jsem co nejvernejsi czc, nadbytecne naklady mi take nejsou lhostejne…
No ale verim, ze i to se casem zlepsi, vzhledem k tomu, jak to bylo treba i s platebnimi kartami… :)

smain

17.01.2009

S CZC mám také zatím jen dobré zkušenosti – rychlé dodání, bezproblémový nákup, žádná reklamace zatím nebyla potřeba… prostě pohodička. Jen více takových obchodů…

k

20.01.2009

Mam prvni negativni zkusenost. Jiz 15.12.08 jsem kamaradovi doporucil CZC a objednali jsme PC sestatu. Az 6.1.09 napsali ze jedna z komponent se prestala vyrabet a objednavku zrusili. Po telefonu jsme tedy upravili odjednavku s tim ze jsme byli ujisteni ze do patku nejpozdeji v pondeli bude sestava pripravena k expedici. Dnes je utery a nic. Stale vsak CZC fandim. Cislo objednavky je 4009002363 kdyby to nekdo z sefiku tady cetl :)

JL

22.01.2009

Nakupuji u CZC pravidelně, spokojenost. Jen mě mrzí, že třeba nemají pobočku v Ostravě a nemůžu si jít osobně zboží vyzvednout. V Alfě jsou vesměs fronty, přístup žádný, reklamace (no škoda se rozepisovat). Ostrava by si konkureční prostředí jistě zasloužila, je to tu jen Alfa, dlouho, dlouho nic a pak pár skuhrajících rádoby obchodů, kde vesměs není nic skladem. Reklamace vždy řešeny ke spokojenosti, odpovědi na dotazy, diskuse k produktům paráda. Reakce obchodníků by mohli být fundovanější ale při tom množství odpouštím.

Děkuji že něco takového jako CZC je.

Milan Kryl

22.01.2009

CZC.cz jsem taky vzdycky fandil. Reklamoval jsem tam jednou disk a ten vzali bez dalsich problemu a vymenou za novy (posledni na sklade :) ). Problem byla jen delsi fronta po novem roce do reklamacniho oddeleni – asi 25 lidi…

Ale jinak zadny problem.

David Kovář

23.01.2009

V CZC jsem reklamoval i pomocí pošty (zasláním vadného kusu do Příbrami), protože nejsem Pražák a bylo to bez problémů.

johny

26.01.2009

Czc je pro mne bezkonkurenční. Občas nakoupím jinde, ale to jen v případě, že zboží v czc nemají nebo mají o hodně vyšší cenu. To se ale obvykle nestává. Jsem z Prahy a vždycky si rád dojdu pro zboží osobně, líbí se mi tam. Reklamoval jsem asi 2×, vždy zcela bez problémů. Nutno přiznat, že jednou jsem dostal místo nového zdroje zdroj evidentně rozbalený a vrácený (byly k němu kabely, které do něj nešly zapojit, takže proto se zřejmě vrátil), nicméně po reklamaci mi byl okamžitě vyměněn. Naví jsem dostal asi 300 Kč bonus pro další objednávku jako omluvu. Věřme, že to byla skutečně jenom chyba zaměstnance, který krabici vrátil do špatné police.

Radek

12.10.2010

V dnešní době vyhledávače zboží zažívají obrovský růst a ty, o kterých nebylo před pár měsíci slyšet, jsou nyní stále populárnější, vezměte si takové http://www.hyperzbozi.cz, to je ideální příklad. Čísla nelžou :-)

woracek

25.08.2011

CZC je naprosto bezkonkurenční obchod a komunita zezečátku sem jenom sbíral body a bral to jako sport ale pak sem si chtěl koupit pár věcí k pc hledal sem všude kde se dalo ale czc je nej komunita lidí kteří vám rádi poradí a podělí se o zkušenosti obrázky i videa to jinde nenajdete a ušetřit 100kč na poštovném za 10 000 bodů no tak to je hotovej ráj

Vložte svůj komentář